Kosowski o reprezentacji: – W środku czuję, że będzie dramat

Autor wpisu: 4 września 2018 12:53

Ostatnio o polskiej piłce wiele dobrego nie da się powiedzieć. Kamil Kosowski, w rozmowie ze Sportowymi Faktami, nawet nie silił się na kurtuazję. – Jeśli chodzi o poziom sportowy, to rzeczywiście, niżej zejść się nie da – powiedział. Nie ukrywał też, że ma duże obawy co do przyszłości naszej reprezentacji.

Kosowski nie owija w bawełnę, jeśli chodzi o podsumowanie polskiej ligowej piłki: – Niżej zejść się nie da. Nie lubię jednak mówienia, że jesteśmy dnem. Powiem, że wyniki polskich drużyn w eliminacjach pucharów były po prostu słabe. A najbardziej boli to, że Legia niedawno grała w Lidze Mistrzów, z mniejszymi lub większymi sukcesami grała w pucharach, a teraz nawet „nie powąchała trawy”. Jest to bardzo przykra rzeczywistość i jest się od czego odbijać. Z drugiej strony jeśli chodzi o infrastrukturę, finanse, zabezpieczenie piłkarzy, to wszystko jest w porządku.
Ma swoją teorię dotyczącą polskich ligowców: – Nie wiem czy ktoś się na mnie za to obrazi, powie że gadam głupoty lub mu zazdroszczę. Jednak dla mnie polscy ligowcy – i to wszyscy – są mocno przepłaceni. Oczywiście, to nie jest wina zawodników, bo jeśli klub chce płacić, to piłkarz powinien brać. Tyle, że powinien jeszcze coś od siebie dawać. Jeśli ktoś wychodzi na mecz pucharowy i w sercu nie czuje się wyróżniony… tak jak było kiedyś. Wtedy to w pucharach mogłeś się pokazać, a dopiero zagranicę jechałeś, żeby zarobić. A dziś mówimy sobie: „Przegraliśmy? Trudno, jest dobra wypłata, więc nic się nie dzieje. Mogło być lepiej, ale i tak jest dobrze, mamy nowy sezon, pogramy sobie w piłkę”. Po co to wszystko? Żeby kupić dom i dwa samochody? Nie pasuje mi to. Mam inne pojęcie futbolu.
A propos reprezentacji i jej występu w Rosji, Kosowski nie zgadza się z trenerem Remigiuszem Rzepką, który twierdził, że nasze przygotowania były optymalne.
– Dziwi mnie, że trener od przygotowania fizycznego mówi, że wszystko zrobił dobrze. Tymczasem boisko pokazuje prawdę. Nasi na mundialu nie byli niedotrenowani, bo niedotrenowany piłkarz przez 45 minut biega jakby miał motor w tyłku, a potem gaśnie. A tu gra była jednostajna, 3 razy po 90 minut. Wyglądało to fatalnie. Nie chcę teraz oceniać chłopaków. Wygrywali eliminacje, zagrali w euro i mundialu. Mają osiągnięcia i wydaje mi się, że klęska w Rosji nie jest ich winą. To nie jest reprezentacja imprezowa i mało profesjonalna. Chłopaki grają w poważnych klubach, o poważne cele. Jeśli gdzieś szukać przyczyn, to właśnie w przygotowaniu fizycznym. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz. […] Dziwię się trochę, że tacy doświadczeni i poważni piłkarze jak Lewy, Piszczek, Grosik, Kuba, w pewnym momencie nie powiedzieli: „Trenerze, za dużo, nie dajemy rady”. Tak rozumiem rolę np. kapitana.  Jasne też, że w kadrze nie może być laby. A jak trener zapewnia chłopaków, że wie co robi, to potem niech bierze za to odpowiedzialność.
Były reprezentant Polski nie ukrywa, że on by postawił na inny wybór selekcjonera.
– Ja w tej roli widziałbym Marcina Brosza z Górnika Zabrze.
Już teraz? – padło pytanie.
– Dlaczego nie? A dlaczego akurat Jerzy Brzęczek?
Jest czynnym trenerem po niezłym sezonie, do tego medalistą olimpijskim, wieloletnim kapitanem reprezentacji. Wie jak w poruszać się w drużynie narodowej.
– No ok, ale jeśli podajemy takie argumenty, to Tomasz Hajto też się nadaje. Nie odbieram niczego Jurkowi Brzęczkowi, zrobił super wynik w Wiśle Płock. Jednak Brosz w Górniku wykonał jeszcze lepszą robotę. A skoro kadra ma się zmienić, mamy wykonać przeskok w stronę młodzieży, to Brosz pracuje z nią najlepiej. Oczywiście, życzę Brzęczkowi, żeby mu się powiodło. Choć patrząc na teraz na powołania, to może być ciężko. […] W środku czuję, że będzie dramat. Ale chciałbym też wierzyć, że przede wszystkim zobaczymy jakąś myśl. Dziś wydaje mi się jednak, że nie będziemy mieć powodów do radości. Obym się mylił.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Reprezentacja

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli