Będzie awantura o terminarz ekstraklasy? PZPN ma postawić weto…

Autor wpisu: 28 marca 2018 10:22

W ubiegłym tygodniu Ekstraklasa SA przedstawiła ramowy harmonogram rozgrywek ekstraklasy na nowy sezon. Harmonogram zatwierdzony przez Zarząd PZPN, więc wydawało się, że „skarg, wniosków i zażaleń” raczej nie będzie. Szczególnie ze strony związku. Tymczasem wręcz przeciwnie, bo podobno szykuje się awantura. Harmonogram nie podoba się federacji, która zamierza wysłać do klubów pismo otwarcie krytykujące plany władz ligi.

Według podanego rozkładu jazdy ekstraklasa nowy sezon rozpocząć ma 20 lipca. W tym roku zaplanowano 20 kolejek i grę niemal do samej Wigilii Bożego Narodzenia, bo aż do 22 grudnia. Ten termin latem ma nieco ułatwić przygotowania do sezonu drużynom, które zakwalifikują się do europejskich pucharów – o czym szczegółowo pisaliśmy TUTAJ.
Powrót do gry po zimowej przerwie nastąpić ma w ten sam weekend, w którym miało to miejsce teraz, czyli 9 lutego. Trzy kolejki w następnym roku zaplanowano w środku tygodnia (3 i 24 kwietnia oraz 14/15 maja). Ostatnia, 37. kolejka (system rozgrywek się nie zmieni – 30 kolejek rundy zasadniczej i 7 rundy finałowej z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową) ma zostać rozegrana w sobotę i niedzielę – 18 i 19 maja. Koniec ligi zaplanowano tak szybko jak w tym roku, choć to rok, w którym nie ma ani mundialu, ani EURO. Są za to finały MŚ U-20, których Polska będzie gospodarzem.

Ten kalendarz wygląda właśnie tak, bo uwzględnił prośbę PZPN o wcześniejsze zakończenie sezonu z uwagi na organizację w naszym kraju mistrzostw świata U-20. Dlatego zrezygnowaliśmy z dwóch bardzo dobrych majowych terminów i siłą rzeczy musieliśmy dołożyć jeden termin grudniowy i jeden termin lutowy – tłumaczy w rozmowie z „Faktem” dyrektor logistyki Ekstraklasy Marcin Stefański.

Ale PZPN-u podobno to nie przekonuje. Według informacji podanych przez ten dziennik, w najbliższych dniach do klubów ma trafić pismo podpisane przez wiceprezesa PZPN Marka Koźmińskiego i sekretarza generalnego Macieja Sawickiego sygnalizujące wprost, że taki kształt terminarza rozgrywek jest nieodpowiedni, bo pojawiają się w nim „kuriozalne daty”. Centrala oczekuje przeprojektowania kalendarza, bo ten podany przez Ekstraklasę SA „hamuje rozwój rodzimego futbolu”.
Jeszcze raz jako związek, apelujemy do Ekstraklasy SA, właścicieli i prezesów klubów o przemyślenie terminarza i systemu rozgrywek. Z uporem godnym lepszej sprawy, kluby Ekstraklasy jednak trwają przy systemie ESA 37. Liczymy jednak na Wasze konstruktywne wnioski i pomysły. To co się dzieje obecnie na boiskach ekstraklasy nie rozwija naszej nie tylko ligowej piłki, a wręcz hamuje jej rozwój” – takie słowa, zdaniem „Faktu”, mają być zawarte w poufnym liście.

Czyli wygląda na to, że sprawa będzie rozwojowa… Warto zwrócić uwagę na stwierdzenie „Z uporem godnym lepszej sprawy, kluby Ekstraklasy jednak trwają przy systemie ESA 37” – być może to tam właśnie jest pies pogrzebany… Tak czy inaczej czekamy teraz na stanowisko władz ligowej spółki. A dla przypomnienia – ramowy kalendarz ekstraklasy na sezon 2018/19 zatwierdzony przez Zarząd PZPN:

2018 ROK
1. kolejka – 21 lipca
2. kolejka – 28 lipca
3. kolejka – 4 sierpnia
4. kolejka – 11 sierpnia
5. kolejka – 18 sierpnia
6. kolejka – 25 sierpnia
7. kolejka – 1 września
8. kolejka – 15 września
9. kolejka – 22 września
10. kolejka – 29 września
11. kolejka – 6 października
12. kolejka – 20 października
13. kolejka – 27 października
14. kolejka – 3 listopada
15. kolejka – 10 listopada
16. kolejka – 24 listopada
17. kolejka – 1 grudnia
18. kolejka – 8 grudnia
19. kolejka – 15 grudnia
20. kolejka – 22 grudnia (bez meczów w niedzielę i poniedziałek)

2019 ROK
21. kolejka – 9 lutego
22. kolejka – 16 lutego
23. kolejka – 23 lutego
24. kolejka – 2 marca
25. kolejka – 9 marca
26. kolejka – 16 marca
27. kolejka – 30 marca
28. kolejka – 3 kwietnia (środa)
29. kolejka – 6 kwietnia
30. kolejka – 13 kwietnia (multiliga – koniec rundy zassadniczej)
31. kolejka – 30 kwietnia
32. kolejka – 24 kwietnia (środa)
33. kolejka – 27 kwietnia
34. kolejka – 4 maja
35. kolejka – 11 maja
36. kolejka – 14/15 maja (wtorek, środa – multiliga)
37. kolejka – 18/19 maja (sobota, niedziela – multiliga)

Inne artykuły o: Ekstraklasa | PZPN

  • Staszek Anioł

    Jest nieodpowiedni, bo…?

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli