Wigry lepsze od mistrzów Europy

Autor wpisu: 17 grudnia 2016 20:05

Wigry Suwałki wygrały Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej im. Tomasza Godlewskiego. Pierwszoligowcy zostawili za plecami ekipę Grecji – zwycięzców EURO 2004.

Tak mocnej i tak utytułowanej drużyny jeszcze w Suwałkach nie było. Na polski biegun zimna przyjechali: Giorgos Karagounis, Giourkas Seitaridis, Angelos Basinas, Antonios Nikopolidis, Stelios Giannokopulos, Vasilis Tsiartas, Vassilis Lakis i Panajotis Fisas. To zawodnicy, którzy 12 lat temu sprawili jedną z największych niespodzianek w historii mistrzostw Europy, bo wygrali rozgrywany w Portugalii turniej. W 2012 roku Karagounis grał w meczu otwarcie EURO 2012 z Polakami i nie wykorzystał rzutu karnego (jego strzał obronił Przemysław Tytoń).
Po pierwszym spotkaniu suwalskiego turnieju wydawało się, że mistrzowie wrócą do Grecji z kolejnym trofeum. Zwłaszcza, że podeszli do zawodów bardzo serio – przyjechali do Suwałk dzień wcześniej, zjedli kolacje, wypili po lampce wina i poszli spać.

Na wszystkich materiałach wideo – akcje z meczu Reprezentacja Polski 2002 – Reprezentacja Grecji 2004

Na dzień dobry Grecy pokonali ekipę Prezydenta Miasta Suwałki 8:2, potem 6:3 niezwykle silnych Litwinów z Grażwydasem Mikulenasem i Donatasem Venceviciusem, niedawnym trenerem Wigier. W trzecim spotkaniu nadziali się jednak na Wigry – przegrali 1:5. Przegrali, bo zaczęło im brakować sił w starciu z aktualnymi piłkarzami pierwszoligowca. W drużynie Wigier zagrali między innymi, kończący karierę, Tomasz Jarzębowski i bramkarz Karol Salik.

KOS_9415s

Dla obu zawodników to było oficjalne pożegnanie z grą w piłkę. Salik pożegnał się z Wigrami… strzelając pięknego gola ekipie Prezydenta. Zespół trenowany przez Dominika Nowaka w czterech meczach turnieju strzelił 25 goli tracąc tylko 4. Grecy zajęli 2. miejsce, za nimi znaleźli się Litwini.
Najciekawszym meczem turnieju było ostatnie spotkanie Greków z Reprezentacją Polski Mundial 2002 (w składzie: Radosław Majdan, Marcin i Michał Żewłakowowie, Maciej Żurawski, Tomasz Sokołowski, Tomasz Kłos, Radosław Gilewicz, Piotr Włodarczyk).

Mistrzowie Europy prowadzili już 5:2, ale ekipa prowadzona przez Jerzego Engela zdołała dogonić rywali. Spotkanie zakończyło się remisem 6:6. Takie rozstrzygnięcie przewidział trener Polaków, który w wywiadzie dla jednej z lokalnych gazet powiedział: „Cieszę się, że moja reprezentacja może pokazać się w tak zacnym gronie, że ludzie chcą ją oglądać. W meczu z Grekami obstawiam remis”. Świetną formę błyszczał zwłaszcza były legionista Piotr Włodarczyk, ale najpiękniejszego gola (piętą) zdobył Gilewicz. Reprezentacja Polski zajęła 4. miejsce.

Inne artykuły o: Inne | Wigry Suwałki

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli