Powtórki wideo podczas mundialu w Rosji? To już przesądzone. Co z VAR w Polsce?

Autor wpisu: 27 kwietnia 2017 09:53

Eksperymenty i przygotowania do wprowadzenia systemu VAR (Video Assistant Referee) przez FIFA wciąż trwają, ale już dziś wiadomo, że wkrótce będzie to standard. Szef światowej federacji piłkarskiej Gianni Infantino powiedział, że z powtórek wideo będzie można korzystać podczas przyszłorocznych mistrzostw świata.

Początkowo plan był taki, że FIFA oraz IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska) dopiero w marcu przyszłego roku ogłoszą, czy dwuletni eksperyment udał się i czy można spokojnie wprowadzić system podczas rosyjskiego mundialu. Ale Infantino już teraz, podczas odbywającego się w Chile kongresu CONMEBOL (południowoamerykańskiej federacji piłkarskiej), ogłosił:
Użyjemy technologii wideo podczas MŚ 2018, ponieważ do tej pory mamy tylko pozytywny odzew z nią związany. Nie może być dłużej tak, że kiedy wszyscy oglądający mecz czy to z trybun, czy przed telewizorami, widzą w ciągu kilku sekund błąd sędziego, jedyną osobą, która go nie widzi, jest arbiter.

Można się domyślać, że na wypowiedź przewodniczącego FIFA miały wpływ ostatnie spektakularne wpadki sędziów w Lidze Mistrzów, czy w El Clasico. Tym samym Infantino przyklepał rewolucję.

Być może dokona się ona także w Polsce. Wczoraj na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek pochwalił się spotkaniem z Lukasem Brudem, Sekretarzem Generalnym IFAB.

Pojawiła się chęć współpracy ze strony PZPN-u, który już od pewnego czasu wyrażał zainteresowanie systemem VAR. Właśnie miałem okazję spotkać się i porozmawiać na ten temat z prezesem Zbigniewem Bońkiem i wiem, że jest wola, aby wprowadzić ten projekt do Polski, i to już w najbliższym czasie – powiedział przedstawiciel Rady Piłkarskiej portalowi „Łączy nas piłka”.

Co może oznaczać termin „w najbliższym czasie”? Pewnie nie wcześniej niż za pół roku, bo to minimalny czas potrzebny do wyszkolenia sędziów. Mówił o tym niedawno w rozmowie z nami (tutaj) sędzia Rafał Rostkowski, który od siedmiu lat przekonuje o potrzebie wprowadzenie tej technologii.

PZPN to jedno, ale na wprowadzenie VAR muszą zgodzić się przede wszystkim kluby. – Na świecie to właśnie kluby najmocniej naciskają, by wprowadzić powtórki wideo, rzadko kiedy inicjatywa wychodzi od związku narodowego – twierdzi Rostkowski.

Inne artykuły o: Zagranica

Inne w tej kategorii

Mistrzostwa Świata 2018 Zagranica Za bardzo liczyliśmy na Jezusa

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli