Mikołajkowy Turniej w Suwałkach wkracza w dorosłość – już jutro początek XVIII edycji. Będą gwiazdy piłki i estrady!

Autor wpisu: 14 grudnia 2017 11:33

Tradycji w Suwałkach musi stać się zadość. Mikołajkowy Turniej na polskim biegunie zimna tuż przed Świętami Bożego Narodzenia to już tradycja. Gdyby się nie odbył, to tak, jakby odwołano… same święta. W tym roku ten wielki festiwal futbolu i spotkanie ludzi piłki zaplanowano na piątek i sobotę (15 i 16 grudnia), czyli początek już jutro. Grać będą nie tylko piłkarze, ale także grupa Lombard! Będziemy tam również my, czyli ekipa Futbolfejs.pl. A wszystko po to, by pomóc potrzebującym. Szczytny cel i wspaniała zabawa.

To będzie już XVIII edycja, czyli mówiąc wprost – impreza wkracza właśnie w dorosłość. Mikołajkowy Turniej w Suwałkach jest jedną z najstarszych, największych i najbardziej znanych charytatywnych imprez sportowych w Polsce, o której głośno także poza granicami naszego kraju. Przed rokiem uczestniczyła w niej Reprezentacja Grecji złożona z piłkarzy, którzy w 2004 r. sensacyjnie sięgnęli po mistrzostwo Europy. Dwa lata temu błyskotliwą techniką zachwycali Hiszpanie z Osasuny Pampeluna. Niemal od początku w rywalizacji bierze udział Reprezentacja Litwy, w suwalskiej hali gościli też kadrowicze z Łotwy, Rosji, poszczególne ekipy zasilali zawodnicy z Francji czy Bułgarii. Co roku do rywalizacji przystępują byli i obecni reprezentanci Polski, a o status stałego uczestnika zabiega ostatnio drużyna Jerzego Engela z finałów mistrzostw świata 2002 w Korei i Japonii. Nie zabraknie jej również w tym roku. Maciej Szczęsny w bramce, przed nim Michał Żewłakow i Tomasz Kłos, a w przodzie Tomasz Sokołowski, Kamil Kosowski, Maciej Żurawski, Marcin Żewłakow i Piotr Włodarczyk. Podobno żelaźni faworyci do zwycięstwa.

Kto jeszcze powalczy o triumf? Reprezentację Artystów Polskich, która wraca do Suwałk po rocznej przerwie. Rafał Mroczek, Piotr Zelt, Krzysztof Wieszczek, Bilguun Ariunbaatar i ich koledzy. Będzie silna jak zwykle Reprezentacja Litwy. Donatas Vencevicius, który jako piłkarz zdobywał mistrzostwo Litwy, Polski i Danii, montuje w Wilnie skład, który ma zapewnić jego rodakom ósmy triumf w suwalskiej imprezie. Będą ubiegłoroczni triumfatorzy, czyli piłkarze pierwszoligowych Wigier, którzy tym razem zostali włączeni do Drużyny Prezydenta Suwałk. A stawkę uzupełnia Piłkarska Reprezentacja Dziennikarzy.

Turniej główny rozpocznie się w sobotę o godz. 13.00, ale zmagania w hali sportowej OSiR przy Wojska Polskiego będą jedynie częścią imprezy. Dogrywka nastąpi na balu charytatywnym, na którym będą licytowane pamiątki sportowe. W licytacji warto wziąć udział z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, zawsze warto pomagać potrzebującym. Po drugie, w tym roku pamiątki będą naprawdę atrakcyjne.

– Na licytację przygotowanych mamy mnóstwo fantów. Dzięki Maćkowi Makuszewskiemu i Damianowi Kądziorowi, naszym byłym piłkarzom, którzy zostali przecież niedawno reprezentantami Polski, będzie można wylicytować między innymi koszulki kadrowiczów Adama Nawałki. Od Pawła Zagumnego dostaliśmy koszulkę, w której występował podczas niedawnych siatkarskich mistrzostw świata, w których Polacy sięgnęli po złoto. Ale będą też gadżety związane nie tylko ze sportem. Liczymy na to, że jak co roku ludzie będą bardzo ofiarni – mówi organizator turnieju Dariusz Mazur, prezes Wigier Suwałki. – Kwotę z licytacji przekażemy między innymi Stowarzyszeniu „Aktywni Tak Samo”, zajmującemu się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Jak co roku wybierzemy także potrzebujące rodziny, które dotknęła tragedia, i które potrzebują pomocy. Chcemy je wspomóc finansowo, dobrym słowem i gestem. By się nie poddawały, ale wiedziały, że są ludzie dobrej woli, którzy pamiętają o potrzebujących.

Impreza zaczyna się w piątek turniejem prologiem, w którym wystąpią dzieciaki U-10. Będą zespoły Legii, Lechii, Wisły Kraków, Jagiellonii, Varsovii, FK Mińsk, Żalgirisu Wilno oraz Akademii Piłkarskiej Wigier Suwałki. Wieczorem oficjalne otwarcie z atrakcją główną, czyli koncertem grupy Lombard (od godz. 19.30) w Suwalskim Ośrodku Kultury. A w sobotę turniej główny i bal charytatywny. Wszystko pod patronatem Tomka Godlewskiego, przedwcześnie zmarłego przedsiębiorcy i filantropa, twórcy firmy Stollar. Tomasz Godlewski chętnie wspierał akcje charytatywne, sponsorował suwalski sport i kulturę.

Inne artykuły o: Inne

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli