Co się dzieje z Krychowiakiem? HAJTO: „On ma słaby mental”…

Autor wpisu: 2 stycznia 2018 12:38

Jego gra to kryminał. Odstawał od ligowego poziomu. Grzegorz Krychowiak – gwiazda PSG, która zarabia 108 tys. funtów tygodniowo – jest zdecydowanie największą klapą tego sezonu w West Bromwich Albion – piszą angielscy dziennikarze. I nawet jeśli przeginają, to niewiele, bo rozczarowani postawą Krychowiaka są nie tylko kibice WBA, ale też chyba wszyscy fani reprezentacji Polski.

FUTBOLFEJS.PL.: Da się jakoś wytłumaczyć to, co dzieje się z Krychowiakiem?
TOMASZ HAJTO: Są piłkarze, którzy zagrają w każdej lidze – bez wyjątku. I wszędzie sobie poradzą. Ale są też tacy, którym niektóre ligi pasują, inne nie. Wygląda na to, że Krychowiak należy do tej drugiej grupy. Najbardziej pasowała mu hiszpańska, gdzie trafił na dobry moment w Sevilli. PSG to było dla niego o jedną półkę za wysoko…

Ale w takiej drużynie jak West Bromwich Albion wydawało się, że sobie poradzi.
Wydawało się, że tak. Nie wiem, czemu wygląda to tak, jak wygląda. Pewnie przyszła ogromna presja po tym nieudanym transferze do Paryża, chęć nadgonienia straconego czasu i zaczęły robić się jeszcze większe problemy.

Anglicy piszą, że jest zdecydowanie największą klapą tego sezonu w West Bromwich Albion.
No tak, ale nie wolno zapominać, że cały ten zespół gra bardzo słabo. I to na pewno nie jest wina tylko Grześka. To jedyna drużyna w Premier League, z której można wycofać wszystkich pomocników, i nikt tego nie zauważy, bo grają piłkę – jak to się kiedyś ładnie mówiło – z pominięciem drugiej linii. Taki archaiczny futbol lat 90. Play the ball in the box. Dziś już się tak w piłkę nie gra. Realia się trochę zmieniły. Dziś szuka się zawodników szybkich, błyskotliwych, dobrych technicznie, do gry kombinacyjnej. A ta drużyna jest tak poukładana, że w ogóle takich zawodników nie jesteś w stanie tam zauważyć – jeśli w ogóle jacyś są. Oglądałem ich kilka meczów i wiem, że słabo to wygląda.

Krychowiak wróci do Hiszpanii? Pojawiła się taka opcja…

Czyli co – znów Krychowiak źle trafił?
Nie o to mi chodzi. Przecież nie można cały czas tego, co się z nim dzieje i w jakiej jest formie, zwalać na klub. Grzesiek musi umieć tę krytykę przyjąć. Jeżeli nie poradził sobie w PSG, a idzie do przeciętniaka ligi angielskiej i tam też nie daje sobie rady, to czas się poważnie zastanowić nad pewnymi sprawami. Bo nawet jeśli to WBA gra słabo, to Krychowiak powinien grać cały czas swoje. A on nawet nie gra tego swojego. Trudno mi powiedzieć, co tam u niego szwankuje najbardziej. Prawdopodobnie ma mental słaby… Pewnie to tu jest największy problem. Może tak być, że mentalnie jest słaby i dlatego sobie nie poradził. Z nieudanym transferem do PSG, potem ze zmianą klubu i presją związaną z tym, by jak najszybciej się odbudować. A jak jest mental słaby, to po rocznym siedzeniu na ławce trudno spodziewać się szybkiego powrotu do formy. Ale on nie ma wyjścia – musi zacisnąć zęby i zasuwać. Każdy z nas, piłkarzy, przez coś takiego w mniejszym lub większym stopniu przechodził. Nieważne, jaka była piłka, jaka liga i tak dalej. Nie było tak, że za każdym razem trafialiśmy na trenerów, którzy nas lubili. Czasem trafiło się na takiego, który za tobą nie przepadał. Ale trzeba było u niego grać. Przymykało się lewe oko i walczyło na treningach o miejsce w składzie i o to, żeby grać. No, ale jeśli Krychowiak patrzy na to trochę inaczej, to nic innego nie jestem już mu wstanie poradzić.

W takiej formie to trochę strach zabierać go na mundial. Wyobrażasz sobie, by w Rosji mógł odgrywać jedną z pierwszoplanowych ról w naszej reprezentacji?
Tylko i wyłącznie pod jednym warunkiem, że będzie regularnie grał w klubie i wróci do przyzwoitej formy. Innego wyjścia nie ma. To bardzo ważne ogniwo w drużynie Adama Nawałki. Ale jeśli nie występuje w klubie, to traci prawie wszystkie swoje atuty. Przede wszystkim pewność siebie. Krychowiak musi być pewny siebie, pewny swoich umiejętności, pewny tego, że jest w formie. Tylko w takim przypadku jest w stanie dawać naszej reprezentacji to, czego oczekuje od niego selekcjoner. Patrząc na to, co się teraz z nim dzieje, to powiem szczerze, że nie wiem, czy da radę. Dlatego jestem przekonany, że trener Nawałka szuka innych rozwiązań, jakichś alternatyw, bo trzeba brać pod uwagę, że w czerwcu Krychowiak nie będzie jednak w reprezentacyjnej formie.

Rozmawiał Krzysztof Budka

Inne artykuły o: Reprezentacja | Zagranica

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli