Skandal w barażu o mundialu. Rumuński sędzia się popisał…

Autor wpisu: 10 listopada 2017 10:06

Ludzie w Belfaście tej nocy długo pewnie nie mogli usnąć, ale nie z powodu świętowania (bo świętować nie było czego), tylko z powodu wściekłości na rumuńskiego sędziego. Ovidiu Hadegan jedną błędną decyzją „załatwił” Wyspiarzy na cacy, dyktując dla Szwajcarów karnego z kapelusza. Jedenastkę wykorzystał Ricardo Rodriguez, Helweci wygrali z Irlandią Północną w pierwszym barażowym spotkaniu na wyjeździe 1:0 i właściwie są o krok od wyjazdu na mundial.

Jak można było po tym zagraniu podyktować karnego? Tu nawet nie ma kontrowersji.

Po strzale Xherdana Shaqiriego piłka ewidentnie trafia w łopatkę Corry’ego Evansa, ale jakimś cudem Hategan dopatrzył się zagrania ręką i wskazał na jedenasty metr. Były czasy, kiedy rumuńscy sędziowie nie mieli zbyt dobrej opinii na kontynencie (z wiadomych względów), ale myśleliśmy, że te czasy już minęły.
Po spotkaniu długo nie mógł ochłonąć selekcjoner Irlandczyków Michael O’Neill, czemu trudno się dziwić. Choć i tak robił, co mógł, by nie przekroczyć granicy przyzwoitości. – Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego, przynajmniej na tym poziomie. To wstrząsające. Piłka trafiła Corry’ego w plecy, a sędzia doskonale widział całą sytuację, stał kilka metrów od tego. Ręka Corry’ego nie była nad głową ani w nienaturalnej pozycji, nie powiększył powierzchni ciała, a piłka nawet nie trafiła go w ramię. Ta sytuacja nie spełniała żadnego z kryteriów podyktowania rzutu karnego. To niewiarygodne. W dzisiejszych czasach taka decyzja jest wstrząsająca – mówił rozemocjonowany. – W minionym tygodniu spędziłem trzy godziny na konferencji UEFA dotyczącej systemu VAR, a kiedy człowiek widzi coś takiego, momentalnie staje się zwolennikiem VAR-u. Ten system powinien być używany w obronie gry i w takiej sytuacji by się przydał. VAR wykazałby, że nie powinno być rzutu karnego – dodał.

VAR będzie dopiero na mundialu, ale jak pokazuje zdarzenie z Belfastu – szkoda, że FIFA nie zdecydowała się na wideo-weryfikację również podczas spotkań barażowych. Tak czy inaczej Irlandczycy z Północy już wiedzą, jak czuli się ich sąsiedzi z Dublina, gdy w podobnie skandalicznych okolicznościach (słynna ręka Thierry’ego Henry’ego) przegrywali z Francją baraż o mundial w RPA. Sześć lat później FIFA zapłaciła irlandzkiej federacji za tę pomyłkę kilka milionów euro odszkodowania. Ciekawe, czy w razie czego Irlandczycy z Belfastu pójdą tamtym tropem i też będą się domagać odszkodowania? No, chyba że wygrają rewanż w Bazylei.

Inne artykuły o: Mistrzostwa Świata 2018 | Zagranica

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli