Bartosz Kapustka robi krok w tył

Autor wpisu: 22 października 2016 13:41

Bartosz Kapustka nie zostanie powołany na zgrupowanie reprezentacji Polski przed meczami z Rumunią i Słowenią. I nie jest to pokłosie afery alkoholowej w kadrze.

Piłkarz Leicester dostał zaproszenie od Marcina Dorny do gry w reprezentacji U-21. Nasi młodzieżowcy, którzy przygotowują się do mistrzostw Europy 2017 (odbędą się w Polsce), zagrają z Macedonią (10.11) i Niemcami (15.11). Zwłaszcza to drugie spotkanie jest jedną z najważniejszych prób przed przyszłorocznym turniejem.

Kapustka jesienią grał w dorosłej reprezentacji (w meczach z Kazachstanem i Armenią) niejako z rozpędu po EURO 2016. Na boiskach Francji spisał się bardzo dobrze, wystąpił w czterech z pięciu meczów, w jednym (ze Szwajcarią) pauzował za kartki. Po mistrzostwach przeniósł się z Cracovii do Leicester. I do tej pory nie zadebiutował tam w spotkaniu o punkty, zaliczył jedynie kilkanaście minut w sparingu z Barceloną.
Kapustka zrobił więc ogromny skok w karierze, skok na głęboką wodę. Pływać co prawda umie, ale teraz uczy się pływać w tempie swoich kolegów z drużyny mistrza Anglii. To może chwilę zająć. Selekcjoner biało-czerwonych Adam Nawałka uznał jednak, że nie może powoływać go dłużej na kredyt. Podczas ostatniego zgrupowania Kapustka usłyszał, że jeśli jego klubowa sytuacja nie zmieni się w najbliższych tygodniach, to na razie nie będzie powoływany do pierwszej drużyny.

Na poprawę na razie się nie zanosi. Menedżer Lisów Claudio Ranieri na konferencji przed dzisiejszym meczem z Crystal Palace powiedział, że Bartosz w najbliższym czasie nie ma szans na występy:
–  Kapustka jest szybki i silny, ale musi zrozumieć Premier League. Każdy mecz w tej lidze jest bardzo trudny, chcę żeby był silniejszy w pojedynkach. To jest kwestia zrozumienia i przyzwyczajenia się do tempa. Widzę przed nim ciekawą przyszłość. Czy wkrótce będzie w składzie? Nie. Ale trudno jest mi powiedzieć  mu „idź grać z młodzieżową drużyną”, bo oglądam go na treningach i widzę, że jest coraz lepszy. To ważne, bo piłkarze muszą w ten sposób reagować na boisku. Jeśli menedżer nie daje ci grać, musisz być mocny i walczyć dalej. Jeśli odpuścisz, to ułatwiasz mi pracę. Wtedy powiem ci „jeśli nie trenujesz ciężko, nie starasz się, nie mogę na ciebie postawić”.

Wygląda więc na to, że Kapustka musi po prostu być cierpliwy i ciężko pracować. Może być rozczarowany, że wejście do drużyny nie poszło tak szybko, jak oczekiwał, ale nie może strzelać fochów. To jest najgorsze, co może zrobić, ale to raczej nie jest ten typ. Klasyczny przykład sytuacji: muszę zrobić krok w tył, żeby ruszyć znowu do przodu. Póki co nie ma więc powodów, by bardzo niepokoić się sytuacją reprezentanta Polski, który po raz pierwszy od debiutu w seniorskiej kadrze (z Gibraltarem we wrześniu 2015 roku) nie dostanie zaproszenia od Nawałki.  Występy na przyszłorocznych mistrzostwach na pewno mu nie zaszkodzą, a mogę jedynie pomóc. Co ciekawe, etap reprezentacji U-21 przeskoczył, bo w ekipie Dorny zagrał raptem jeden mecz, ale jeszcze w kadrze U-20.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli