Mateusz Widłak o AMP Futbolu: Początek jest ciężki, ale potem wraca radość z gry

Autor wpisu: 11 kwietnia 2017 14:29

Na Targach Świat Piłki projekt All About Football zademonstrował między innymi AMP Futbol – odmianę piłki nożnej dla osób po amputacjach lub z wrodzonymi wadami kończyn. Dla Futbolfejs.pl o tej właśnie młodej jeszcze w Polsce dyscyplinie mówi Mateusz Widłak – prezes AMP Futbol Polska.

Dla kogoś, kto przyzwyczajony jest na co dzień do oglądania regularnego futbolu, Roberta Lewandowskiego, Kamila Grosickiego czy choćby rodzimej ligi, widok gości bez nóg ganiających za piłką dzięki podpieraniu się kulami jest dziwny. Czasami może nawet mało komfortowy.
Dopiero po przełamaniu bariery swoiście pojętego „podglądactwa” można zauważyć, że ci piłkarze sami dla siebie tej bariery nie tworzą. Przeciwnie – oni ją pokonują, a ich mecz jest zajmującą rywalizacją, w której mnóstwo – jak w futbolu „prawdziwym” – zaciętości, walki, zaskakująco dobrej techniki i atrakcyjności.

Jak tłumaczy nam w materiale filmowym (poniżej) Mateusz Widłak, AMP Futbol korzeniami sięga do USA, ma 30-letnią tradycję, a w Polsce, mimo że uprawiany jest w sposób zorganizowany dopiero od lat pięciu, poziomem zaczyna mierzyć w światową czołówkę. Liga to na razie pięć drużyn, ale do rozwoju szykują się kolejne ośrodki i poziom stale podnosi reprezentacja Polski.

– Największym problemem jest dotarcie do tych ludzi. Jak ktoś ma dwie nogi i chce grać w futbol z łatwością znajdzie informacje, jak i gdzie to robić. A jak ktoś ma jedną nogę czy jest piłkarzem, który nogę stracił, na ogół nie zdaje sobie sprawy, że może uprawiać tę dyscyplinę, że ma możliwość regularnej gry w lidze, a nawet w kadrze narodowej – zaznacza Mateusz Widłak. – Są ludzie, którzy, gdy o nas usłyszą, zgłaszają się bardzo chętnie. Ale są też takie historie, jeśli chodzi o byłych piłkarzy, którzy z jakiegoś powodu mieli amputowaną kończynę, że zamykają się w sobie. Nasze zadanie to przełamać tę pierwszą barierę. Początek bywa ciężki, ale po przełamaniu wraca radość z gry – dodaje.

Zobaczcie materiał filmowy, rozmowę z Mateuszem Widłakiem i fragmenty meczu pokazowego a Targach Świat Piłki:

Inne artykuły o: Targi Świat Piłki

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli