Misja Ukraina rozpoczęta. Szansa dla Zielińskiego

Autor wpisu: 19 czerwca 2016 13:46

Reprezentacja Polski po dwóch luźniejszych dniach w La Baule rozpoczęła przygotowania do ostatniego grupowego meczu na Euro 2016 z Ukrainą (wtorek, godz. 18.00 w Marsylii). W wyjściowej „11” dojdzie do kilku zmian. Na ławkę rezerwowych powędrują kartkowicze, ale oprócz jednego.

Po dwóch luźniejszych dniach w La Baule kadrowicze wrócili do starego rytmu pracy. Zaczęła się już bowiem operacja „Ukraina”. Biało-czerwoni trenowali dziś rano. W zajęciach brali udział wszyscy piłkarze oprócz Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz Arsenalu/AS Romy trenował indywidualnie w siłowni, bo wciąż leczy uraz, jaki złapał w meczu z Irlandią Północną (stłuczenie nogi i ogromny siniak). – Mam 4o procent szans na grę z Ukrainą, więc przyjdź do mnie wieczorem – powiedział podczas wczorajszej przejażdżki rowerowej. I był żarcik adresowany do Sławomira Peszki (film można obejrzeć tutaj).

Niedzielne zajęcia były pierwszymi po meczu z Niemcami, podczas których selekcjoner Nawałka szykował ustawienie wyjściowej jedenastki pod mecz z Ukrainą. Regułą jest, że dziennikarze mogą obejrzeć tylko nieco ponad kwadrans treningu. W tym czasie piłkarze tradycyjnie głównie się tylko rozgrzewali.

Ale mimo tego, przyłożyliśmy ucho to tu, to tam. I według naszych informacji w składzie na Ukrainę dojdzie do trzech zmian. Selekcjoner myśli już z wyprzedzeniem i przygotowuje zespół na 1/8 finału. Dlatego we wtorek na ławce rezerwowych zasiądą ci, którzy zagrożeni są regulaminowym wykluczeniem za dwie żółte kartki. Kartkowiczów na razie jest pięciu – Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki, Bartosz Kapustka, Łukasz Piszczek i Sławomir Peszko. Tylko jeden z nich wyjdzie na boisko od pierwszej minuty. Będzie to Kapustka, który zastępował „Grosika” z Irlandczykami. Nawałka chce jednak przede wszystkim oszczędzić zawodnika Stade Rennais.

Na środku pomocy do gry obok Grzegorza Krychowiaka szykowany jest Piotr Zieliński. Zawodnik Empoli/Udinese nie zagrał w tym turnieju jeszcze ani minuty, mimo że był konsekwentnie próbowany w tegorocznych meczach towarzyskich. Nawałka w meczach z Irlandią Płn i Niemcami postawił na sprawdzonego i zaufanego Mączyńskiego. Wolał zawodnika, który gra bezpieczniej i bardziej odpowiedzialnie. Do Zielińskiego selekcjoner wciąż zgłasza uwagi, że zbyt często traci piłki narażając drużynę na kontry, nie może znaleźć balansu między grą defensywną i szarżami ofensywnymi. Z Ukrainą 21-letni piłkarz na 90 procent dostanie szansę pokazać, że słucha rad trenera.

Na prawej obronie najprawdopodobniej Ukraińców będzie próbował zatrzymać Thiago Cionek. To jeden z najostrzej grających zawodników w naszej kadrze. Czasem na treningach temperują go nawet koledzy z drużyny. Podczas zgrupowania w Arłamowie omal nie doszło do przepychanki z tego powodu. Cionek był ostatnio testowany w meczach z Holandią i Litwą, ale najpierw na lewej stronie defensywy, a potem na środku obok Kamila Glika, gdzie konsekwentnie ustawiany jest w swoich klubach (Modena, a od zimy tego roku Palermo).

Reprezentacja Polski do Marsylii wyleci w poniedziałek rano. W niedzielę wieczorem na miejscu będzie już delegacja działaczy PZPN. Mecz na Stade Velodrome, który zachwyca najpiękniejszą architekturą, ale i straszy najgorszą murawą EURO, we wtorek o godzinie 18.00.

Inne artykuły o: Euro 2016 | PZPN | Reprezentacja

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli