Nawałka wyciszył dziś aferę w kadrze. Skończyło się na karach finansowych

Autor wpisu: 6 listopada 2016 16:00

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka po raz pierwszy od październikowego zgrupowania zabrał głos w sprawie „afery dywanowej”. Skończyło się na karach finansowych. Kto został ukarany i ile musi zapłacić?

– Nie będzie żadnych nazwisk ani kwot. Sprawę załatwiamy we własnym gronie – takiej odpowiedzi selekcjonera można się było spodziewać w momencie, gdy kilka dni temu PZPN podał listę piłkarzy powołanych na listopadowe zgrupowanie i opatrzył ją krótkim komentarzem Nawałki:

Wydarzenia związane z zachowaniem niektórych zawodników podczas ostatniego zgrupowania reprezentacji w Warszawie poddano dokładnej ocenie. Decyzje co do konsekwencji zostały już podjęte, a zawodnicy zostali o nich poinformowani.

Nawałka nic nie zmienił. A to zaskoczenie…

Dziś selekcjoner tylko rozwinął tę myśl. Nawałka mówił długo, ale tak, żeby za wiele nie powiedzieć:
– Wydarzenia związane z zachowaniem zawodników zostało wnikliwie przeanalizowane. Przesilenia czasem się zdarzają. Bywa, że zawodnicy zapominają o zasadach panujących w drużynie. Chciałem podjąć decyzję spokojnie, sprawiedliwie i w sposób wyważony, stąd moja mała aktywność w mediach. Niektórzy zawodnicy nadużyli mojego zaufania i innych piłkarzy, którzy podchodzą profesjonalnie do obowiązków. Zdarzyło się to pierwszy raz, wcześniej nie było żadnych problemów, dlatego incydent boli bardziej, ale z tego powodu, że był to jedyny występek, piłkarze dostają drugą szansę. Gdyby takie zachowanie powtarzało się, to nie byłoby dalszej współpracy z nimi.

Największy konkret, jaki Nawałka podał, jest taki, że wśród winnych jest więcej zawodników, niż wymieniani przez „Przegląd Sportowy” Łukasz Teodorczyk i Artur Boruc. Nawałka utrzymuje też, że nie stracił kontroli nad drużyną, chociaż przyznał, że o niechlubnych wydarzeniach dowiedział się z mediów.

Zgrupowanie kadry zaczyna się w poniedziałek. I będzie miało podobny przebieg do poprzednich. – Idziemy pewną drogą od trzech lat i nie zamierzam tego zmieniać – powiedział Nawałka. Do wieczora piłkarze mają czas, by zameldować się w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie. Na pierwszym spotkaniu z selekcjonerem zostaną im przypomniane zasady współpracy.
Selekcjoner zapewnił też, że łagodne kary nie są podyktowane tym, że na wyrzucenie z kadry kilku zawodników nie mógł sobie po prostu pozwolić ze względów sportowych.
Dla mnie w pracy z reprezentacją liczy się przede wszystkim etyka i morale. Jeśli sytuacja powtarzałaby się, tych zawodników dawno by nie było w kadrze, ale do tej pory mnie nie zawiedli. Wierzę, że wstrząs pozytywnie wpłynie na drużynę. Wierzę, że determinacja na boisku i poza nim będzie jeszcze większa.

W publikacjach „PS” pojawił się wątek odpowiedzialności za te niechlubne incydenty Tomasz Iwana, który miał rzekomo wiedzieć o alkoholowej imprezie w kadrze, ale nie poinformował o niej selekcjonera. Dyrektor reprezentacji zazwyczaj towarzyszył Nawałce na konferencji prasowej przed każdym zgrupowaniem. Tym razem przyszedł tylko selekcjoner w towarzystwie rzecznika prasowego Jakuba Kwiatkowskiego.
– Zdecydowałem, że dyrektor ma się skupić na sprawach organizacyjnych. Jestem zadowolony z jego pracy i proszę nie łączyć go z aferą – wyjaśnił Nawałka. I zadeklarował, że pieniądze, które wpłacą ukarani piłkarze, zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Inne artykuły o: Reprezentacja

Inne w tej kategorii

Mistrzostwa Świata 2018 Reprezentacja Z życia kadry, czyli o sztuce pokazywania jaj
Mistrzostwa Świata 2018 Reprezentacja Zanim na stosach spłoną piłkarze, zanim zaleje nas hejt

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli