29 mln złotych dla Polaków. To premia za wspaniały turniej

Autor wpisu: 1 lipca 2016 08:58

UEFA wypłaci PZPN za udział reprezentacji Polski we francuskim EURO 6,5 mln euro. Piłkarze też zarobią. I słusznie, bo na to zasłużyli.

Osiem milionów euro za udział reprezentacji Polski w EURO 2016 PZPN już otrzymał. Teraz związek będzie bogatszy o to, co na francuskich boiskach wypracowali polscy piłkarze. Każde zwycięstwo w fazie grupowej wycenione zostało na milion euro, a przypomnijmy, że biało-czerwoni odnieśli dwa – z Irlandią Płn. i Ukrainą. Remis 0:0 z Niemcami to kolejne 500 tys. euro. Drużynom, które awansowały do 1/8 finału, UEFA przeleje dodatkowo 1,5 mln euro, a występ w ćwierćfinale to kolejne 2,5 mln euro, co w sumie daje w przypadku biało-czerwonych 6,5 mln euro.
A co z premiami dla zawodników? Prezes PZPN Zbigniew Boniek jeszcze przed turniejem zaznaczył, że mogą oni na nie oczekiwać tylko w przypadku zakwalifikowania się do fazy pucharowej. Zatem… mogą. A konkretnie mogą liczyć na ok. 40 procent tego, co federacja zarobiła za udział w turnieju we Francji, czyli ok. 2,6 mln euro.
Łącznie UEFA na premie przeznaczyła 301 mln euro. To aż o 105 mln euro więcej niż przed czterema laty, na polsko-ukraińskim. Ten wzrost wiąże się także z większą liczbą uczestników. Po raz było ich 24.
Mistrz Europy mógłby zarobić w sumie 27 mln euro, jeśli po drodze wygrałby wszystkie spotkania. No, ale już takiego zespołu nie ma. Niemniej za awans do półfinału UEFA płaci dodatkowe 4 mln euro, wicemistrz Europy dostanie kolejnych 5 mln euro, a triumfator – 8 mln euro.

Inne artykuły o: Euro 2016 | PZPN | Reprezentacja

Inne w tej kategorii

Mistrzostwa Świata 2018 Reprezentacja Z życia kadry, czyli o sztuce pokazywania jaj
Mistrzostwa Świata 2018 Reprezentacja Zanim na stosach spłoną piłkarze, zanim zaleje nas hejt

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli