Stokowiec ujawnia, Navarro szokuje, Habrat buduje – Football Lab zaczyna działalność dużym sukcesem

Autor wpisu: 15 stycznia 2017 10:08

Laboratorium Futbolu ledwie zainaugurowało działalność, a ma już za sobą pierwszy sukces. Bo takim zakończyła się sobotnia I Międzynarodowa Konferencja Piłkarska Football Lab Workshop 2017. Byliśmy, widzieliśmy, relacjonujemy.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. To już chyba taki trend, że rośnie u nas popyt na wiedzę dotyczącą szkolenia futbolu. I bardzo dobrze. Football Lab wychodzi więc tym zapotrzebowaniom naprzeciw.

Zaczęło się jednak od Hiszpanii. 130 trenerów, 9 psychologów, 600 dzieciaków. A wszystko to w zaledwie 45-tysięcznym mieście. Tak w dużym, a nawet bardzo dużym skrócie wygląda Akademia Villarreal – jedna z najbardziej cenionych hiszpańskich akademii piłkarskich. Jej dyrektor Sergio Navarro, jeden z gości konferencji Football Lab, odsłonił nieco kulis jej funkcjonowania. Trzeba przyznać, że to zupełnie inny piłkarski świat niż ten nasz (przynajmniej na razie). Co nie zmienia faktu, że warto do tego innego świata dążyć, a już na pewno warto ten inny świat poznać.
football lab 0025W Villarreal mają „obsesję” na punkcie szkolenia i tę „obsesję” z dużym zapałem realizują. Navarro, opowiadając o systemie szkolenia w Hiszpanii, podejściu do zawodników, dbaniu o kompleksowy rozwój u młodych ludzi, co prawda Ameryki nie odkrył – bo po prostu za mało było czasu, by dojść do szczegółów, niemniej kilka rzeczy, o których wspomniał, mocno nas zaciekawiło, a kilka innych zaskoczyło. Na przykład to, że do każdej grupy wiekowej przypisanych jest pięciu trenerów, z których wszyscy są sobie równi. Krótko mówiąc, każdy z nich ma tyle samo do powiedzenia i każdego zdanie ma taką samą wartość i moc sprawczą. Jak tu podejmować decyzje, kiedy są dwa, trzy, czy cztery różne pomysły? Navarro zapewnia, że w Villarreal mają na to sposób i ten sposób się sprawdza.
Ciekawy jest też sposób oceniania każdego z treningów nie przez trenerów, a przez samych młodych piłkarzy i dążenie, by nawet ci najmłodsi byli partnerami do rozmowy, dyskusji, a nie tylko biernymi wykonawcami trenerskich pouczeń.
Imponują liczby, zaskakują niektóre sposoby, ale najważniejszy i tak jest cel – czyli to, by już od najmłodszych lat uczyć zawodnika autonomii i samodzielności w podejmowaniu decyzji. Na boisku każda decyzja ma być tylko i wyłącznie jego decyzją. Decyzją, którą podjął świadomie i która ma być najlepszą, jaką w danej sytuacji mógł podjąć. To tak naprawdę jest klucz w szkoleniu przyszłych futbolowych mistrzów.

football lab 0027 A proces ten jest mocno powiązany z pewnością siebie – cechą, o której opowiadał z kolei znany psycholog sportowy Paweł Habrat. – To taka umiejętność, która odróżnia dobrych sportowców od wybitnych. Często kojarzona jest z wiarą we własne umiejętności, ale nie do końca jest tym samym. Zresztą nie ma jednej uniwersalnej definicji pewności siebie, co nie zmienia faktu, że każdy zawodnik, ale również trener, powinien tę pewność siebie budować. A nic nie buduje jej lepiej jak trening, gra i wynik – opowiadał Habrat.
Nasze rozmowa z Pawłem Habratem – pod tym LINKIEM.

„Tajemnice” sztabu Zagłębia i co nieco swojego warsztatu – tylko niektóre, żeby była jasność – wyniósł natomiast na światło dzienne Piotr Stokowiec. Trener Zagłębia opowiedział i przy okazji pokazał na konkretnych przykładach, jak jego piłkarze budują akcje ofensywne w bocznym rejonie boiska. Takich sposobów mają przygotowanych i wytrenowanych siedem. A że potrafią to robić, świadczy chociażby fakt, że w ubiegłym sezonie Zagłębie miało najwięcej dośrodkowań ze skrzydeł spośród wszystkich drużyn w ekstraklasie, a w tym sezonie pod tym względem ustępuje jedynie Cracovii. To niezwykle groźna broń niemal w każdych warunkach. Zagłębie opanowało ją praktycznie do perfekcji.

Była więc teoria (poruszono również kwestię wpływu trenera na zaangażowanie zawodnika), ale była również praktyka, czyli konkretne ćwiczenia, w których czynny udział wziął m.in. Sergio Navarro, a także Mariusz Paszkowski – jeden z pomysłodawców Football Lab. Dzieciaki dzielnie dawały radę.

Zobaczcie nasz reportaż z konferencji:

Inne artykuły o: Inne | Wideo

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli