Transfer sezonu – sprowadzili piłkarza na podstawie… Wikipedii. Wpis był sfałszowany

Autor wpisu: 3 lutego 2018 12:40

Trudno będzie ten wyczyn przebić, choć szczerze mówiąc, nie zdziwimy się, jeśli komuś się uda. W dzisiejszym świecie, gdzie o wszystkim (no, prawie wszystkim) decyduje wujek Google i ciocia Wikipedia… Działacze litewskiego FK Panevezys (u nas znany przeważnie jako Ekranas Poniewież) zatrudnili niejakiego Barkley’a Minguela-Panzo z Angoli. I myśleli, że trafił im się złoty strzał.

Cała historia wygląda na żart, ale okazuje się, że jest prawdziwa. Wtopa Radomiaka z transferem Portugalczyka Bruno Luza, o której pisaliśmy niedawno TUTAJ, to nic w porównaniu z popisem Litwinów.
Skąd wniosek, że pozyskanie tego Panzo to złoty strzał? Ano stąd, że piłkarz miał całkiem bogatą stronę na Wikipedii. We wpisie występy i seryjnie zdobywane bramki w Anglii. Problem w tym, że wpis był sfałszowany. Otóż okazało się, że chłop nigdy na Wyspach nie grał – ani w Premier League, ani nawet w Championship. A na Wikipedii jak wół – 36 meczów i – uwaga! – aż 45 goli w barwach QPR. Jak to mówią, darowanemu (choć w tym przypadku nie tak do końca darowanemu) koniowi nie zagląda się w zęby, więc nie zaglądali. Nikt tam w tym Poniewieżu nie wpadł na pomysł, by to CV zawodnika zweryfikować. Co więcej, informację o bogatym piłkarskim życiorysie nowego zawodnika Litwini opublikowali na oficjalnej stronie klubu. I dorzucili, że Panzo to… reprezentant Angoli. Jak już iść, to na całość – prawda?

A że kibicowski lud ciemny nie jest, to historii tak łatwo nie kupił. Znaleźli się tacy, którzy zaczęli grzebać. No i się dogrzebali, że Panzo grał, ale w niższych ligach szwedzkich i francuskich. W klubach amatorskich. I żeby nie było nudno, zaczęli CV piłkarza ubogacać. Pojawiły się w sfałszowanym wpisie Real Madryt, a nawet… New York Knicks.

Teraz piłkarzowi z Angoli nie pozostaje nic innego, jak udowodnić, że faktycznie taki z niego snajperski kozak i uzbierać średnią 1,25 gola na mecz. W Anglii się udało, to czemu miałoby się nie udać w Poniewieżu…
A swoją drogą, kiedyś czarnoskórych piłkarzy – niebezpodstawnie – na każdym kroku podejrzewano o przekręcanie liczników, czyli nagminne fałszowanie daty urodzenia. Czyżby rodziła się nowa transferowa tradycja?

Inne artykuły o: Zagranica

 • Good1Like

  Na zdjęciu z „Wikii” jest mowa o QPR, także strzelam, że autorowi wkradł się chochlik… Warto by to zmienić, żeby ktoś się nie zamotał podczas czytania. ;)

 • McSpider

  Nie śmiej się dziadku… W tekście Crystal Palace, a na grafice z Wiki Queens Park Rangers :)

 • Jarek Dubrowski

  cos mi tu „L” zajechalo…

 • Staszek Anioł

  FK i Ekranas to dwa różne kluby. Ekranas zresztą nie istnieje od kilku lat…

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli