Kalinowski: System 3-5-2, czyli miało być więcej a zrobiło się mniej

Autor wpisu: 17 lipca 2018 09:09

Ogarnijcie się panowie, nauczcie się tego systemu albo wróćcie do gry z czterema obrońcami.

Obejrzałem „War Machine”, film, w którym Brad Pitt gra generała Glena McMahona. I ten podczas wykładu w paryskiej Ecole Militaire prezentuje następujące działanie matematyczne:
10 – 2 = 8
– Jeśli mamy dziesięciu rebeliantów i zabijemy dwóch, to zostaje ośmiu, prawda? – McMahon pyta, a publiczność kiwa głowami, no bo jasne, że ośmiu. Tymczasem generał bierze gąbkę i ściera ósemkę, bierze pisak i na tablicy mamy:
10 – 2 = 20
– Dziesięciu rebeliantów minus dwóch to dwudziestu!
I dalej Glen McMahon
tłumaczy, że każdy z zabitych ma rodzinę i przyjaciół, że wielu z nich się wahało czy się przyłączyć czy nie. Ci ludzie stracą teraz wątpliwości, tak więc jeśli z dziesięciu rebeliantów zginie dwóch, to w rezultacie będzie ich dwudziestu.
Trudno nie odmówić filmowemu generałowi racji. Na przykład w futbolu jest tak samo. Niby 4-4-2, a prawidłowo 1-4-4-2 to jedenastka, ale jeśli się ustawi 1-3-5-2, to zrobi się tych graczy jakby więcej. Tak miało być na mundialu, tak działał Adam Nawałka, tak też zimą pracował z Legią na zgrupowaniu na Florydzie Romeo Jozak, a teraz jego ideę twórczo rozwija Dean Klafurić. I co? Patrzymy i liczymy:
1 + 3 + 5 + 2 =… 9 i pół!
Liczymy raz jeszcze i znów mamy poniżej dziesięciu. Magia jak Copperfielda! Kto nie wierzy, kto nie widział meczów Legii, wyjazdowego z Cork oraz superpucharowego, ten nie wie o co chodzi. Cała Polska wie, bo tak samo ustawienie 3-5-2 odejmowało polskiej kadrze zawodników. Już na początku sezonu rodzą się pytania:
• Czy Klafurić nauczy zespołu ustawienia 3-5-2?
•Czy jeśli plan się zawali to Klafuricia zastąpi Nawałka, który także będzie próbował tego ustawienia?
•A może Klafurić w przeciwieństwie do selekcjonera, uzna, że lepiej wrócić do tego co funkcjonowało?
Pytania można mnożyć, a mi się nie chce gdybać – krzyżówki, szarady, rebusy, a zwłaszcza matematyka to nie jest mój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Zdecydowanie wolę futbol, nawet – a może przede wszystkim – nasz, może i przaśny, ale w końcu tu na miejscu i z emocjami. Jestem warszawiakiem, więc chcę w Legii stabilizacji, uważam że Adam Nawałka zasługuje na odpoczynek do końca roku, zatem: ogarnijcie się panowie, nauczcie się tego (systemu) albo wróćcie do gry z czterema obrońcami. Róbcie co chcecie, byleby było czuć, że jest was na placu jedenastu, a jeszcze lepiej tak by generał Glen McMahon doliczył się was przynajmniej dwunastu.

Inne artykuły o: Inne | Legia Warszawa | Reprezentacja

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli