Francuzi nie czekają. Stawiają na VAR już w maju!

Autor wpisu: 22 kwietnia 2017 12:02

Władze francuskiej ligi zawodowej (LFP) zdecydowały o wprowadzeniu systemu VAR (czyli pomocy wideo dla arbitra) podczas majowych meczów barażowych o awans/utrzymanie w Ligue 1.

Szeroko komentowany, skandaliczny od strony kluczowych pomyłek sędziowskich mecz Realu Madryt z Bayernem Monachium ma jeden pozytywny skutek – dyskusja na temat VAR (czyli systemu wideo umożliwiającego konsultacje arbitrowi w przypadku spornych sytuacji na boisku) jeszcze nigdy nie była tak mocna i głośna.

Dawajcie to VAR! Futbol się pali! – TUTAJ

No dobra, ale w gruncie rzeczy nie chodzi o gadanie, bo z tego nic nikomu jeszcze nie przyszło, tylko o robienie. Jak zauważył u nas sędzia Rafał Rostkowski: – Na poziomie FIFA wdrażanie systemu trwa z największą intensywnością, tutaj nic przyspieszyć się nie da. Kolejne takie pomyłki sędziowskie, jak te w meczu Realu z Bayernem, mogą być jedynie bodźcem dla ludzi, którzy zarządzają ligami w poszczególnych krajach, by jak najszybciej dołączyć do eksperymentu i wprowadzać system VAR u siebie.
„Jak najszybciej”, czyli eksperyment jest testowany już od roku i „jeszcze trochę musi to potrwać” – cały następny rok, bo na poważnie FIFA jego wdrożenie przewiduje dopiero na finały MŚ 2018.
Podobno zaś póki co UEFA nie jeszcze gotowa, by zastosować go podczas na przykład finału tegorocznej Ligi Mistrzów.

Zdecydowanie szybciej postanowili zadziałać Francuzi, mimo że jak na razie VAR zadziałał na ich niekorzyść – testowany podczas meczu towarzyskiego Francja – Hiszpania, gdy została cofnięta decyzja o golu dla Francji (spalony).
Francuzi jednak twardo testowali system VAR przez pół roku i uznali, że to wystarczy i wystąpili z prośbą do IFAB (International Football Association Board – organizacja odpowiedzialna ogólnie rzecz biorąc za zmiany przepisów gry) o umożliwienie skorzystania z tego systemu podczas majowych (25 i 28.5.) baraży między 18. zespołem Ligue 1 a trzecią drużyną Ligue 2 – oczywiście o to, kto w przyszłym sezonie zagra we francuskiej ekstraklasie. I zgodę dostali.
Francuska Liga Zawodowa (LFP – prowadząca rozgrywki zarówno Ligue 1, jak i Ligue 2) oficjalnie już ogłosiła, że w związku z tym system zostanie zastosowany. W rozgrywce niby nie „topowej”, ale przecież niezwykle istotnej dla klubów z punktu widzenia finansowego – zdecyduje, kto w sezonie 2017/18 skorzysta z „półki finansowej” Ligue 1, a kto będzie będzie na garnuszku „biedniejszym”. A różnica to spora.

System ma ewentualnie pomagać głównemu arbitrowi w czterech przypadkach:
* kontrowersyjnego gola (kwestie spalonego, faulu drużyny atakującej, czy piłka wcześniej nie opuściła boiska – w przypadku dośrodkowania z linii końcowej itp.);
* karnych;
* czerwonych kartek (tylko dawanych bezpośrednio);
* wątpliwości, czy ukarany (chodzi oczywiście o kartki) został faktycznie piłkarz, który popełnił przewinienie.

Analiza wideo ma dać jednoznaczną odpowiedź, czy decyzja arbitra jest fałszywą. Jeśli tak – zostaje ona cofnięta lub poprawiona. To znaczy, że najpierw sędzia podejmuje decyzję, a w razie uzasadnionych wątpliwości jest ona konsultowana przez VAR.
Dyrektor wykonawczy LFP Didier Quillot wyraźnie podkreślił: „Ta nowinka podniesie jakość sędziowania, a co za tym idzie jakość całych rozgrywek”. I to bardzo ważne zdanie w dyskusji o VAR. Właśnie – chodzi raz o niepsucie futbolu, ale dwa – o podnoszenie komfortu kibiców, którzy zyskają pewność, że końcowy wynik meczu nie jest przypadkową sumą i gry, ale i koszmarnych pomyłek arbitra jak w przypadku Real – Bayern.
Pascal Garibian dyrektor techniczny komisji sędziowskiej zdradził nieco kulis wprowadzania systemu VAR we Francji. System ten był testowany od października przy okazji meczów Ligue 1 „na sucho” (czyli sędziowie i technicy odpowiedzialni za VAR pracowali normalnie tak, jakby system już działał – tyle, że nie miało to przełożenia na sędziowskie decyzje). Poza tym w ośrodku przygotowań w Clairefontaine poświecono wiele godzin na specjalne treningi arbitrów z tym systemem i zorganizowano specjalnie 18 meczów sparingowych, podczas których testowano komunikację między osobami współpracującymi ze sobą przy systemie VAR.

Inne artykuły o: Zagranica

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli