Nawałka: „Będziemy próbować grać trójką obrońców.” Lewandowski jednak odpocznie?

Autor wpisu: 5 listopada 2017 15:28

Adam Nawałka będzie próbował innego niż bazowego ustawienia taktycznego reprezentacji. – Chcemy poszerzyć nasze możliwości taktyczne. Będziemy grać trójką obrońców, ale tak, by jedną zmianą móc płynnie przejść do gry z czterema obrońcami – powiedział selekcjoner na rozpoczynającej zgrupowanie kadry konferencji. Robert Lewandowski przeszedł dziś rezonans magnetyczny. Wszystko wskazuje na to, że Nawałka da mu odpocząć. Pytanie czy tylko w meczu z Meksykiem, czy także z Urugwajem.

W piątek na Stadionie Narodowym Polska zmierzy się z Urugwajem, trzy dni później reprezentacja zagra w Gdańsku z Meksykiem. Według zapowiedzi Nawałki w tym drugim spotkaniu może zabraknąć kilka piłkarzy, którzy są w ostatnim czasie bardzo eksploatowani. Dotyczy to przede wszystkim Lewandowskiego.
– Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Robert dawał sygnały, że jest dobrze, ale trzeba być ostrożnym, by przeciążenie (mięśnia dwugłowego – red.) nie przeszło w jakiś stan przewlekły, bo to byłoby bardzo niebezpieczne. Poczekamy na wyniki badań i wtedy podejmiemy decyzję. Podejdziemy zresztą indywidualnie do każdego zawodnika, więc pewnie nie wszyscy będą brani pod uwagę w drugim meczu.
Jak poinformował Tomasz Włodarczyk, badania nie wykazały urazu, ale decyzja, czy Lewandowski zagra, zostanie podjęta za kilka dni.
Nawałka potwierdził informacje „Przeglądu Sportowego”, że chce wypróbować innych ustawień taktycznych – z trzema obrońcami.
– Chcemy poszerzyć możliwości drużyny, tak aby wykorzystać potencjał wszystkich zawodników. Przygotowaliśmy materiał odnośnie do systemu gry z trójką obrońców, ale nie powiem, czy będzie to 3-5-2, czy inny. Czy wypróbujemy ten system w najbliższych meczach? Podejmiemy decyzję po przyjeździe zawodników i po ocenie ich stanu zdrowia – powiedział Nawałka i dodał: – To nie jest nowy system, próbowaliśmy już nim grać na treningach, więc ta zmiana będzie płynna. Zwłaszcza że chcemy tak dobrać zadania, by były zbliżone do zadań czwórką obrońców. W czasie meczu będziemy mogli jedną zmianą przejść płynnie z 3 na 4 obrońców. Ale naszym bazowym ustawieniem jest to z czwórką obrońców.
Selekcjoner odniósł się do braku powołania dla Dawida Kownackiego (ten ma pomóc młodzieżowce w eliminacyjnych meczach z z Wyspami Owczymi i Danią).
– To nie jest żadna kontrowersja. Takie są ustalenia między trenerami. Nie było żadnego problemu, doskonale rozumiem sytuację, chcemy, by młodzieżówka awansowała. Przyjdzie czas, Dawid będzie w dobrej dyspozycji, zasili szeregi pierwszej reprezentacji. I może będziemy mieli z niego pożytek już na mistrzostwach w Rosji.

Inne artykuły o: Reprezentacja

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli