Krychowiak – obraz na pewno nie nędzy, ale rozpaczy tak

Autor wpisu: 30 stycznia 2017 12:32

Grzegorz Krychowiak stojący gdzieś na tle muru przy wejściu na murawę Parc des Princes, wychwycony przez realizatora tv zrobił na mnie bardzo smutne wrażenie. Zdecydowanie nie o to chodziło, gdy dołączał do ekipy PSG.

Ten obrazek w sposób niezamierzony był  niesamowicie wymowny. Krychowiak na aucie, wyalienowany. Można powiedzieć, że przejęty, a można że smutny – akurat w dniu swoich 27. urodzin.
Nie tylko on z ekipy PSG nie znalazł się w kadrze na mecz na szczycie Ligue 1 PSG – Monaco. Tyle że inni: Pastore, Lo Celso, Aurier, Jese zostali wyłapani na trybunach – w pozach, gdy coś tam komentują, rozprawiają, a przynajmniej siedzą w grupie. Krychowiak został uchwycony sam. Co oczywiście nie znaczy, że cały mecz przestał podpierając ścianę. Tak się pewnie złożyło, że realizator miał chwilę czasu, uznał, że taki obrazek będzie ciekawszy, bo inny od wszystkich. I był. Dla nas wyjątkowo symboliczny. Symboliczny w sposób niemiły.

Bo to, że Krychowiak w Paryżu ma problem, wszyscy już wiemy, tyle że skala tego problemu rośnie, a nie maleje. W tym roku zagrał tylko 45 minut w meczu sparingowym, tuż po Nowym Roku. Potem oczywiście tłumaczył go uraz kolana, co być może wpłynęło i na decyzję Unaia Emery’ego także przed meczem z Monaco. Choć oficjalnie Krychowiak jest już zdrowy. Na stronie klubowej przy informacji o kadrze na niedzielny mecz przy Krychowiaku pojawiła się adnotacja: „treningi”. Tyle. Ale spójrzmy, jak długa jest lista tych, którzy w kadrze meczowej się nie znaleźli: Krychowiak, Aurier (wrócił z Pucharu Narodów Afryki), Jese (PSG chce go gdzieś „upchnąć” na wypożyczenie), Lo Celso (ofensywny pomocnik kupiony tej zimy za 10 mln euro), Pastore – wszyscy „odesłani do treningu”, poza tym Augustin, Georgen – Emery uznał, że oni muszą odsapnąć, mówiąc kolokwialnie, no i Verratti – który został odstawiony od gry profilaktycznie, bo istniało ryzyko urazu. To ośmiu gości, z których każdy ma ambicję jeśli nie grać, to przynajmniej usiąść na ławce rezerwowych.
W meczu z Monaco byli na ławie, ale nie wyszli na boisko: Kimpembe, Maxwell, Nkunku, Ben Arfa. Pojawił się na nim za to nie tylko Julian Draxler, ale i inny nowy nabytek Paryża – Goncalo Guedes (30 milionów zapłacone Benfice).

Mało tego – dziś trwa wielka dyskusja, co zrobi z przyszłością Thiago Motta. Z końcem sezonu wygasa mu umowa i piłkarz na razie nie kwapi się z przedłużeniem. Podpytywany przebąkuje o chęci „pójścia w trenery”, ale mówi się także o kierunku chińskim lub amerykańskim. Ale nie o to chodzi. Czy teoretycznie nie jest to pozycja, na której PSG jest zabezpieczony maksymalnie? A skąd! Na hasło odejścia Thiago Motty nie przywołuje się nazwiska „Krychowiak” czy „Nkunku”, tylko z miejsca pisze o poszukiwaniach PSG zabezpieczenia w letnim okienku transferowym. Padają nazwiska i konkretne kwoty (na poziomie 30 milionów euro).
O Krychowiaku we francuskich pisano wiele jesienią, przypomniano sobie o nim na koniec roku, gdy trzeba było robić zestawienia „top nieudanych transferów”, a teraz jakby popadał w zapomnienie. Dziennik „L’Equipe” pominął jego nazwisko… prezentując listę nieobecnych w meczu z Monaco.

Częściowo przez uraz Krychowiak stracił akurat bardzo intensywny okres we Francji, gdy klub grał i w Pucharze Francji, i w Pucharze Ligi. W najbliższą środę właśnie w Pucharze Francji PSG zmierzy się z Rennes. Jeśli Krychowiaka zabraknie przynajmniej w kadrze, ale także w grze podczas tego meczu, to już naprawdę trudno sobie wyobrazić, gdzie Emery mógłby mu dać szansę. Z Barceloną?
[aktualizacja] Krychowiak nie znalazł się w kadrze na mecz z Rennes. Według Emery’ego „jeszcze nie jest gotowy na 100%”.

Krychowiak grający niewiele – to problem. I dla piłkarza, i dla kadry narodowej. Krychowiak nie grający w ogóle – aż trudno w to uwierzyć.

Inne artykuły o: Zagranica

  • ursynów

    No fakt- Pan pelisa z lisa,wygląd tu ma smętny.Wirtuozem piłki nigdy nie był,ale wychodziło mu to do pewnego czasu lepiej,niż rola kreatora szyku i elegancji.Te pagony,epolety, etc. zwalają z nóg.Gość, który karierę zaczynał w nadmorskim kurorcie Mrzeżyno,był zawodnikiem Żaki 94 Kołobrzeg, na paryskich salonach-pogubił się.Trzeba pomóc gościowi,jest jeszcze młody.Parafrazując Prezydenta,aż ciśnie się na usta,,nie idźcie tą drogą Grzegorzu Krychowiaku”

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli