Ajax zrobił swoje. Ależ ten Traore zabawił się z obrońcami!

Autor wpisu: 12 lutego 2017 17:32

Ajax Amsterdam, rywal Legii w 1/16 finału Ligi Europy, wygrał piąty ligowy mecz z rzędu – ze Spartą Rotterdam 2:0. Wicelider holenderskiej Eredivisie w czwartek do Warszawy przyjedzie mocno podbudowany i… wypoczęty.

To była kolejna robocza wygrana podopiecznych Petera Bosza – bez większego wysiłku i co ważne dla trenera: bez ofiar w ludziach (czyt. bez kontuzji). Rywalem Ajaksu była Sparta Rotterdam (16. miejsce w tabeli). Ekipa prowadzona przez Aleksa Pastoora przyjechała z klarownym planem – ustawić się przed własnym polem karnym i spróbować przetrwać 90 minut. Nie udało się. Goście byli już jedną nogą w szatni po pierwszej połowie, kiedy na taką akcję, jak poniżej, zdecydował się Bertrand Traore. Wypożyczony z Chelsea zawodnik zatańczył z obrońcami Sparty i zakończył ten taniec sprytnym i skutecznym strzałem.

Takie mecze sprawiają, że rozumiemy sens zmiany połów gry po przerwie. Gdyby ich nie zmieniano pół boiska na Amsterdam Arena wyglądałoby tak, jakby przebiegło po niej stado dzików, druga połowa czysta. Po 90 minutach przewaga w posiadaniu piłki kształtowała się tak: 77 procent Ajax, 23 procent Sparta. I nie to, że gospodarze szturmowali bramkę. Po prostu bawili się z rywalami na ich połowie, od czasu do czasu zrywali do szybszych ataków. To była kontrola prowadzona w tempie spacerowym.
Dopiero po stracie drugiego gola goście zaczęli częściej i śmielej zapuszczać się na połowę Ajaksu. Mimo to bramkarz gospodarzy Andre Onana był jednym z zawodników, którzy najbardziej wynudzili się na boisku.
Drugiego gola dla gospodarzy strzelił Kasper Dolberg. 19-letni Duńczyk znalazł się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie i tylko odpowiednio przyłożył nogę. Było to jego 9. trafienie w tym sezonie.

Ajax w czwartek przyjeżdża do Warszawy z imponującym bilansem meczów rozegranych w 2017 roku: 5 spotkań – 5 wygranych, bramki 11:1. A jednak zespół Petera Bosza do lidera – Feyenoordu Rotterdam, traci aż pięć punktów. Feyenoord sobotnią wygraną 2:0 z FC Groningen przedłużył serię zwycięstw do ośmiu.