Trująca narracja nie służy nikomu

Autor wpisu: 6 kwietnia 2022 15:34

Trener Aleksandar Vuković, jak nikt w Legii – która ostatnimi czasy była chora na wszystko – zasługuje na ogromny szacunek i podziw za to, co zrobił z drużyną w raptem trzy miesiące. A jednak wygląda na to, że klub nie da mu szansy poprowadzenia zespołu w następnym sezonie. Trudno zrozumieć – tak po ludzku – czym się na Łazienkowskiej kierowali podejmując taką decyzję. A już zupełnie niepojęte jest, że te kwestie wypływają teraz, gdy przed Legią najtrudniejsze mecze.

Kiedy 13 grudnia ubiegłego roku Vuković ponownie został pierwszym trenerem Legii, drużyna którą obejmował nie dość, że zajmowała miejsce spadkowe w lidze, była rozbita i pobita. Pobita dosłownie. Nie tylko na boisku, gdzie lał ją każdy kto chciał, ale także fizycznie, w czasie ataku kiboli na piłkarzy w klubowym autokarze. Wtedy trudno było wskazać przeciwnika, z którym Legia byłaby w stanie wygrać. Była w stanie przegrać z każdym.
Dość szybko z klubu uciekli dwaj pobici piłkarze –  Luquinhas oraz Mahir Emreli. Tym samym w ofensywie Legia straciła pewnie ponad połowę potencjału. Vuković nie narzekał, nie skarżył się. Robił swoje. Zaczął od porządków w szatni i ciężkich treningów na zimowym zgrupowaniu. Legia nie odpaliła efektownie na początku rundy, raczej dusiła się, krztusiła i rzęziła jak stary trabant. Vuković musiał podejmować kolejne trudne decyzje, m.in. o odsunięciu od drużyny Artura Boruca, legendy klubu, albo o posadzeniu na ławce Filipa Mladenovicia, jeszcze niedawno gwiazdy całej ligi. Bo u „Vuko” zawsze na pierwszym miejscu jest drużyna. Zawodników traktuje sprawiedliwie: grają ci, którzy na to zasługują.

Dlatego w bramce postawił na Cezarego Misztę. Z puszczającego „szmaty”, roztrzęsionego chłopaka – jakim był jeszcze jesienią – Vuković zbudował bramkarza, który daje pewność drużynie. Serbowi udało się w krótkim czasie odbudować  zapuszczonych wcześniej Pekharta, Wszołka, Slisza, a z przeciętniaków: Johanssona, Rose’a i Rosołka zrobił wyróżniających się piłkarzy. A z Josue najlepszego piłkarza Ekstraklasy.
Jeszcze w połowie lutego, po przegranym meczu z Wartą, widmo degradacji zaglądało Legii w oczy. Ale powoli drużyna zaczęła piąć się w górę. Vuković w ostatnich ośmiu meczach wygrał 6 razy, miał 2 remisy i 0 porażek. Nieźle jak na drużynę, która broni się przed spadkiem.
Można by pomyśleć – tak po ludzku – że Vuković zasługuje, żeby dać mu poprowadzić Legię także w następnym sezonie. Tym bardziej, że Serb przyszedł ratować Legię bez dodatkowej gratyfikacji finansowej. Legia i tak musiałaby nadal mu płacić, bo obowiązujący kontrakt wygasa dopiero w czerwcu 2022 roku. Vuković mógł nic nie robić, nie ryzykować swojej reputacji, patrzeć jak Legia w konwulsjach spada z Ekstraklasy. I kasować co miesiąc pieniądze za siedzenie na kanapie.
Ale jego bolało serce, bo – jak powiedział na swojej pierwszej konferencji prasowej – „pali się jego dom, więc on się rzuca go ratować”. Vuković niczego nie kalkulował. Nie zażądał od klubu zapewnienia, że jeśli utrzyma Legię w lidze to dostanie kontrakt na kolejny sezon. Uznał, że jak się wykaże, to wtedy go docenią. I tu się chyba pomylił.

Od dawna wróbelki ćwierkały, że Legia zagięła parol na trenera Pogoni Szczecin Kostę Runjaicia. Sygnałów, że tak się stanie było coraz więcej. Ale kiedy 10 dni temu Runjaić ogłosił na konferencji prasowej, że odchodzi z Pogoni, w środowisku uznano to za mocny dowód na to, że idzie do Legii. Sam niemiecki trener nie podał swojego nowego miejsca pracy. Na Łazienkowskiej też nabrali wody w usta, tak jakby taka taktyka miała jakikolwiek sens.
Jeśli ktoś chciałby sam sobie strzelić w kolano, powinien uczyć się od Legii, bo nie sposób tego zrobić lepiej. W momencie, kiedy drużyna w ogóle nie przegrywa, kiedy są już zalążki efektownego stylu gry, gdy Vuković  praktycznie wypełnił swój cel, czyli utrzymanie w lidze, gdy Serb zostaje wybrany Trenerem Miesiąca, idzie do drużyny przekaz, że tego szkoleniowca to w waszej szatni niebawem już nie będzie.
Czemu to służy? Bo na pewno nie dobru i jedności zespołu. Ta „trująca” narracja pojawia się w momencie, gdy Legia ma do zagrania najważniejsze i najtrudniejsze mecze: półfinał Pucharu Polski z Rakowem w Częstochowie (dziś o 18.00) i ligowy mecz z Lechem w Poznaniu.
Oczywiście nie wiadomo na pewno czy Runjaić trafi na Łazienkowską, bo Legia tego oficjalnie nie potwierdza. Ale przecież gdyby chciała uciąć plotki i pomóc drużynie, mogła to łatwo zdementować, napisać w oświadczeniu, że trener Vuković nadal cieszy się zaufaniem zarządu, itd. Z jakiegoś powodu klub tego nie zrobił. A milczenie Legii też jest – wbrew pozorom – zajęciem stanowiska.
Dlaczego w Legii tak spodobał się Runjaić, a wcześniej trener Rakowa Marek Papszun? Bo obaj mają sukcesy, o jakich Legia może aktualnie jedynie pomarzyć. Więc jak sięgnąć po takie sukcesy? Proste: kupić ich autora. To łatwe. Niestety, budowanie (drużyny, trenera, zawodnika) nigdy nie było silną stroną Legii, zawsze brakowało cierpliwości.

W osobie Runjaicia (czy wcześniej Papszuna) Legia widzi nie tylko dobrego trenera. Na Łazienkowskiej gonią za wizją szkoleniowca, który świetnie funkcjonuje w poukładanym klubie. Tyle, że Pogoń takim klubem jest, a Legia nie jest. Runjaić jest trenerem w Szczecinie całe 5 lat. Papszun w Rakowie aż sześć! W tym samym czasie Legia dokonała aż…dwunastu (sic!) roszad na stanowisku pierwszego trenera!
Skąd więc wiara, że wystarczy do chorego na wszystko organizmu, przeszczepić tylko jeden organ, żeby od razu było lepiej? Nie wiadomo. Nie wiadomo też, w imię czego uznano, że gdy już udało się uratować umierającego pacjenta, to najlepiej będzie zmienić lekarza…
Nie będę państwu tego wyjaśniał, bo w tym kraju na piłce i medycynie znają się wszyscy.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Legia Warszawa

  • otto

    Irytują mnie teksty, że Vuković mógł nic nie robić, tylko inkasować co miesiąc pieniądze. Otóż nie mógł, bo skoro był w dalszym ciągu opłacanym pracownikiem Legii, a jedynie zwolnionym z obowiązku świadczenia pracy, to musiał do tych obowiązków wrócić, jeśli pracodawca tak sobie zażyczył. W przeciwnym razie groziłoby mu zwolnienie dyscyplinarne i już by sobie pieniędzy za nicnierobienie inkasować nie mógł. Poza tym – w niczym nie ujmując Vukoviciowi legijnego serca, bo sam go za to szanuję – to jest on mocno przeciętnym szkoleniowcem. Drużynę przed spadkiem uratował, ale mistrza grającego regularnie w europejskich pucharach z niej nie zrobi. Sam mam wiele zastrzeżeń do sposobu zarządzania klubem, ale akurat zatrudnienie Runjaica, o ile do tego dojdzie, byłoby bardzo dobrym ruchem.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli