21 miesięcy więzienia. A to sobie Messi nagrabił… Di Maria i Pastore także

Autor wpisu: 24 maja 2017 16:38

Nie ma przebacz. Messi nie Messi – Urząd Skarbowy jest bezwzględny. W Hiszpanii także, w Barcelonie także. Argentyńczyk już prawomocnie skazany na… 21 miesięcy więzienia!

Chodzi oczywiście o przestępstwa podatkowe. W zeszłym roku sąd w Barcelonie uznał Messiego i jego ojca, a jednocześnie menedżera, winnymi unikania w latach 2007-2009 (za pomocą sieci fikcyjnych firm działających w rajach podatkowych, ale także np. w Brazylii i Wielkiej Brytanii) odprowadzania podatku z tytułu praw do wykorzystania wizerunku (czyli ogólnie rzecz biorąc – zysku z reklam). Chodziło i nadal chodzi o 4,1 miliony euro.
Sprawa wylądowała w sądzie w Barcelonie, a po odwołaniu od wyroku w Hiszpańskim Sadzie Najwyższym, który ostatecznie odrzucił apelację Messiego i jego ojca.

Wyrok brzmi bardzo srogo: 21 miesięcy więzienia oraz w sumie 3,3 miliona euro grzywny.
Czysto teoretycznie Argentyńczyk mógłby wylądować faktycznie w więzieniu, gdyby był zatwardziałym recydywistą (także podatkowym). W praktyce jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Jak to ujmują hiszpańskie media: „jest prawie całkowicie bezpieczny”. Lekki niepokój budzi słowo „prawie”.
Zastosowanie znajdzie bowiem zapewne funkcjonujący w Hiszpanii zapis o tym, że jeśli ktoś zostaje skazany na karę poniżej dwóch lat, a nie był wcześniej karany – do więzienia nie trafia. Stosuje się tylko wobec niego tzw. „okres próbny”.

Hiszpańskie media zastanawiają się teraz także, czy w jakikolwiek sposób do wyroku odniesie się Barcelona. Wszak mówimy tu o prawomocnym wyroku sądu i potężnej karze dla ikony klubu.

Messi oczywiście nie jest ani pierwszym, ani ostatnim piłkarzem przyłapanym na przestępstwach podatkowych. Wielkie poruszenie panuje właśnie w Paryżu, gdzie na jaw wyszły podobne sprawy dotyczące rodaków Messiego – Angela Di Marii i Javiera Pastore. W ich sprawie trwa śledztwo francuskiej policji, a w tym tygodniu przeszukano domy obu piłkarzy, a także księgowość PSG w poszukiwaniu dokumentów dotyczących sprawy.

Inne artykuły o: Zagranica

Inne w tej kategorii

Mistrzostwa Świata 2018 Zagranica Za bardzo liczyliśmy na Jezusa

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli