Eksperyment z rzutami karnymi już za nami

Autor wpisu: 12 maja 2017 14:54

IFAB, czyli organizacja zajmująca się ustalaniem i zmianą przepisów gry w piłkę, podczas trwających turniejów EURO U-17 mężczyzn w Chorwacji oraz kobiet w Czechach, testuje nowe rozwiązanie, jeśli chodzi o serie rzutów karnych. Turnieje wchodzą w fazę, w której eksperyment ma zastosowanie. Jako pierwsze według nowych zasad wygrały Niemki.

Trudno to nazwać rewolucją, ale pomysł jest dobry. Aż dziwne, że ktoś wpadł na to dopiero teraz. A pewnie większości kibiców nie przyszło to nigdy do głowy. O co chodzi? O to, że jeśli mecz zakończy się remisem, to o wygranej zdecydują rzuty karne, ale strzelane według zmodyfikowanej formuły. Po ostatnim gwizdku – tak jak było dotychczas – kapitanowie drużyn biorą udział w losowaniu, które rozstrzyga kto rozpocznie strzelanie. Do tej pory było tak, że drużyna, która losowanie wygrała, jako pierwsza zaczynała każdą kolejną serię. Testowana zmiana polega na tym, że losowanie wciąż decyduje kto karne zaczyna, ale dotyczy to tylko pierwszej serii strzałów. W drugiej zaczyna już zespół, który strzelał jako drugi. I tak jest w każdej następnej kolejce, czyli..

wy zaczynacie – my kończymy
my zaczynamy – wy kończycie
wy zaczynacie – my kończymy
my zaczynamy – wy kończycie
wy zaczynacie – my kończymy

IFAB i UEFA stosują do tego następujący wzór AB BA AB BA AB BA. Tak wygląda ten nowy, bo stary, to AB AB AB AB AB. Nic się nie zmienia, że po pięciu seriach wchodzi zasada „nagłej śmierci”, czyli kto przegra kolejną serię, ten przegrywa zawody.
Zmiana podyktowane jest tym, by wyrównać szanse drużyn. Przeanalizowano bowiem, że w dotychczasowym systemie w 60 procentach meczów wygrywają ci, którzy karne zaczynają. Jeśli obejmują prowadzenie, to równocześnie zyskują przewagę psychologiczną. Zespół, który strzela jako drugi, teoretycznie jest w gorszej sytuacji, bo musi gonić wynik.

Karne w eksperymentalnym formacie mają już za sobą dziewczyny. We wczorajszym spotkaniu półfinałowym turnieju w Czechach Niemcy – Norwegia po 90 minutach było 1:1. Rzuty karne lepiej zniosły i wykonywały Niemki (wygrały 3:2). Niemki, które – co ciekawe – zaczęły strzelanie, ale zaczęły źle, bo od niewykorzystanej „jedenastki”. W niedzielnym finale zmierzą się z Hiszpankami, które pokonały 2:0 Holenderki.

W pierwszym, rozegranym dziś, ćwierćfinałowym spotkaniu turnieju mężczyzn Turcja w regulaminowym czasie pokonała dziś Węgry 1:0. Dziś grają jeszcze Francuzi z Hiszpanami, a jutro Niemcy z Holendrami i Anglicy z Irlandczykami.

Inne artykuły o: Inne | Zagranica

  • Staszek Anioł

    Być może słusznie, ale czy nie lepiej, żeby UEFA zajęła się czymś, czego zapewne ogromna większość kibiców zupełnie nie rozumie – zasady bramek na wyjeździe w dogrywce?
    Czym się to w zasadzie różni od rzutu monetą, jeśli gospodarze meczu rewanżowego są nimi tylko dlatego, że tak chciał ślepy los? I dlaczego ta zasada nie obowiązuje akurat w karnych, skoro w dogrywce istnieje od tylu lat…?

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli