Tuż przed wyborami do Komitetu UEFA Boniek będzie musiał się tłumaczyć z „baby”. Jest skarga z FARE

Autor wpisu: 3 kwietnia 2017 20:42

Do UEFA wpłynęła skarga ze strony FARE na Zbigniewa Bońka. Za wpis o „babie” na Twitterze. W środę w Helsinkach wybory do Komitetu Wykonawczego UEFA. Boniek jest jednym z dwunastu kandydatów do 8 miejsc. Prezes zapewne w swoim stylu, z nonszalancją w głosie, powie oficjelom europejskiej organizacji: – Nie, proszę… Dobra, dobra, porozmawiajmy o piłce. O poważnych sprawach.

Prawdopodobnie samo zgłoszenie tuż przed wyborami nie było przypadkowe. Może ktoś chciał zaszkodzić…
– Ryzyko porażki Zbyszka jest minimalne – stwierdził Michał Listkiewicz. Pewnie były prezes PZPN ma rację i Boniek w Komitecie się znajdzie. Może nawet przed samymi wyborami wytłumaczy się komu trzeba ze swojego rubasznego żartu.
Ten żart sprzed dwóch tygodni tyczył się bezpośrednio dyrektor ds komunikacji w Ekstraklasie SA Karoliny Hytrek-Prosieckiej. – Bez przesady, ja gdy z Piechocińskim rozmawiamy o piłce, to nam baba niepotrzebna – napisał na Twitterze Boniek.
Jak ktoś nie pamięta, pisałam o tym TUTAJ. Choć rozpętała się wówczas mała burza, że prezes znowu przekroczył granice dobrego smaku, że w dzisiejszych czasach naprawdę nie wypada światowcowi rzucać publicznie tekstów podpadających pod dyskryminację czy seksizm, Boniek jak to Boniek, stwierdził, że tylko ludzie nieinteligentni nie znają się na żartach. A przecież ten był przedni.

No ale tym razem sprawą zainteresowała się organizacja FARE (o czym poinformowały „Sportowe Fakty”), zajmująca się różnymi przejawami dyskryminacji w futbolu. I zgłosiła skargę do wydziału dyscypliny UEFA.
Czytamy, że prezes swoim postem dyskryminuje kobiety, na dodatek zwraca się do nich w sposób – „uwłaczający”. FARE przypomina jeszcze, że Boniek zwykł wcześniej wielokrotnie osłabiać autorytet organizacji „Nigdy Więcej”, walczącej z rasizmem na stadionach.
Ot, „niewinny” wpis prezesa, jakich zresztą można na koncie Bońka odnaleźć więcej i reakcja, jakiej na pewno się nie spodziewał. Wszak to konto prywatne, może sobie na nim pisać co chce. I żartować z kogo chce. A kto nie łapie żartów, nie jest po prostu „wystarczająco inteligentny”. Znaczy głupi po prostu.

Ale Prezesie, to tak nie działa. Nie wystarczy napisać czy powiedzieć, że to konto prywatne, że to prywatne opinie. One idą w świat. Pan ma setki tysięcy obserwujących. Pan jest legendą futbolu, ikoną dla wielu kibiców, także tych najmłodszych, 7-9 latków, którzy surfują po sieci, czytają Pana i ze śmiechem przyznają Panu rację co do tych „bab”.
A przecież PZPN tak szczyci się szkoleniem młodzieży – słyszymy: chłopców i dziewcząt. No a szkolenie przyszłego piłkarza nie polega tylko na doskonaleniu gry w piłkę. Kształtujemy zawodnika wszechstronnie. Bez poukładanej głowy nie ma dobrego piłkarza. I Pan to wie. A potem Pan pisze takie rzeczy. Pewnie Pan złoży jakieś wyjaśnienia, bo skoro FARE już się za coś bierze, to UEFA nie może tego ot tak zostawić. Nie wiem, czy wystarczy Pana zwyczajowe: „Dobra, dobra, weźmy się za coś poważnego.” Może wystarczy, a może będzie musiał Pan jakieś małe przeprosiny wystosować. Może następnym razem ugryzie się Pan w język albo cofnie palce przed klawiaturą. Może…
Generalnie każdy odpowiada za swoje słowa, to żadna „Eureka”. A jak ktoś jest osobą publiczną, rzucane w mediach społecznościowych opinie również stają się publiczne. I jeśli nie są „fajne”, choć Pan twierdzi, że są, to inni będą Pana z tego rozliczać. I choć sprawa przed wyborami wydaje się raczej dęta, to po co Panu to było?
Mnie tylko zawsze dziwi przy kolejnych Pana niefortunnych wpisach, że Pan absolutnie nie widzi w nich nic niestosownego. Nigdy. Panu zawsze wolno.

Inne artykuły o: PZPN

  • ursynów

    Dajmy już Bońkowi spokój.Za stary jest by uczyć go dobrych manier, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet.To taki typ człowieka co sili się na dowcip,żart, a jak zwykle wychodzi z tego suchar.Nie wymagajmy od Prezesa zbyt wiele.W tym kraju takich prezesów mamy na pęczki,uważają,że wolno im wszystko i nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności.Dziwi Panią,że Boniek Prezes, nie widzi nic niestosownego w swoich wypowiedziach czy wpisach.Mnie nie dziwi.Prezes uważa,że tylko ludzie nieinteligentni nie znają się na żartach.Ha,ha-ktoś mądry(i nie prezes) powiedział,że inteligencja-to coś czego każdy potrzebuje,mało kto posiada,a nikt nie wie,że mu jej brakuje.Pasuje jak ulał do Prezesa.

    • gryf01

      Dokładnie racja. Bońka już nie zmienimy, chociaż jestem jak najbardziej za tym, żeby dawać mu do zrozumienia za każdym razem jeśli zachowuje się jak idiota. Zwłaszcza, jeśli uwłacza lub dyskryminuje innych. Zmienić to on się nie zmieni, ale może czegoś się jednak nauczy.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli