Z kim na mundial? Nawałka przyznaje: „Zarys kadry już jest…”

Autor wpisu: 28 marca 2018 08:46

O co, jak o co, ale o to, że Adam Nawałka wyciągnie pod dwumeczu z Nigerią i Koreą Południową odpowiednie wnioski, możemy być raczej spokojni. Materiału do analizy – jak to mówią – jest w bród, co zresztą po wtorkowym meczu przyznał sam selekcjoner. – Te spotkania pokazały, ile czeka nas jeszcze pracy przed mundialem. Drzwi do kadry są wciąż otwarte. Mam nadzieję, że ktoś do nas jeszcze dołączy – powiedział Nawałka.

Kto ma dołączyć? Na pewno Kuba Błaszczykowski i Maciej Makuszewski. Oczywiście pod warunkiem, że będą zdrowi i dojdą do odpowiednio wysokiej formy. Jak bardzo potrzebne są nam mocne skrzydła, szczególnie jeśli chcemy grać ustawieniem z trójką obrońców, pokazały zarówno jesienne sparingi z Urugwajem i Meksykiem, jak i te marcowe z Nigerią i Koreą. Jeden Kamil Grosiki to za mało, tym bardziej że „Grosik” miewa w ostatnim czasie niepokojące wahania. Przemek Frankowski, czy Rafał Kurzawa to wartościowi piłkarze, ale wciąż jako melodia przyszłości. No i niekoniecznie w roli wahadłowych.
Kto jeszcze z nieobecnych może dołączyć? Pewnie Damian Kądzior, któremu w debiucie w narodowych barwach przeszkodził uraz. Pomocnik Górnika od pewnego czasu systematycznie powoływany jest przez Nawałkę i jeśli nie obniży jakoś drastycznie lotów, pewnie się to nie zmieni. A reszta? O Mierzejewskim czy Jachu selekcjoner wypowiedział się na początku zgrupowania i choć teraz kurtuazyjnie twierdzi, że przed nikim drzwi do reprezentacji nie zamyka, trudno przypuszczać, by któryś z nich do pociągu z napisem „Rosja” dostał bilet last minute.

Nawałka nie ukrywa, że w głowie ma już zarys kadry na mundial, choć od razu dodaje, że do podjęcia ostatecznej decyzji jest jeszcze bardzo daleka droga. – Kluczowy czas to kwiecień i maj, gdy toczyć się będą rozgrywki ligowe. Forma będzie decydować, kto pojedzie na mistrzostwa. Mamy stabilną kadrę, zawodników na których opieramy grę, ale cały czas szukamy nowych piłkarzy. Mam nadzieję, że kilku graczy jeszcze pokaże się z dobrej strony – powiedział selekcjoner.
Tak czy inaczej trudno przypuszczać, by w maju Nawałka zasypał nas nowymi nazwiskami i przeprowadził w swojej drużynie rewolucję. Kadrę na mundial złoży zapewne z piłkarzy, których powołał na mecze z Nigerią i Koreą. Zresztą kilkunastu pewniaków już w niej jest, wiadomo których. Rywalizacja toczyć się będzie o pozostałych siedem, może osiem miejsc.

A co o samym meczu z Koreą powiedział selekcjoner? – Pierwsza połowa wyglądała dużo lepiej niż druga. Poprawiliśmy szybki atak, byliśmy bardzo groźni, utrzymywaliśmy się przy piłce. Ale było też kilka słabych ogniw, przez które przeciwnik zdobył w drugiej części bramki. Zmiany, które wprowadziliśmy, zaburzyły płynność gry. Brakowało nam jakości w fazie ataku i bronienia. Było to widać gołym okiem. Sześć zmian to jednak bardzo dużo. Przed nami jeszcze wiele pracy – stwierdził. I dodał: – Jestem zadowolony, że mogliśmy rozegrać dwa bardzo ważne sprawdziany. Na dodatek z przeciwnikami prezentującymi zupełnie różne style gry. To dla nas bardzo wartościowe przed mundialem. Jesteśmy w fazie przygotowań, a mecze te dostarczyły nam wiele materiałów do przemyśleń.

Następny mecz biało-czerwoni rozegrają 8 czerwca w Poznaniu z reprezentacją Chile – 11 dni przed pierwszym meczem na rosyjskim mundialu i oczywiście już po ogłoszeniu kadry na mistrzostwa.

Inne artykuły o: Reprezentacja

  • dziadek

    Ma Nawałka ból głowy. I to nie od nadmiaru zawodników do szerokiej kadry, ale przeciwnie od niedostatku.Zarys kadry już jest? Cieszy nawet i to.Ale ta kadra jest szczerbata i trzeba się nagimnastykować by braki uzupełnić udanymi implantami.Zgoda,że mogą nimi być Kurzawa, Frankowski,ewentualnie Romańczuk.Może uda się wyleczyć Błaszczykowskiego, a to przecież istotny element ,,w uzębieniu kadry’. Ale boję się ,że nie da się zrobić tego z Pazdanem i Jędrzejczykiem.Mądrzy ludzie mówią,że Nawałka ma dobrą rękę i jak wytrawny stomatolog doprowadzi do tego, że wszystkie zęby naszej drużyny będą kąsać przeciwnika.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli