Gwiazdy, muzyka, gole i ponad 175 tysięcy złotych! Szacunek dla Suwałk!
Autor wpisu: Redakcja 7 stycznia 2020 15:54
To, co się co roku dzieje w Suwałkach można by spokojnie nazwać Piłkarską Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Turniej Mikołajkowy im. Tomka Godlewskiego zawsze stoi na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Jest dużo futbolowych emocji, wiele przeżyć muzycznych, przyjeżdżają gwiazdy zarówno z boisk, jak i gwiazdy telewizji, sceny czy estrady. Ale najważniejszy jest w tym wydarzeniu wymiar ludzki: charytatywna aukcja pamiątek sportowych i dzieł sztuki, z której dochód przeznaczany jest na cel dobroczynny.
W dzisiejszych czasach – tak burzliwych, pełnych napięć i złych emocji – każda inicjatywa, która łączy ludzi w dobrym, pozytywnym celu, jest bardzo cenna. W Suwałkach klimat mają mroźny, ale za to serca gorące. I mnóstwo empatii do ludzi.
W niedzielny wieczór 5 stycznia 2020 roku, na balu w miejscowym centrum Astoria, wielu gości z całego kraju podkreślało, że środowisko piłkarskie w Suwałkach jest wyjątkowe: otwarte, przyjazne, ciepłe i chętne do pomocy. Stąd wyszło w świat wielu znakomitych trenerów i zawodników. Część z nich w Wigrach zaczynała wielką karierę (jak Wojciech Kowalewski, Patryk Małecki czy Maciej Makuszewski) a cześć potrzebowała się w Suwałkach odbudować, pokonać zakręt we własnej karierze i jak z trampoliny wybić się do wielkiego futbolu (np. Damian Kądzior do reprezentacji czy Michał Kopczyński z Legią do Ligi Mistrzów).
Właśnie dlatego na Mikołajkowy Turniej im. Tomka Godlewskiego 2020, przyjechało mnóstwo gości, którzy swego czasu grali lub pracowali w miejscowych Wigrach. Powracają tu, choć wcale stąd nie pochodzą. Klub był dla nich epizodem w karierze, ale takim epizodem, który się dobrze pamięta. Pewnie jest to zasługa m.in. prezesa Wigier Dariusza Mazura, który ma taką osobowość, którą ujmuje ludzi. Nie odmawia pomocy, jest otwarty, zawsze chętny do rozmowy, szuka porozumienia i mostów, które łączą, a nie dzielą. Pewnie dlatego, gdy zaprasza na Turniej Mikołajkowy do Suwałk, ludzie nie odmawiają.
– U nas wszystko po staremu: Darek wymyśla, rzuca idee, a my mamy co robić. Dobrze, że to taka przyjemna i pożyteczna robota – mówił z uśmiechem na twarzy jeden z organizatorów imprezy.
W niedzielę na turnieju grono gwiazd było więcej niż zacne. Przyjechało aż trzech aktualnych trenerów z Ekstraklasy: Piotr Stokowiec z Lechii Gdańsk, Mirosław Smyła z Korony Kielce i Artur Skowronek z Wisły Kraków. Wszyscy wcześniej pracowali w Wigrach.
Po boisku biegali aktualni piłkarze z najwyższej klasy rozgrywkowej, którzy wcześniej grali w Suwałkach: Maciej Makuszewski z Lecha Poznań, Kami Zapolnik z Górnika Zabrze, Damian Gąska i Mateusz Radecki ze Śląska Wrocław, czy choćby Karol Mackiewicz, który też ma za sobą występy w Jagiellonii Białystok. Nic więc dziwnego, że taka ekipa – wzmocniona dodatkowo m.in. Maciejem Nuckowskim, Szymonem Kołeckim, Rafałem Niżnikiem czy Jarosławem Popielą – wygrała turniej w cuglach, wyprzedzając Reprezentację Polski Mundial 2002 Jerzego Engela, Reprezentację Artystów Polskich i kobiecą drużynę mistrzyń Polski – Górnika Łęczna.
Ale wygrani byli w niedzielę wszyscy. Bo przecież wymiar sportowy schodzi w tym turnieju na dalszy plan. Na wieczornej gali w aukcji charytatywnej pobity został rekord imprezy. Wylicytowano pamiątki i dzieła sztuki za ponad 175 tysięcy złotych! Co oznacza, że przez wszystkie lata turniej zebrał na cele dobroczynne już grubo ponad milion złotych!
Środki z tegorocznej edycji (podobnie jak z kilku poprzednich) zasilą konto miescowego stowarzyszenia Aktywni Tak Samo, które zajmuje się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie.
Warto podkreślić olbrzymie zainteresowanie tegoroczną imprezą. Nowa hala Suwałki Arena mogąca pomieścić 2,5 tys. osób, pękała w szwach. Chętnych do obejrzenia turnieju było więcej niż miejsc! Na pewno wpływ na to miały atrakcyjne gwiazdy muzyczne: Cleo i Kacper Blonsky, za którym dosłownie szalała małoletnia publiczność.
Organizatorom trzeba pogratulować i poprosić o powtórkę tych emocji za rok. Bo to trochę jak z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – liczy się szczytny cel, więc nie można już przestać…
Trzeba „grać” do końca świata i jeden dzień dłużej!
WYNIKI
Przyjaciele Turnieju – Górnik Łęczna-Ekstraliga Kobiet 8:3, Przyjaciele Turnieju – Reprezentacja Artystów Polskich 11:1, Przyjaciele Turnieju – Reprezentacja Polski Mundial 2002 4:1, Reprezentacja Polski Mundial 2002 – Reprezentacja Artystów Polskich 4:0, Reprezentacja Polski Mundial 2002 – Górnik Łęczna-Ekstraliga Kobiet 10:2, Reprezentacja Artystów Polskich – Górnik Łęczna-Ekstraliga Kobiet 5:2.
Ostateczna kolejność
- Przyjaciele Turnieju 9 pkt. 23:7
- Reprezentacja Polski Mundial 2002 6 pkt. 15:23
- Reprezentacja Artystów Polskich 3 pkt. 6:17
- Górnik Łęczna-Ekstraliga Kobiet 0 pkt. 7:23
Składy
Przyjaciele Turnieju: Karol Salik – Rafał Niżnik, Maciej Makuszewski, Łukasz Popiela, Damian Gąska, Szymon Kołecki, Jarosław Popiela, Karol Mackiewicz, Mateusz Radecki, Kamil Zapolnik, Maciej Nuckowski, Piotr Stokowiec, Artur Skowronek, Mirosław Smyła.
Reprezentacja Polski Mundial 2002: Radosław Majdan – Jacek Bąk, Jakub Wawrzyniak, Tomasz Kłos, Tomasz Sokołowski, Tomasz Jarzębowski, Maciej Bykowski, Marcin Mięciel, Maciej Żurawski.
Reprezentacja Artystów Polskich: Grzegorz Jędrzejewski – Tomasz Jachimek, Wojciech Sikora, Robert Moskwa, Maks Rzemiński, Przemysław Cypryański, Jacek Kopczyński, Patryk Czerniejewski, Dariusz Dziekanowski.
Górnik Łęczna-Ekstraliga Kobiet: Danuta Paturaj – Monika Walaszek, Nikola Karczewska, Klaudia Lefeld, Agnieszka Jędrzejewicz, Natasza Górnicka, Anna Zając, Maja Osińska, Kinga Niedbała, Milena Kazanowska, Kamila Osajowska, Weronika Kłoda.
•Na zdjęciu głównym Kashira, królowa polskiej i europejskiej samby, ze swoimi asystentkami i jednym z gości imprezy.
*Warto zobaczyć relację filmową z wydarzenia (poniżej), którą zrealizował portal Suwalki24.pl gdzie znajdziecie również sporo materiałów i zdjęć z imprezy.
Inne artykuły o: I Liga | Wigry Suwałki