Zagrać w szczytnym celu, to jest dopiero zwycięstwo!

Autor wpisu: 14 grudnia 2018 16:00

W sobotę w Suwałkach, po raz 19 odbędzie się wielkie święto futbolu, czyli Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego. W tym roku formuła turnieju została nieco zmieniona i zagrają w nim wyłącznie zespoły oldbojów. Ale znanych nazwisk na pewno nie zabraknie. A po turnieju… dogrywka na balu charytatywnym, w czasie którego odbędzie się licytacja, z której dochód zostanie przeznaczony na potrzeby Stowarzyszenia Aktywni Tak Samo.

Przez ostatnie 18 lat w Suwałkach zebrano już w sumie ponad… 700 tysięcy złotych! A wszystko zaczęło się niemal dwie dekady temu, od turnieju celników zorganizowanego przez Zbigniewa Augustynowicza, Dariusza  Mazura i Andrzeja Spurę, byłych zawodników Wigier, a także Jagiellonii Białystok. Do kolegów dołączył później Wojciech Kowalewski, który grał w Legii Warszawa, Szachtarze Donieck, Spartaku Moskwa, reprezentacji Polski i zapraszał do Suwałk znanych piłkarzy. W końcu, organizacyjne obowiązki spadły na Dariusza Mazura i jego Agencję Promocji Polskiego Sportu „Polski Sport”, Wigry Suwałki oraz OSiR.
– Nasz, mający najbogatszą tradycję, turniej jest doskonałym przykładem na to, ze można się pobawić, a przy okazji zrobić coś dobrego dla potrzebujących – mówi Dariusz Mazur. – W ostatnich latach  dochód przekazujemy Stowarzyszeniu Aktywni Tak Samo, które zajmuje się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie i widzimy, jak pożytecznie te pieniądze są wykorzystywane.
Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, zmienia się nieco formuła turnieju, ale nie zmienia się szczytny cel oraz to, że do Suwałk – po raz kolejny – zjadą się piłkarskie gwiazdy! Wystąpi sześć drużyn oldbojów: Reprezentacja Polski Mundial 2002, Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, reprezentacje Litwy i Łotwy oraz złożona z dawnych zawodników Wigier Drużyna Prezydenta Suwałk.
Kibice z Suwałk na pewno będą mocno wspierali Drużynę Prezydenta, w której zagrają m.in: Mirosław Plaga, Kamil Szarnecki, Wawrzyniec Kropiwnicki, Andrzej Spura, Jarosław Bartosiak, Adam Wyszyński, czy Tomasza Giedrojć. Spore zainteresowanie wzbudzą na pewno derby województwa, w wersji dla oldbojów. Szczególnie że Jagiellonia przyjedzie do Suwałk w naprawdę mocnym zestawieniu. Na boisku będziemy mogli zobaczyć wielu zawodników, którzy wywalczyli z „Jagą” historyczny awans do ekstraklasy, takich jak:  Jacek Bayer, Dariusz Bayer, Dariusz Czykier, Mariusz Lisowski, Robert Spejchler, Maciej Kudrycki czy Wojciech Szpakowski.
Dariusz Czykier w trakcie swojej kariery występował także w warszawskiej Legii, więc będzie miał świetną okazję do spotkania z drużyna byłych kolegów, w której wystąpią: Leszek Pisz, Marek Jóźwiak, Tomasz Kiełbowicz, Grzegorz Szamotulski, Robert Podoliński, Tomasz Sokołowski i Tomek Jarzębowski, który przecież karierę kończył właśnie w Wigrach Suwałki.
Mikołajkowy Turniej im. Tomka Godlewskiego najczęściej wygrywała Reprezentacja Litwy i po kilku latach przerwy, kiedy zwyciężali najmłodsi w stawce pierwszoligowcy Wigier, ma dużą szansę znowu sięgnąć  po najcenniejszy puchar. Stały uczestnik piłkarskich zmagań w Suwałkach – Donatas Vencevicius zaprosił do gry m.in. Andriusa Skerlę, Nerijus Radziusa i Tomas Razanauskasa.
Przed trzema laty w Suwałkach udanie (zajęła 2. miejsce) debiutowała Reprezentacja Łotwy, którą dowodził Maris Verpakovksis. Były piłkarz Getafe CF i Celty Vigo, wybrany najlepszym zawodnikiem suwalskiej imprezy, dowodził naprawdę silną ekipą. Wystąpili w niej m.in. Igors Stepanovs, były gracz Arsenalu Londyn, Girts Karlsons, który wcześniej występował w De Graafschap czy Deniss Ivanovs z Sivassporu. W tę sobotę obok Marisa Verpakovskisa pojawić się mają Aleksandrs Cauņa, Ģirts Karlsons, Kristaps Grebis i Jurij Zigajevs.
Niemal stałym gościem suwalskiej imprezy jest były selekcjoner kadry narodowej Jerzy Engel, który ma wielka chrapkę na to, by wreszcie wygrać Mikołajkowy Turniej. Razem z trenerem Jerzym Engelem w Suwałkach pojawią komentujący i oceniający dzisiaj mecze w telewizyjnych stacjach Maciej Szczęsny, Mariusz Lewandowski, Kamil Kosowski, Maciej Żurawski, Tomasz Kłos, czy Michał i Marcin Żewłakowowie.
Zapowiada się niesamowita sportowa rywalizacja, a co najważniejsze – wszystko to w szczytnym celu. Po piłkarskich zmaganiach odbędzie się bal charytatywny, podczas którego odbędą się liczne licytacje.
Sam turniej odbędzie się w suwalskiej hali OSiR. Początek o godzinie 13.00

Inne artykuły o: I Liga

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli