Targi Świat Piłki, czyli udało się to, co jeszcze nikomu się nie udało

Autor wpisu: 11 kwietnia 2017 09:53

Międzynarodowe Targi Świat Piłki 2017 zgodnie z zapowiedzią były największą imprezą piłkarską roku w Polsce, obok czerwcowych finałów EURO U-21. Futbol w najróżniejszych odmianach, wspaniała zabawa, szkolenie i biznes spotkały się na PGE Narodowym.

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Świat Piłki na PGE Narodowym już zakończona, ale projekt i idea tak gigantycznej imprezy dla każdego, kto w jakikolwiek sposób ma styczność ze światem futbolu, kopaniem piłki, ze sportową zabawą – w każdej ich odmianie, dopiero rozkwitają. Kwietniowy weekend (7-9.4.2017) na PGE Narodowym nie był epizodem, był zaledwie początkiem wielkiego przedsięwzięcia, które na stałe ma wypełnić to niezagospodarowane dotąd pole rzeczywistości świata piłki nie tylko w Polsce.

„Czy wyobrażacie sobie dziś polską, szerzej – europejską scenę muzyczną bez Open’era? To niemożliwe. Open’er stał się symbolem, stał się tak mocnym brandem, że jest postrzegany jako coś oczywistego, nikt nie wyobraża sobie bez niego życia muzycznego. My chcemy, by takim „Open’erem” świata piłki stały się nasze Targi Świat Piłki. By, gdy dojrzeją, nikt bez nich nie wyobrażał sobie piłkarskiego roku. By w sposób oczywisty były obowiązkowym punktem w kalendarzu, jak początek ligi, europejskie puchary czy mecze reprezentacji” – mówił przed imprezą na PGE Narodowym dyrektor Targów, były reprezentant Polski Maciej Terlecki.

Dziś, gdy pierwsza edycja Świata Piłki przeszła do historii, można powiedzieć: w weekend 7-9 kwietnia 2017 został postawiony mocny fundament do tego, co sobie wymarzyli organizatorzy Międzynarodowych Targów Świat Piłki. Solidna podwalina pod stworzenie cyklicznego zjawiska, który zapadnie na dobre w pamięć każdemu, komu piłka nie jest obca (czyli w praktyce – naprawdę każdemu).
Od 3-, 4-letnich dzieciaków aż po pokolenie ich dziadków i pradziadków. Bo Targi Świat Piłki nie znają ani granicy zaawansowania w grze w futbol – coś dla siebie znajdą tu i amatorzy, i profesjonaliści, i ci, którzy na co dzień piłkę widzą tylko w telewizji. I targowe wydarzenia nie znają także bariery wieku.

Kto był w weekend 7-9 kwietnia na PGE Narodowym dobrze wie, dlaczego piszemy „dla każdego, komu piłka nieobca w jakiejkolwiek postaci”. Kto nie był – po pierwsze niech żałuje, a po drugie niech się zastanowi nad poniższym.

Piszemy, że była to impreza dla każdego, bowiem przez trzy dni na PGE Narodowym mieliśmy:
* całą furę świetnej zabawy – dla najmłodszych, trochę starszych i dużo starszych:
– zabawnego piłkarskiego darta, gdzie piłki z rzepami kopie się do olbrzymiej dmuchanej tarczy, do której się przylepiają;
– wspomnienie po cymbergaju, czyli gamesball na specjalnie dedykowanych stołach;
– freestyle i panna futbol – kapitalne pokazy do oglądania, ale i do naśladowania pod okiem mistrzów tych odmian futbolu;
– rewelacyjne zwłaszcza dla dzieciaków gigapiłkarzyki, na ogromnym dmuchanym boisku, gdzie za figurki „robią” po prostu chętni do zabawy;
– tradycyjne piłkarzyki połączone z pokazami mistrzów;
– kilkadziesiąt oblężonych od rana do nocy stanowisk (konsole i komputery stacjonarne) z grami komputerowymi: FIFA 17 i Counter Strike;
– wyjątkowo radosny bubble football, czyli futbol, do którego się przebiera w olbrzymie dmuchane kule, a potem kopie piłkę przepychając nawzajem;
– treningi i zabawy dla najmłodszych na arenie Coerver Coaching i arenie firmy Trawnik.

* Olbrzymią strefę stoisk:
– dla tych, którzy chcą kupić sprzęt piłkarski po atrakcyjnych cenach – od piłek, koszulek, butów po dmuchane bramki, drony, mały i duży sprzęt do monitorowania wyników sportowych;
– dla tych, którzy marzą o pamiątkach piłkarskich – od szalików, kultowych koszulek znanych klubów, piłkarskich trofeów po wydawnictwa futbolowe, książki, zasoby multimedialne;
– dla tych, którzy chcą aktywnie wypoczywać – od sprzętu sportowego po oferty hoteli, uzdrowisk, ośrodków treningowych i wypoczynkowych, wynajem obiektów sportowych – małych i dużych;
– strefę stoisk firmy MODECOM dla tych, którzy szukają sprzętu komputerowego najwyższej jakości nadającego się do e-sportu – zarówno do użytku amatorskiego, domowego, jak i profesjonalnego.

* Spotkania z największymi legendami polskiego futbolu:
– na scenie głównej Targów Świat Piłki można było posłuchać rozmów Macieja Terleckiego i komentatora Eurosportu oraz Canal Plus Edwarda Durdy ze wspaniałymi postaciami polskiej piłki nożnej:
Antonim Piechniczkiem, Andrzejem Strejlauem, Wojciechem Łazarkiem, Jerzym Engelem, Tadeuszem Pawłowskim, Jerzym Dudkiem, Cezarym Kucharskim, Radosławem Majdanem, a także ze znanymi celebrytami ze świata futbolu i ludźmi mediów (m.in. Stefan Szczepłek, Dariusz Szpakowski);
– gośćmi Świata Piłki byli także reprezentanci Czech z EURO1996 (wicemistrzostwo Europy) i EURO 2004 (półfinał mistrzostw Europy): Karel Poborsky, Pavel Kuka, Luboš Kubik, Ladislav Maier, Tomaš Ujfaluši, Marek Heinz, Radoslav Latal.
Po części oficjalnej wszyscy goście Świata Piłki byli dostępni dla odwiedzających Targi – można było z nimi porozmawiać bezpośrednio, zrobić zdjęcie, wziąć autograf.

* Turnieje i prezentacje treningowe na trzech profesjonalnych arenach Juta Grass, All About Football, Trawnik:
– na których przez całe trzy dni od rana do wieczora bawiły się i grały drużyny dzieci i młodzieży, także z akademii profesjonalnych klubów ekstraklasy;
– na których odbyło się wiele prezentacji profesjonalnych nauczycieli i wykładowców futbolu zza granicy;
– na których pokazano nowinki sprzętowe i technologiczne (profesjonalny sprzęt do monitorowania treningów, boiska 3×3 i bramki firmy Bazooka);
– na których w turnieju głównym rywalizowali m.in. byli i obecni piłkarze profesjonalni: Legia Warszawa, wicemistrzowie Europy z 1996 roku – Czesi, byli reprezentanci Polski (m.in. Maciej Terlecki, Marek Saganowski, Tomasz Kłos, Radosław Majdan, Piotr Włodarczyk, Piotr Świerczewski, Piotr Stokowiec), a także drużyny mediów (TVP, Canal Plus, Przegląd Sportowy, Wirtualna Polska) i gości Targów.

* Przez pełne trzy dni odbywały się cykle wykładów i prelekcji połączonych z pokazami multimedialnymi:
– z zakresu medycyny sportowej;
– z zakresu prawa sportowego;
– z zakresu szkolenia piłkarskiego młodzieży i dzieci;
– z zakresu psychologii – zarówno młodych piłkarzy, jak i profesjonalistów;
– z zakresu ekonomii sportu.

* A także cykl profesjonalnych, tłumaczonych symultanicznie szkoleń z udziałem wybitnych fachowców z Portugalii, Anglii i Niemiec przeznaczonych głównie dla futbolowych wychowawców dzieci i młodzieży, trenerów piłkarskich i studentów kierunków piłkarskich czy szerzej – sportowych. Gośćmi Targów Świat Piłki byli m.in.:
– Colin Reid – organizator kursów szkoleniowych dla młodych piłkarzy w różnych kategoriach wiekowych, twórca licencjonowanej przez FA (angielski związek piłki nożnej) akademii szkolącej trenerów w Wielkiej Brytanii i za granicą;
– Lothar Matuschak i Gregor Pogorzelczyk – znani w Niemczech wychowawcy młodych bramkarzy; Matuschak m.in. opiekował się karierą juniorską Manuela Neuera, przez wiele lat pracował w Schalke 04, Pogorzelczyk zaś w Rot-Weiss Essen;
– Joao Perreira – wbitny analityk i wychowawca młodzieży z FC Porto;
– Renato Paiva – szkoleniowiec od 2004 roku związany z Benficą Lizbona, gdzie zajmował się skautingiem, a także samodzielnie prowadził grupy szkoleniowe: od U-14 po U-17, asystował w pracy ze starszymi rocznikami.

Najbardziej zadowoleni z imprezy na PGE Narodowym byli jednak sami wystawcy. – Gdyby nie PGE Narodowy i nie ta impreza nie byłbym w stanie zmobilizować do przyjazdu do Polski tylu swoich zagranicznych partnerów. Nigdy nie mamy czasu, by się razem spotkać, omówić w tak szerokim gronie nasze interesy, określić plan działania no i po prostu lepiej się poznać. Wiadomo są wideokonferencje, czaty, maile, ale to nigdy nie zastąpi „żywego” człowieka – to bynajmniej nie odosobniony głos z kręgu wystawców.

Kilkuset wystawców z krajów całego świata reprezentujących kilkadziesiąt branż w niezwykłym i prestiżowym anturażu PGE Narodowego dostało znakomitą okazję, by nawiązać nowe znajomości, poszukać partnerów, lepiej poznać się z dotychczasowymi, podzielić doświadczeniami i poszukać nowych szans rozwoju.
Bez Targów byłoby to w praktyce niewykonalne, albo trzeba byłoby na zdobycie tylu znajomości poświęcić mnóstwo czasu i przemierzyć tysiące kilometrów. Na Targach Świat Piłki wszyscy zebrali się na trzy dni razem w jednym miejscu i w jednym czasie.

Tak, to wszystko zdarzyło się na PGE Narodowym przez trzy dni kwietniowego weekendu (7-9 kwietnia 2017). Niezwykle intensywnego piłkarsko weekendu. – Nasz szef, guru tej imprezy Mirosław Nowicki nie spał 72 godzin i robi właśnie za „zombie” – śmiał się dyrektor Targów Maciej Terlecki w dniu rozpoczęcia imprezy.

Niewiele osób wierzyło w powodzenie tak szalonego z pozoru przedsięwzięcia, ale na pewno wierzył w nie nieliczny, ale wyjątkowo ambitny i pracowity zespół Targów Świat Piłki.
Zapał, niedosypianie i olbrzymia dawka energii włożona w to gigantyczne przedsięwzięcie się opłaciły. Tak jak zapowiedział pomysłodawca, inicjator, szef i spiritus movens Świata Piłki Mirosław Nowicki: wydarzyło się to, co jeszcze nigdy się nie wydarzyło, i udało się to, co jeszcze nikomu się nie udało.

– Przez lata doświadczałem różnych przedsięwzięć futbolowych we Włoszech, w Niemczech, we Francji, w USA, w Anglii, zresztą podobnie moi koledzy z reprezentacji Czech, którzy przecież jeździli po największych arenach piłkarskich świata, ale pierwszy raz widzimy dopiero tutaj tak wielką imprezę z tyloma atrakcjami – mówił po zakończeniu Targów Luboš Kubik, jedna z legend czeskiego futbolu lat 80. i 90. – Dla nas to bardzo wielka niespodzianka i bardzo nam się tutaj podoba. Wszyscy są pod wrażeniem, tym bardziej, że Tragi udało się zorganizować na PGE Narodowym. To niezwykle podniosło prestiż tej imprezy – podsumował Targi Świat Piłki.
Kubik to wicemistrz Europy z 1996 roku, ćwierćfinalista MŚ 1990, człowiek, który futbolowo poznał tak wielkie rynki jak Włochy, Niemcy, Anglia i USA. Dziś jest pod wrażeniem imprezy w Polsce. Przyjechał, pograł, porozmawiał i jest zadowolony z czasu poświęconego Targom Świat Piłki. Podobnie jak wszyscy, którzy zawitali na PGE Narodowy.

Edycja 2017 Targów Świat Piłki zakończona, ale to dopiero początek całego przedsięwzięcia, które na pewno będzie kontynuowane z jeszcze większym rozmachem.

AMP Futbol na Targach Świat Piłki:

Inne artykuły o: Hit | Targi Świat Piłki

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli