Nawałka ogłosił „zagraniczną” kadrę. Krychowiak zasłużył na powołanie?

Autor wpisu: 10 marca 2017 13:55

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka wysłał powołania do piłkarzy z lig zagranicznych na mecz z Czarnogórą (26 marca). Do kadry wraca Arkadiusz Milik.

Wśród 19 zawodników nie ma Artura Boruca, ale o tym, że go nie będzie wiedzieliśmy już wcześniej. 37-letni bramkarz Bournemouth ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Nie do końca jasne są powody tej decyzji. Wciąż otwarte pozostaje pytanie: Boruc skończył czy został skończony?

W tym wypadku mówimy o bramkarzu, który był trzeci w hierarchii. Na tej pozycji konkurencja jest bowiem największa i chociaż tak charyzmatycznych postaci w kadrze wielu nie ma, to sportowo nieobecność Artura nie powinna być odczuwalna. Chociaż kto wie, czy w takim kotle jak Podgorica, akurat Boruc nie byłby najlepszym wyborem?

Jest Grzegorz Krychowiak, ale chyba mimo wszystko zaskoczeniem byłby brak piłkarza Paris Saint-Germain. Przynajmniej w szerokiej kadrze, bo już o tym czy „Krycha” jest gotowy do gry w pierwszej „jedenastce” można dyskutować. Krychowiak w ekipie mistrza Francji jest zepchnięty na boczny tor. Trener Unai Emery bardzo rzadko sięga po tak ograniczonego (do zadań destrukcyjnych) defensywnego pomocnika. W dodatku Grzegorz ma pecha – w środowym spotkaniu z Barceloną wszedł na boisko na ostatnie dwie minuty, żeby pomóc zatrzymać rozpędzonych gospodarzy. Nie pomógł i załapał się na jeden z największych blamaży w historii klubowej piłki (porażka 1:6).

Można więc powiedzieć: Krychowiak do gry od pierwszej minuty w tej chwili się nie nadaje. Trzeba jednak zapytać: jeśli nie Krychowiak, to kto? Tomasz Jodłowiec? Po obiecującym początku wiosny (zwłaszcza w meczach sparingowych) zaczął znikać z radaru. W spotkaniu z Zagłębiem Lubin wszedł na ostatnie 5 minut. Można postawić znak równości między Jodłowcem w najwyższej formie a Krychowiakiem w gorszej, ale w tej chwili Nawałka ma wybór między słabym „Krychą” i słabym „Jodłą”. Zresztą nie wiadomo czy Jodłowiec w ogóle dostanie powołanie (zawodnicy grający w Polsce zaproszenia otrzymają za tydzień). Inna opcja, to Krzysztof Mączyński, a do walki z twardymi Czarnogórcami w środku boiska potrzebny będzie zawodnik, który nie odstawi nogi i który jest w stanie wygrać fizyczną walkę. Może więc najbardziej przydadzą się mięśnie Krychowiaka, a za rozgrywanie piłki wezmą się inni (zapewne Piotr Zieliński).

Do kadry wraca Arkadiusz Milik, który wyleczył kontuzję i zaczął pojawiać się na boisku w ekipie Napoli. Nie ma za to Bartosza Kapustki i Mariusza Stępińskiego. Obaj dostali powołania do kadry U-21 na towarzyskie mecze z Włochami i Czechami i wydaje się, że skorzysta na tym trener Marcin Dorna, jak i obaj piłkarze, bo w pierwszej drużynie raczej by nie pograli.

Inne artykuły o: PZPN | Reprezentacja

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli