Futbol jak świat, opowieść jak mecz – niezwykłe spotkanie piłkarskie w Warszawie. Zapraszamy!

Autor wpisu: 14 czerwca 2018 11:52

I wreszcie mundial! Sześćdziesiąt cztery mecze, dziesiątki godzin transmisji, miliardy widzów, niezliczone komentarze i analizy. Z tej nieogarniętej rzeki informacji nie będzie łatwo wyłowić to jedyne w swoim rodzaju futbolowe spotkanie. Już w najbliższą niedzielę w warszawskim Domu Spotkań z Historią o godzinie 18.00 wkroczą na scenę Stefan Szczepłek i Jarek Kaczmarek, którzy w dryblingu między słowami przywołają legendarne mecze, dawnych i współczesnych bohaterów stadionów: Bońka i Lewandowskiego, Garrinchę i Pelego, Maradonę i Messiego…

To spotkanie będzie czymś więcej niż futbolowym komentarzem, czymś innym niż analizy i prognozy fachowców w telewizyjnym studiu. Stefan Szczepłek i Jarek Kaczmarek mają zamiar udowodnić, że żywa opowieść może być pełna emocji i ekspresji jak porywający mecz i poruszająca jak najlepsza książka.
Obaj zgadzają się ze stwierdzeniem, że piłka nożna jest zwierciadłem odbijającym cały świat.
– Gdyby ktoś mnie zapytał (na przykład kosmici), gdzie na Ziemi można znaleźć możliwie mały wycinek przestrzeni, którego zbadanie pozwoliłoby zrozumieć świat ludzi, bez wahania odpowiedzieliby: TO PIŁKARSKI STADION! – mówi Jarek Kaczmarek. – Jeśli zrozumiecie, co się tam naprawdę dzieje, będziecie wiedzieli prawie wszystko! – dodaje.
W narracyjnej podróży przez świat futbolu duet Szczepłek – Kaczmarek zmierzy się z takimi pytaniami jak: Czy w świcie wielkiej piłki i wielkich pieniędzy możliwa jest PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ? Czy istnieje recepta na futbolowy SUKCES? Co to znaczy MIEĆ SZCZĘŚCIE w futbolowym życiu? I wiele innych, ciekawych i ważnych nie tylko dla fanów piłki nożnej…
Nie zabraknie prognozy i rozmowy o mundialu i szansach naszej drużyny oraz konkursu z książkowymi nagrodami.

TUTAJ możecie posłuchać jedną z opowieści Jarka Kaczmarka – hat-trick Zbigniewa Bońka z 1982.

Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu Warszawskiej Sceny Opowieści przez Grupę Studnia O. i wspierane przez M.St. Warszawę:
Opowieści futbolowe. Piłka jak świat. Niedziela, 17 czerwca, godz. 18.00. Dom Spotkań z Historią w Warszawie, ul. Karowa 20.

Wstęp wolny

Stefan Szczepłek – legendarny dziennikarz i publicysta sportowy, autor „Mojej historii futbolu” i biografii Kazimierza Deyny, prowadzi swoją narrację z perspektywy uczestnika wydarzeń, które przeszły do historii polskiego i światowego futbolu. Jego słowa zmaterializują się w postaci unikalnych pamiątek: piłkarskich butów i koszulek największych gwiazd futbolu i innych eksponatów, które tworzą jego niepowtarzalną kolekcję, zasługującą na ekspozycję w nieistniejącym (jeszcze) muzeum historii futbolu. W ostatnich dniach pan Stefan dostał w prezencie wszystkie koszulki (ponad siedemdziesiąt!), jakie wymienił po swoich meczach w kadrze Michał Żewłakow – studwukrotny reprezentant Polski (jego rekord liczby występów w reprezentacji powinien pobić na mundialu w Rosji Kuba Błaszczykowski).

Jarek Kaczmarek – zawodowy opowiadacz z „Grupy Studnia O.”, autor książek „Gole wszech czasów” i premierowej „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne” przywołuje niezapomniane mecze posługując się językiem komentatorów sportowych. Fascynuje go sytuacja z dawnych czasów, gdy całe rodziny zbierały się przy radiowych odbiornikach, by z wypiekami na twarzy przeżywać obrazy malowane odgłosami stadionu i głosem sprawozdawcy.

Inne artykuły o: Inne

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli