Już w sobotę Konferencja Football Lab Workshop 2017, czyli Laboratorium Futbolu rusza z przytupem

Autor wpisu: 8 stycznia 2017 14:18

Już w najbliższą sobotę inauguracja pierwszego w Polsce Laboratorium Futbolu. To wyjątkowe wydarzenie połączone będzie z I Międzynarodową Konferencją Piłkarską Football Lab Workshop 2017. Dla wszystkich początkujących trenerów i tych, którzy o trenerce myślą – pozycja obowiązkowa! Ale nie tylko dla nich.

Gościem specjalnym konferencji, która odbędzie się 14 stycznia w warszawskiej Arenie Ursynów, będzie Sergio Navarro – dyrektor Akademii Villarreal, uchodzącej za drugą najlepszą akademię piłkarską w Hiszpanii po barcelońskiej La Masii.
Navarro, jeśli chodzi o pracę z młodymi piłkarzami i szkolenie przyszłych gigantów europejskiej i światowej piłki, to postać znana i ceniona nie tylko w Hiszpanii. Nie bez przyczyny, bo uchodzi za jednego z największych specjalistów w tej dziedzinie na kontynencie – jest wykładowcą w Hiszpańskim Związku Piłki Nożnej i prelegentem na wielu międzynarodowych konferencjach i zajęciach poświęconych w szczególności kierunkom rozwoju metod szkolenia oraz nowoczesnym trendom w futbolu.
– Dlatego bardzo się cieszymy, że przyjął nasze zaproszenie i weźmie udział w konferencji. Chcemy, by opowiedział m.in. o tym, w jaki sposób w jego ojczyźnie zwraca się uwagę na fundamenty rozwoju zawodnika, czyli proces oparty na czterech filarach: technice, rozumieniu gry, treningu fizycznymi i treningu mentalnym – tłumaczą nam organizatorzy konferencji.
– O tym, że w kraju byłych mistrzów świata i byłych mistrzów Europy szkolenie jest na najwyższym światowym poziomie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Navarro to jedna z tych osób, które na ten temat wiedzą naprawdę bardzo dużo – dodają.
Obecnie Navarro jest dyrektorem akademii piłkarskiej Villarreal (odpowiedzialnym za tworzenie, wdrażanie i rozwój metodologii szkolenia w klubie). Prezes Villarreal Fernando Roig (biznesmen, który dorobił się w branży ceramicznej) ma obsesję na punkcie piłki, a już szczególnie na punkcie szkolenia. Navarro „pomaga” mu tę obsesję i jednocześnie pasję realizować.

Nie tylko Navarro będzie gościem i prelegentem konferencji. Wykład wygłosi m.in. Piotr Stokowiec, którego kibicom przedstawiać raczej nie trzeba. Trener Zagłębia Lubin, z którym w poprzednim sezonie zajął 3. miejsce w ekstraklasie i awansował do el. Ligi Europy (Zagłębie wyeliminowało m.in. Patrizana Belgrad). Wcześniej jako szkoleniowiec pracował w Polonii Warszawa, Jagiellonii i Wigrach Suwałki. A jako zawodnik rozegrał ponad 130 meczów w ekstraklasie.
Stokowiec został poproszony o przedstawienie zasad budowania i finalizacji akcji ofensywnych w bocznym sektorze boiska na przykładzie Zagłębia Lubin. O tym opowie w części teoretycznej konferencji, a potem w części praktycznej – pokaże na wybranych przykładach.

Organizatorzy konferencji do udziału w niej zaprosili również znanego psychologa sportu Pawła Habrata, wykładowcę w Wyższej Szkole Trenerów Sportu oraz Wyższej Szkole Psychologii Społecznej, psychologa sportu z nominacją Psychologa Olimpijskiego. Habrat od ponad 10 lat współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa. Współpracuje też z Zagłębiem Lubin i reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych, był psychologiem piłkarskiej reprezentacji podczas EURO 2012. Współpracował m.in. z Polonią Warszawa, gdy ta grała jeszcze w ekstraklasie, siatkarzami Politechniki Warszawskiej i piłkarzami Jagiellonii Białystok. Opowie o budowaniu pewności siebie wśród zawodników.
– Pewność siebie to taka umiejętność, która odróżnia sportowców dobrych od wybitnych. Będziemy poszukiwali cech, które budują tę pewność siebie i jednocześnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym ona w ogóle jest. Bo często kojarzona jest z wiarą we własne umiejętności, a przecież bywa tak, że zawodnicy mają umiejętności, wierzą w nie, a pewności siebie nie mają – tłumaczy nam.
– Dziesięć lat temu, gdy rozpoczynałem pracę z naszymi ligowcami, brak tej pewności siebie był bardzo widoczny. Wielu zawodnikom chodziło głównie o to, by podczas meczu nie popełnić błędu i się nie skompromitować. Dziś, co ciekawe, pojawił się odwrotny problem. Nadmiernej pewności siebie. Teraz taką mamy tendencję, szczególnie wśród młodych chłopców. W wielu ośrodkach bardzo trudno jest przekonać zdolnych chłopaków do myślenia, że ich drogą powinien być ciągły rozwój, bo posiadanie wysokich umiejętności w wieku 12, czy 13 lat jeszcze nikomu nie zagwarantowało tego, że w wieku seniora zostanie wybitnym sportowcem – opowiada Habrat. I dodaje, że na konferencji poruszy też problem tego, co znaczy „przegrać już w szatni”, „przegrać, bo przeciwnik został przez nas niedoceniony”, czyli przykładów związanych z pewnością siebie.

Prelegentem sobotniej konferencji będzie również Mariusz Paszkowski, jeden z założycieli Laboratorium Futbolu. Zaprezentuje projekt, opowie, jak Football Lab funkcjonuje, w jaki sposób współpracuje z zawodnikami, trenerami, klubami i akademiami piłkarskimi, jakie są jego priorytety i filozofia pracy.
Paszkowski to były dyrektor sportowy Coerver Coaching. Trener, który wprowadzał metodologię Coervera w Polsce. Jest częstym prelegentem na wielu konferencjach szkoleniowych w Polsce i za granicą. Organizuje wspólne projekty piłkarskie marki Adidas, Coty, Coca Cola. W 2013 i 2014 r. był uczestnikiem i prelegentem na elitarnym szkoleniu dla trenerów w Szwajcarii. Jest autorem stałych publikacji z zakresu metodologii treningu piłki nożnej i psychologii sportu. Prowadzi zajęcia indywidualne z zawodnikami Lotto Ekstraklasy.
– Poza prezentacją całego projektu Laboratorium Futbolu wygłoszę też referat na temat wpływu trenera na zaangażowanie zawodnika – opowiada. – Chcę w nim zwrócić uwagę na trzy płaszczyzny. Pierwszą jest odpowiednia organizacja pracy. Druga dotyczy odpowiedniej komunikacji, która ma bezpośrednie przełożenie na zaangażowanie zawodników. A trzecia dotyczy postawy trenera, czyli jaką powinien przyjąć postawę, żeby to zaangażowanie u zawodników było na najwyższym poziomie.
Oprócz teorii będzie też część praktyczna. – Na niej zaprezentuję, jak ważnym tematem jest decyzyjność u zawodników i w jaki sposób tę decyzyjność u nich budować. Jest to bardzo mocno powiązane z percepcją i antycypacją. Na przykładzie kilku grup treningowych pokażemy ćwiczenia właśnie na percepcję i antycypację, a następnie wpleciemy je w gry zadaniowe, który mają na celu właśnie budowanie umiejętności decyzji u młodych piłkarzy – dodaje.

Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Rozeszło się już blisko 600 biletów. Przypominamy: I Międzynarodowa Konferencja Piłkarska Football Lab Workshop 2017, 14 stycznia 2017 roku w hali widowiskowo-sportowej Arena Ursynów w godz. 10.00 – 18.30.
To impreza, której jesteśmy patronem medialnym, tym goręcej więc zachęcamy do udziału. Warto!
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH KONFERENCJĄ FOOTBALL LAB WORKSHOP 2017 ODSYŁAMY TUTAJ

A WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE DOTYCZĄCE LABORATORIUM FUTBOLU ZNAJDZIECIE TUTAJ

Inne artykuły o: Inne

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli