Christoph Daum: Lewandowski jest z tej półki, co Messi i Cristiano

Autor wpisu: 11 czerwca 2017 08:38

Po sobotnim meczu trener reprezentacji Rumunii – Christoph Daum nie szczędził komplementów polskiej drużynie i jej selekcjonerowi Adamowi Nawałce. Co prawda Niemiec nie ma już tej werwy z czasów, gdy był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci Bundesligi i kandydatem na trenera tamtejszej reprezentacji, ale wciąż pozostaje „dużym nazwiskiem” w futbolu.

Jednak teraz Daum jest w ogniu krytyki rumuńskich mediów. W niemieckim szkoleniowcu i jego doświadczeniu pokładano duże nadzieje na szybką odbudowę reprezentacji Rumunii. Ale  już dziś widać wyraźnie, że dźwignięcie tej kadry to nie jest łatwe zadanie.

Spodziewał się pan tego, że aż trzy gole strzeli wam Robert Lewandowski?
Nie, tym bardziej że znamy dobrze tego piłkarza i jego możliwości. Ba, każdy je zna. Jeśli da mu się trochę miejsca i stworzy sytuację, to on na pewno to wykorzysta. Ludzie dużo mówią o Messim i Cristiano Ronaldo i ich rywalizacji, ale Robert Lewandowski jest zawodnikiem z tej samej półki co oni. Bez wątpienia.

Awans już we wrześniu? Polska musi wygrać, ale i tak wszystko zależy od… Czarnogóry! Sytuacja w grupie

Czyli rozbicie Rumunii to zasługa kapitana Polski?
Nie tylko. Jestem pod wielkim wrażeniem całej waszej drużyny. Imponująca! Macie świetną generację piłkarzy, znakomitego trenera Adama Nawałkę i wielką gwiazdę Roberta Lewandowskiego. Ale byłoby głęboko niesprawiedliwe, gdyby całość zasług za wasze sukcesy przypisywać tylko Lewandowskiemu. To byłoby nie fair wobec całej drużyny, bo to cały zespół pracuje na te zwycięstwa.

Chłopaki, przywieźcie nam z Rosji medal – nasz komentarz

Ma pan kogoś konkretnego na myśli?
Wyróżniał się Piotr Zieliński, który rozegrał świetny mecz. Ale nie tylko on. To jest – raz jeszcze podkreślę – praca zespołowa. Graliście tak, że nie byliśmy w stanie zatrzymać waszych graczy ofensywnych. Nawet przy rzucie rożnym ruchliwość Lewandowskiego zmyliła moich obrońców, choć mieliśmy dobrze rozpracowane stałe fragmenty gry Polaków. Dopiero po 3:0 trochę się przebudziliśmy i zaczęliśmy grać na większym ryzyku, ale to było zbyt późno. Mamy swoje problemy. Musimy się skupić na lepszej pracy, na wyeliminowaniu naszych mankamentów, na szukaniu jakości. Wiele rzeczy musimy zmienić, bo – szczerze mówiąc – tna dzisiaj nie jesteśmy reprezentacją ze światowego topu.

A Polskę określiłby pan tym mianem?
Tak, z pewnością. Choć oczywiście różnice pomiędzy najsilniejszym drużynami w Europie nie są wielkie. Nie dzieli ich przepaść. O reprezentacji Polski mogę powiedzieć, że zapewne awansuje z naszej grupy bezpośrednio na mistrzostwa świata do Rosji. Z taką generacją zdolnych piłkarzy nie może być inaczej. Adam Nawałka wykonał fantastyczną pracę, zbudował naprawdę silną drużynę. I to nie gołą „jedenastkę”, ale silny szeroki skład. To imponujące, że jeśli tracicie z powodu kontuzji Arkadiusza Milika, albo Grzegorza Krychowiaka, bo ma kłopoty z przebiciem się do pierwszego składu PSG, to potraficie tych piłkarzy zastąpić. Nawet w sobotnim meczu z nami byłem pod wrażeniem jak silną macie ławkę rezerwowych! Siedziało na niej kilku graczy z nieprzeciętnymi umiejętnościami. Tego wam można zazdrościć, ale i pogratulować.

Notował Dariusz Tuzimek

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli