W Holandii sędzia anulował czerwoną kartkę dla Polaka. Dzięki VAR!

Autor wpisu: 25 maja 2017 20:42

Do ciekawej sytuacji doszło w meczu barażowym o pozostanie w holenderskiej Eredivisie między NAC Breda a NEC Nijmegen. Pod koniec pierwszej połowy czerwoną kartkę dostał Wojciech Golla. Sędzia jednak anulował karę, bo otrzymał sygnał od asystentów wideo, że się pomylił.

W 43. minucie bramkarz Bredy wykopał piłkę pod pole karne Nijmegen. Pędził za nią napastnik gospodarzy, Cyriel Dessers, walczył o piłkę z polskim obrońcą. Obaj zaczęli się przepychać, Dessers padł na murawę, a sędzia od razu pokazał Golli czerwoną kartę. Uznał, że Polak zatrzymywał rywala nieprzepisowo. Obrońca NEC nie mógł pogodzić się z decyzją, ale opuścił boisko. Jeszcze przed zejściem ironicznie (oklaskami) pogratulował arbitrowi decyzji. Piłkarze Bredy ustawiali już piłkę przed polem karnym i szykowali się do wykonania rzutu wolnego, ale sędzia dostał sygnał, że asystenci oglądają powtórkę. I doszli do wniosku, że to Golla był faulowanym zawodnikiem, a nie faulującym. Kartka została anulowana, piłkę wznowili piłkarze NEC.

To mogła być decyzja, która zapobiegła wypaczeniu wyniku rywalizacji. Co prawda spotkanie zakończyło się wygraną Bredy, ale tylko 1:0. Przed ekipą Polaka rewanż na własnym boisku (w niedzielę).

System VAR jest w Holandii w fazie testów, stosuje się go tylko w wybranych spotkaniach. Plan był taki, że we wszystkich meczach będzie używany od sezonu 2018/19, ale coś nam się wydaje, że stanie się to szybciej.