W Pucharze Polski nie tylko kapitan będzie grał z opaską

Autor wpisu: 25 września 2018 14:01

Dziś w nowej odsłonie inaugurują rozgrywki Pucharu Polski. Nie będzie już meczów rewanżowych ani dobierania par na zasadzie drabinki (każda runda jest losowana osobno). Według nowych zasad w rozgrywkach na szczeblu centralnym kluby muszą wystawić w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego młodzieżowca. I tu uwaga – będą oni specjalnie… oznaczeni.

Wymóg wystawienia młodzieżowca ma na celu promowanie młodych zawodników. Jak ma to wyglądać w praktyce?
W rozgrywkach na szczeblu centralnym kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca. W dogrywce może również dojść do czwartej zmiany – czytamy na stronie „Łączy nas Piłka”. – Wedle uchwały, zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy.
W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem). Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny.

Co ciekawe, młodzieżowcy będą występować ze specjalną opaską na ramieniu umożliwiającą ich identyfikację. Naprawdę nie wystarczy, by byli opisani w protokole meczowym? Pomysł „znakowania” już wywołał ironiczne komentarze w sieci.

Inne artykuły o: PZPN

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli