Przewodnik młodego kibica „Legia to jest potęga”

Autor wpisu: 19 grudnia 2017 22:35

Jeśli macie w rodzinie młodego kibica, którego fascynuje futbol i Legia Warszawa, to już nie musicie szukać lepszego prezentu. Ten będzie idealny. Książka „Legia to jest potęga” naszego redakcyjnego kolegi Darka Tuzimka to kompendium wiedzy o klubie z Łazienkowskiej 3. Ale wszystko jest tu napisane w lekkiej formie, z myślą o najmłodszych kibicach. Takiej pozycji jeszcze na rynku książek nie było.

– Legia od lat, niezmiennie, fascynuje młodych ludzi. Są z niej dumni, jej wierni, po prostu nią żyją. To zjawisko, które wykracza daleko poza sport. Sukcesy drużyny są bardzo ważne, ale wiem, że dla kibiców z Łazienkowskiej Legia to dużo więcej niż strzelane gole i zdobywane tytuły. Pasjonuje ich legenda klubu, jego historia i wielkość. Ta książka jest próbą pokazania co jest tak fascynującego w Legii, jest rodzajem przewodnika, który wyjaśnia skąd wzięła się legenda klubu, pokazuje największe jego postacie, historię, kibiców, piłkarzy, także stadion. Mam nadzieję, że będzie to sportowy „elementarz” dla każdego młodego kibica – mówi Dariusz Tuzimek, autor przewodnika „Legia to jest potęga”.

O czym więc przeczytamy w tej książce? O narodzinach Legii, o jej gwiazdach (minionych i obecnych), o najlepszych meczach, o tym co mieści się na stadionie, o starej i nowej „Żylecie”. A także, że potęgi klubu ze stolicy nie budowali jedynie warszawiacy, a przyjezdni z całego kraju („słoiki”), a i obcokrajowcy w mają w tym zakresie wielkie zasługi.

Na kolejnych stronach książki najmłodsi kibice poznają nie tylko – podaną w przystępny sposób – historię klubu, ale też takie jego legendy jak Kazimierz Górski, Lucjan Brychczy czy Kazimierz Deyna. Autor zabiera dzieciaki na spacer po Muzeum Legii, opowiada o meczach w Lidze Mistrzów, tych sprzed lat ponad dwudziestu i tych niemal z przedwczoraj. Dowiadujemy się jak klub uczy i wychowuje swoich najmłodszych piłkarzy, bo Legia to nie tylko futbol, nie tylko sport. To dużo więcej!

Na wewnętrznych stronach okładki znajdziemy śpiewnik najpopularniejszych piosenek o Legii. Poznajemy także bohaterów innych sekcji klubu. Specjalną atrakcją jest część zamykająca książkę, ze zdjęciami zawodników i miejscem, gdzie młodzi kibice mogą zbierać autografy piłkarzy Legii.
– Przychodząc z synem na zajęcia Przedszkoli Legii, a później Legia Soccer Schools, byłem świadkiem sytuacji, w których rodzice byli stawiani przez własne dzieci w sytuacji zakłopotania, bo zadawały bardzo trudne pytania – mówi autor książki. – Tato, a dlaczego Legia ma barwy czerwono-biało-zielone? Mamo, a skąd się wziął taki herb klubu? Kto dla Legii strzelił najwięcej goli? Gdzie się narodziła Legia? I tak dalej… No i skąd ci rodzice mają to wszystko wiedzieć? Postanowiłem im trochę podpowiedzieć. A przy tym zadbałem o to, taką mam nadzieję, by książkę mogli czytać wspólnie rodzice i dzieci, i żeby nikt z nich się nie nudził – opowiada Dariusz Tuzimek.

Książka jest bogato ilustrowana. Na kolorowych rozkładówkach możemy zobaczyć jak zmieniła się koszulka Legii przez sto lat istnienia klubu, ewolucję herbu, eksponaty z Muzeum Legii, a także te części stadionu przy Łazienkowskiej, które nie są dostępne na co dzień dla kibica. A na historycznych zdjęciach pokazano najważniejsze momenty z życia Legii.
Spokojnie możemy powiedzieć, że takiej książki dla dzieciaków interesujących się piłką jeszcze nie było.
Polecamy z czystym sumieniem.

• Książka jest dostępna w większości księgarni (m.in. w sieci EMPiK), w FanStorze Legii przy Łazienkowskiej 3, a także sprzedaży online (m.in. tu, w internetowym sklepie wydawnictwa Egmont: dostępnym pod TYM LINKIEM.

Inne artykuły o: Inne

 • Krzysztof Wójek

  Komuna Legie zbudowała piłkarzy do wojska wcielił to jest historia potęgi i tradycji .

  • zgubek

   No chyba Wójek to też z komuny bo pisać po polsku nie umie.

  • Mariusz Kierczka

   Legia wzięła sie od Legionów Piłsudskiego, baranie

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli