Wielka Orkiestra Suwalsko-Greckiej Pomocy

Autor wpisu: 19 grudnia 2016 07:20

Czas przedświąteczny to dobry moment na akcje charytatywne i niesienie pomocy bliźnim. Myśląc o rodzinie, Wigilii i choince, chcemy stawać się lepsi, jesteśmy bardziej otwarci na potrzeby innych. Z tego założenia wychodzą także organizatorzy piłkarskiego Turnieju Mikołajowego, który w weekend odbył się w Suwałkach po raz siedemnasty. Impreza stała na wysokim poziomie sportowym, ale najważniejsze, że na aukcji pamiątek sportowych udało się zebrać aż 134 250 złotych!

Pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Gros tych środków trafi do stowarzyszenia „Aktywni tak samo”, które działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. Turniej Mikołajkowy pomoże również dziesięciu wybranym, najbardziej potrzebującym rodzinom z Suwałk. Dzięki udanej aukcji, także do tych ludzi przyjdzie przed Bożym Narodzeniem Święty Mikołaj. To już taka dobra tradycja suwalskiego turnieju.

Nasz reportaż wideo z turnieju w Suwałkach TUTAJ

Charytatywny rekord
W ubiegłym roku licytacja przyniosła 77 700 zł , a zatem tym razem rekord został pobity i to grubo. – Jestem pod wielkim wrażeniem szczodrości ludzi, którzy w tym roku pokazali naprawdę wielkie serca i głęboko sięgnęli do portfeli – mówi organizator całej imprezy, prezes Wigier Suwałki Dariusz Mazur.

KOS_9278s

Działacze Wigier: Dariusz Mazur i Paweł Przełomski żegnają Tomasza Jarzębowskiego

– Pobiliśmy nasz rekord z ubiegłego roku, a ja to traktuję jak rekord Polski i rekord świata zarazem, bo to wynik zrobiony bez wpłat od korporacji czy dużych firm. Wszystko dzięki lokalnym przedsiębiorcom i naszym gościom. I za ten gest pięknie im dziękuję. Tym bardziej, że część z nich to sponsorzy turnieju, którzy już wcześniej wpłacili pieniądze na organizację turnieju.
Na balu zamykającym imprezę, w brawurowo poprowadzonej licytacji, było wiele naprawdę atrakcyjnych fantów. Głównie pamiątki sportowe, choć nie tylko. Ale o tym za chwilę. Najpierw sport.

asuwalki licytacja 04

Zlicytowane koszulki, m.in. Leo Messiego i Roberta Lewandowskiego

Koszulka Leo Messiego z jego autografem poszła za 10 tysięcy złotych, a niewiele mniej, bo aż 9 tysięcy, trzeba było dać za koszulkę Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium z jego własnoręcznym podpisem.
Zresztą gadżety związane z Lewandowskim były wiodącym motywem imprezy. Oprócz książki i karykatury kapitana reprezentacji, pojawiły się w czasie licytacji jeszcze… dwie koszulki Roberta z autografami. W trakcie aukcji przeprowadzono licytację specjalną. Jerzy Engel i Radosław Majdan przekazali koszulki „Lewego”, z których dochód zostanie przeznaczony m.in. na pomoc dla sparaliżowanego piłkarza Polonii Warszawa. Rafał Kosiec doznał wiosną poważnego urazu kręgosłupa i potrzebuje środków na leczenie. Także tym razem goście (i gospodarze!) Turnieju Mikołajkowego stanęli na wysokości zadania.

KOS_9372s

W akcji Radosław Majdan

Wśród wielu pamiątek sportowych licytowane były takie rarytasy jak narty Justyny Kowalczyk, rakieta Agnieszki Radwańskiej, oszczep Marii Andrejczyk czy bluza teamu Joanny Jędrzejczyk. Można było wylicytować również przejazd autem rajdowym z Krzysztofem Hołowczycem.

Wzruszające pożegnanie Salika i Jarzy TUTAJ

Klubowe koszulki swoich drużyn przekazali ludzie związani wcześniej z Wigrami: trener Zagłębia Lubin Piotr Stokowiec, piłkarz Legii Michał Kopczyński, zawodnik Lecha Poznań Maciej Makuszewski, czy wiślak Patryk Małecki. A były także koszulki Legii, Jagiellonii, Lecha Poznań, Stomilu Olsztyn, Borussii Dortmund Łukasza Piszczka, Anderlechtu Łukasza Teodorczyka, reprezentacji Polski, reprezentacji Grecji z pamiętnych mistrzostw Europy 2004 roku i oczywiście Wigier Suwałki.

Kulturalny Mikołajkowy
A że Turniej Mikołajkowy wykracza już poza sport i staje się także wydarzeniem kulturalnym, to część licytowanych przedmiotów była związana ze światem kultury i sztuki. Wokalistka gospel Michelle John dała nie tylko kapitalny koncert, ale przekazała także na licytację pamiątki związane z Erikiem Claptonem.
Zresztą Michelle to niesamowita postać. W czasie balu kończącego imprezę, pod wpływem impulsu i zachęty kilku osób, wyskoczyła na scenę by zaimprowizować z miejscowym zespołem muzycznym. I – jak to się mówi – dała do pieca! Ten krótki, ale emocjonalny występ porwał całą publikę i jeszcze bardziej nakręcił uczestników licytacji. A pod młotek poszedł jeszcze obraz profesora Andrzeja Strumiłły, a także – przekazany przez suwalczankę Michalinę Łabacz – plakat z filmu „Wołyń”, na którym oprócz aktorki podpisali się reżyser Wojtek Smarzowski i aktor Arkadiusz Jakubik.

KOS_9370s

Tomasz Kłos w starciu z Kamilem Zapolnikiem

Impreza w Suwałkach miała w tym roku dwa bardzo mocne akcenty greckie. Najpierw o tym piłkarskim. Otóż największą sportową atrakcję turnieju zapewnił Maciej Nuckowski. To były piłkarz m.in. Polonii Warszawa i Groclinu, dziś właściciel Zante Magic Tours, biura turystycznego na greckiej wyspie Zakynthos, które specjalizuje się wycieczkach fakultatywnych dla turystów z Polski. Nuckowski – sam grał w Grecji, później zamieszkał na Zakynhosie i zbudował tam prężną firmę – ma znakomite kontakty w Grecji.

Jego historię opisaliśmy TUTAJ

Załatwienie przyjazdu drużyny mistrzów Europy na Turniej Mikołajkowy do Suwałk to był prawdziwy majstersztyk Nuckowskiego. Grecy przylecieli w galowym składzie: Giorgos Karagounis, Giourkas Seitaridis, Angelos Basinas, Antonios Nikopolidis, Stelios Giannokopulos, Vasilis Tsiartas, Vassilis Lakis i Panajotis Fisas.

KOS_9197s

Reprezentacja Grecji, mistrzów Europy 2004

Największą gwiazdą był oczywiście Karagounis, który grał w Pantathinaikosie Ateny z kilkoma Polakami – Krzysztofem Warzychą, Józefem Wandzikiem, a także Igorem Sypniewskim i Kubą Wawrzyniakiem.
Karagounis ma w Grecji status piłkarskiego boga. Gdy pilot samolotu greckich linii lotniczych dowiedział się, że „Kara” jest na pokładzie samolotu, zaprosił go tuż po starcie do kabiny pilotów. Karagounis spędził w niej… cały lot, a po wylądowaniu w Warszawie rozdawał polskim kibicom autografy. Podobnie zresztą jak jego koledzy z drużyny, którzy mocno się zdziwili, że kibice w Polsce w ogóle wiedzieli o ich przylocie.
Najważniejsze jest jednak to, co Grecy pokazali na boisku. To była prawdziwa przyjemność patrzeć na umiejętności mistrzów Europy. Rzadko jest tak, że drużyna oldbojów nie męczy wybrednego kibica, a tak było właśnie tym razem.
Takiej drużyny jeszcze w Suwałkach nie było. Znakomita organizacja, bajeczna technika użytkowa, wysoka kultura gry i znakomita sprawność fizyczna, pomimo nieubłaganie płynącego czasu. Grecy zajęli w turnieju drugie miejsce, przegrali jedynie z drużyną Wigier Suwałki, ale w tym pojedynku mieli do czynienia z przeciwnikami o połowę młodszymi.

KOS_9415s

Reprezentacja Polski 2002

Swój ciężar gatunkowy miał mecz reprezentacji Grecji z reprezentacją Polski z 2002 roku Jerzego Engela (Radosław Majdan, Tomasz Kłos, Tomasz Sokołowski, Michał Żewłakow, Maciej Żurawski, Marcin Żewłakow, Radosław Gilewicz, Piotr Włodarczyk). Grecy szybko zyskali przewagę, prowadzili nawet trzema golami, ale w ostatniej minucie biało-czerwoni doprowadzili do wyrównania. Maestrią techniczną błysnął Radosław Gilewicz, który zdobył piętą najpiękniejszą bramkę turnieju, a w innej akcji – po jego uderzeniu z woleja – Nikopolidis odbił piłkę wprost pod nogi Piotra Włodarczyka i były legionista dopełnił formalności.

Wielkie greckie serca
Drugi grecki akcent na Turnieju Mikołajkowym miał siłę nie mniejszą niż występ w Suwałkach mistrzów Europy z 2004 roku.
Otóż trzej greccy bracia Spiros, Dimitris i Stamatis Tsoukalas z małej, leżącej na Zakynthosie wioski – Anafonitrii, ufundowało nagrodę, która w licytacji przyniosła aż 33 tysiące złotych! Co to było?

Suwalki_turniej_Spiros_01

Jeden z braci Tsoukalas – Spiros w roli… fotoreportera

Już wyjaśniamy. Bracia Tsoukalas zbudowali na wyspie luksusową willę z siedmioma sypialniami, kortem, basenem, polem do mini-golfa i pięknym widokiem na wody Zatoki Wraku. Na aukcji można było wygrać tygodniowy pobyt w tej właśnie willi.  Biuro Zante Magic Tours dołożyło do tego dwie swoje atrakcyjne wycieczki, a prezes Wigier ufundował bilety lotnicze dla czterech osób. A że na wyspie jest pięknie i ciepło, biznesmeni z Suwałk, czyli polskiego bieguna zimna, przebijali się w licytacji, aż miło było popatrzeć. Samemu wypocząć i jeszcze pomóc innym, to jest dopiero majstersztyk!
Brawa dla organizatorów za znakomicie przygotowaną imprezę i za to, że sportowo turniej naprawdę stał na wysokim poziomie. A przy tym wszystkim udało się jeszcze zebrać imponującą kwotę na pomoc dla potrzebujących. Turniej wygrały Wigry Suwałki, ale tak naprawdę zwycięzców jest dużo więcej.
Brawo. Takich imprez nigdy dosyć.

Inne artykuły o: Inne

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli