Misja specjalna Kuby Błaszczykowskiego

Autor wpisu: 29 czerwca 2016 12:16

Wiemy, jak selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka zamierza zatrzymać Cristiano Ronaldo w jutrzejszym meczu z Portugalia. Specjalne zadanie dostanie Jakub Błaszczykowski. W wyjściowej jedenastce nie należy spodziewać się żadnych zmian.

Asysta przy golu Arkadiusz Milika w meczu z Irlandią Północną, gole w spotkaniach z Ukrainą i Szwajcarią, perfekcyjnie wykonany rzut karny w 1/8 finału mistrzostw Europy. To te najbardziej namacalne zasługi Kuby podczas francuskiego turnieju. Takie, które zostają wpisane do tych podstawowych statystyk.
Pisaliśmy już o tym, że skrzydłowy Borussii Dortmund jest cichym bohaterem tych mistrzostw. Napędza drużynę w ofensywie, ale też nie można mu zarzucić, że zaniedbuje swoje obowiązki w defensywie. Jego współpraca z Łukaszem Piszczkiem wygląda jak za dawnych lat, gdy wraz z Robertem Lewandowskim podbijali Europę z Borussią. Jak udało nam się dowiedzieć, w meczu z Portugalią Kuba ma straszyć rywali swoimi rajdami, ale bardziej musi się skupić na tym, żeby zablokować skrzydło przed atakami Cristiano Ronaldo.
Jeśli w dotychczasowych spotkaniach zadania ofensywne i defensywne Błaszczykowskiego procentowo można oszacować mniej więcej 50 procent w ofensywie i 50 procent w defensywie, a może nawet 60 do 40 na korzyść ataku, to z Portugalczykami te proporcje mają się trochę odwrócić: 70 procent obrona, 30 procent atak.  Już w meczu z Niemcami Kuba pokazał, że jest w stanie harować z tyłu, jak mało kto. Teraz te zadania w defensywie będą jeszcze bardziej konkretne.
Pojedynki z Cristiano Ronaldo to dla Błaszczykowskiego żadna nowość. Będzie to jego czwarty występ przeciwko Portugalczykom – żadnego z nich dotychczas nie przegrał. Kuba wystąpił m.in. w tym najbardziej pamiętnym spotkaniu w Chorzowie w październiku 2006 roku, kiedy wygraliśmy 2:1. Grał 66 minut i pomagał zatrzymać dzisiejszego gwiazdora Realu Madryt. Pełny mecz rozegrał w rewanżu w Lizbonie (2:2), a także meczu towarzyskim na Stadionie Narodowym w lutym 2012 roku (0:0). Krótko mówiąc, kompleksów przed rywalem nie będzie miał żadnych. Generalnie nie należy spodziewać się żadnych zmian w wyjściowej jedenastce. Nawałka pośle do gry taką samą jedenastkę jak na Niemcy i Szwajcarię. Zgodnie z zasadą, że jeśli coś dobrze funkcjonuje, to nie należy nic zmieniać.

Inne artykuły o: Euro 2016 | PZPN | Reprezentacja

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli