Targi Świat Piłki hi-pod

Autor wpisu: 17 kwietnia 2017 11:45

Podczas Targów Świat Piłki, spacerując wśród stoisk i boisk, moją uwagę zwróciły wystające na kilka metrów w górę maszty. Zaintrygowany, cóż to może być za urządzenie i do czego może służyć, podszedłem do stoiska. Wydawałoby się, że piłka nożna nie jest sportem, w którym można liczyć na technologiczne nowinki.

Piłka, trawa i zawodnik nie zostawiają wiele miejsca na ingerencję technologii. Jednak trend do zbierania i analizowania danych dotyczących gry, treningu i taktyki zachęca do sięgania po rozwiązania, jakie oferuje nowoczesna technologia.
Kluby grające w Lidze Mistrzów czy europejskich pucharach mają na tyle pojemne budżety, że wydatki na analizę treningów czy postępów piłkarzy mieszczą się w nich bez problemu. Rejestrowanie treningów, i to niekoniecznie pierwszego zespołu, jest standardem pracy trenerskiej. Jednak mniej zamożne kluby, chcąc uczestniczyć w wyścigu po trofea także muszą dołączyć do technologicznego wyścigu, bo kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Rozwiązaniem problemu w sytuacji ośrodków treningowych czy sparingów rozgrywanych w ośrodkach bez technicznego zaplecza jest przenośna kamera na tyczce, pozwalająca na rejestrowanie gry zespołu. Dzięki nagraniu można omówić grę z zawodnikami na gorąco, natychmiast po spotkaniu. Obiektyw kamery widzi całe pole gry, a rejestracja nie wymaga specjalnych umiejętności kamerzysty.
Maszty mogą mieć wysokość od 7,5 do 9,5 metra, w zależności od wersji urządzenia. Pozwala to na ujęcie w kadrze całego boiska. Na poziomie wzroku operatora znajduje się ekran lcd, który daje podgląd na żywo i umożliwia sterowanie pracą kamery.
Urządzenia wykorzystują kluby ligi niemieckiej, holenderskiej, hiszpańskiej czy MLS. Czy jest warte swojej ceny? To już każdy zainteresowany musi sam odpowiedzieć na takie pytanie.

Inne artykuły o: Inne | Targi Świat Piłki

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli