Tomasz HAJTO: Piłkarze zwalniają trenerów, zaraz zaczną zwalniać prezesów

Autor wpisu: 4 grudnia 2016 09:00

Tomasz Hajto był jedną z pierwszych osób ze środowiska piłkarskiego, która zareagowały na naszą publikację na temat zachowania Sebastiana Dudka. – Mamy w Polsce modę na krytykowanie trenerów przez piłkarzy. Trzeba z tym walczyć – mówi „Gianni”.

FUTBOLFEJS.PL: Zbulwersowałeś się zachowaniem Sebastiana Dudka. Po naszej publikacji dołączyłeś do grona tych, którzy stanęli w obronie trenera Piotra Mandrysza. Czyli wyszła solidarność trenerska a nie piłkarska?
TOMASZ HAJTO: Od dłuższego czasu widzę, że piłkarze w Polsce chętnie biorą się za ocenianie trenerów w mediach. Najczęściej tych, z którymi już nie pracują. Okazuje się, że w Sosnowcu potrafią też krytykować i zwalniać szkoleniowców. Niebywałe. Że też prezesi im na to pozwalają. To jakieś kuriozum.

Ci, którzy bronią Dudka mówią, że mało kto wie, co się działo w szatni, jak zachowywał się trener Mandrysz.
Znam Piotrka Mandrysza jeszcze z boiska i wiem, że to porządny człowiek. Mieliśmy kiedyś starcie na boisku, gdy ja grałem w Górniku Zabrze, a on w Rakowie Częstochowa. Sfaulowałem go ostro, rozwaliłem mu kolano. Po meczu wszystko sobie wyjaśniliśmy, Piotrek zachował się w porządku. To facet z zasadami. Nie wiem, co musiało się stać przez te dwa miesiące jego pracy w Zagłębiu, że piłkarz Sebastian Dudek zlinczował go publicznie. Jeszcze, żeby to był jakiś piłkarz…

Pytam, bo ty też byłeś piłkarzem, który potrafił powiedzieć swoje w mediach.
Ale nigdy nie zlinczowałem trenera. Jeśli krytykowałem, to krytykowałem grę. A to jest zasadniczo zupełnie co innego. Jeśli masz problem z trenerem, to albo wyjaśniasz z nim w jego gabinecie, a jeśli nie widzisz możliwości porozumienia, czujesz, że nic nie wskórasz, to odchodzisz z klubu. Tak robią dobrzy piłkarze. A dziś mamy modę na krytykowanie trenerów. Pamiętam jak z Legii zwalniano pierwszy raz Janka Urbana. I zaraz odezwali się ci, którym nie pasował. Podoba mi się zachowanie Mateusza Cetnarskiego, który pytany o jakiegoś szkoleniowca, zawsze mówi tylko o tym, czego się od niego nauczył. Od jednego to, drugiego tamto. Owszem, zdarza się, że jakiś piłkarz z nazwiskiem popadnie konflikt z trenerem i coś chlapnie. Tak jak Franck Ribery, gdy pokłócił się z Pepem Guardiolą, ale mówimy tu o piłkarzach, którzy coś znaczą w futbolu.

Domyślam się, że Dudek musiał mieć za sobą całą drużynę, że zwolniony został trener, a nie zawodnik.
Z tego, co pamiętam, to nie jest pierwsze takie wystąpienie tego zawodnika. Kiedyś już podziękował podobnie trenerowi Orestowi Lenczykowi, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Do dziś jest to największy sukces w jego „karierze”. Zaraz się okaże, że piłkarze wezmą się za zwalnianie prezesów.

Dudek robi kurs trenerski…
To trzeba go z tego kursu wyrzucić. Już teraz coraz częściej słyszę, że trenerzy nadają na siebie wzajemnie, nie ma solidarności w środowisku.

PZPN bierze się za Dudka

Stefan Majewski, dyrektor Szkoły Trenerów PZPN zapowiedział, że w poniedziałek będzie ostra reakcja związku na ten incydent.
Powiem tak: Trzeba leczyć tego raka w jak najwcześniejszym stadium. Jak mawia prezes Zbigniew Boniek, raka nie leczy się aspiryną, raka trzeba wycinać.

Rozmawiał: Piotr Wierzbicki

Inne artykuły o: Hit | PZPN | Zagłębie Sosnowiec

  • Wiciu

    To co się dzieje wobec Dudka i pomijam to że może było to mało profesjonalne ale pokazuje to jaka w polskiej piłce jest klika. Hajto chce go zlinczować a sam krytykował nieraz trenerów a teraz nawołują żeby Dudka wykluczyć z kursu trenerskiego! Może czują się zagrożeni? Najlepiej ograniczyć wolność słowa i tyle…. Moim zdaniem odpowiedzialność ponosi w większości prezes bo to on podjął taką a nie inną decyzję. Nam jako kibicom pozostaje teraz poczekać aż Seba Dudek udowodni z drużyną że to on miał rację i wtedy zamknie gębę krytykantom w tym m. in. przemytnikom papierosów. Seba Dudek czekamy i powodzenia….

  • sss

    Hajto. Ty lepiej jedź do Tychów niech Cie ludzie zobaczą i powiedzą prosto w oczy co o Tobie myślą. Z liścia by Ci dali na wejściu za to co zrobiłeś pseudotrenerze

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli