Ilu w tej reprezentacji Nawałka ma piłkarzy nie do zastąpienia?

Autor wpisu: 27 marca 2017 13:26

Nie bez kłopotów, ale reprezentacja Polski wygrała mecz pod nieobecność Grzegorza Krychowiaka – jednego z zawodników, których w kadrze trudno zastąpić. W czerwcu z Rumunią kolejny test – zabraknie Kamila Glika.

Czego dowiedzieliśmy się o naszej drużynie po spotkaniu w Podgoricy (o meczu TUTAJ)? Gdzie Adam Nawałka ma największe pole manewru, a gdzie powinien rozglądać się za nową opcją?

Teodorczyk coraz lepiej
Krychowiak dotychczas był pewniakiem u Nawałki. I pewnie, gdyby był zdrowy, wyszedłby w podstawowej jedenastce. Trójka pomocników w środku boiska – Krzysztof Mączyński, Karol Linetty i Piotr Zieliński zdała egzamin, ale mogło być lepiej. I było lepiej, ale dopiero wtedy, gdy pod koniec spotkania wszedł Łukasz Teodorczyk (za Linettego). Atutem napastnika Anderlechtu jest siła fizyczna. Tak zwana zastawka, to jego mocna strona. Ale też widać, że coraz lepiej rozumie się z Robertem Lewandowskim.  Nie wiemy i nigdy się nie dowiemy co by było, gdyby Teo grał od pierwszej minuty. W każdym razie jest to wariant, którego nie ma co się obawiać. Podsumowując – Krychowiak w formie jest bezcenny, ale da się żyć bez niego.

No i co ten Nawałka narobił? Poprzewracało nam się z tego dobrobytu

Teraz pora na stopera
Personalnie naszą najstabilniejszą formacją jest obrona. Nawałka znalazł formułę i się jej trzyma od dłuższego czasu. W czerwcu w meczu z Rumunią będziemy musieli radzić sobie bez Kamila Glika (pauzuje za żółte kartki). Będzie to dla naszej kadry kolejny test pod hasłem: ilu mamy zawodników nie do zastąpienia? Opcji jest kilka, ale wpuszczając pod koniec spotkania Thiago Cionka selekcjoner dał chyba głośną podpowiedź, kto z Rumunami wystąpi obok Michała Pazdana. Inne opcje, to Igor Lewczuk. Artur Jędrzejczyk? Selekcjoner postrzega go wyłącznie jako bocznego obrońcę.

Wolne skrzydła
Martwi trochę postawa naszych skrzydłowych. Kamil Grosicki miał świetną jesień (przypominamy mecze z Danią czy Rumunią), ale w tym roku jeszcze nie odpalił – ani w nowym klubie (Hull City), ani w meczu z Podgoricy. A mógł odpalić, bo miał dwie okazje, by się przełamać.
Mało widoczny był Jakub Błaszczykowski. Piłkarz Wolfsburga sporo pracował w defensywie, ale z przodu więcej od niego robił (i zrobił) Łukasz Piszczek. Być może o to chodziło, ale człowiek się przyzwyczaił, że liczy na błysk Kuby w ofensywie.
Jakie Nawałka ma możliwości? Pierwszym rezerwowym jest Sławomir Peszko, ale o jego reprezentacyjnej formie wiele nie wiemy, bo wszedł w samej końcówce. W ekstraklasie się wyróżnia, ale w kadrze selekcjoner potrzebuje go do zadań specjalnych i wpuszcza w ostatnich minutach.  Ostatni raz Peszko zagrał od początku w czerwcu 2015 roku w meczu z Gruzją – wygraliśmy 4:0. Paweł Wszołek z kolei nie znalazł się w meczowej kadrze, co nie jest raczej dowodem uznania. Na lewej stronie grywał u Nawałki Arkadiusz Milik i to jest jeszcze jeden wariant. Tragedii więc nie ma, ale tutaj najbardziej przydałaby się jakaś świeża krew.

KALINOWSKI ostrzega: w Rosji to sie może źle skończyć

Bramka? Można rzucać monetą
Obsada bramki – to był dylemat, nad którym selekcjoner Adam Nawałka zastanawiał się najdłużej. Ale tylko dlatego, że ma dwóch bramkarzy klasy światowej, a trzeci (Łukasz Skorupski) walczy o takie miano. Selekcjoner w Czarnogórze postawił na Łukasza Fabiańskiego i golkiper Swansea nie zawiódł. Przy golu nie miał szans. Generalnie jeśli chodzi o obsadę bramki, to selekcjoner może rzucać monetą. Chociaż oczywiście nie powinien.

Wracając do pytania w tytule…
Na pewno jednego zawodnika zastąpić się naszej drużynie nie da – i to jest oczywiście Roberta Lewandowski. Nawet nie chcemy rozważać, co by było, gdyby…

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli