Stomil wyprowadzony z Olsztyna. Ciekawe, czy ten przeszczep uratuje tam pierwszą ligę…

Autor wpisu: 4 kwietnia 2018 09:32

Do końca sezonu Stomil mecze u siebie grać będzie w Ostródzie. Nie wiemy, czy to dobra wiadomość dla piłkarzy tego klubu, choć wydaje się, że niekoniecznie, bo stadion w Olsztynie – w jakim by on stanie nie był – to w tym sezonie chyba jedyny atut piłkarzy aktualnie prowadzonych przez Kamila Kieresia. Przynajmniej tak było w pierwszej części sezonu. Ale kto wie, może przeszczep się przyjmie?

Mimo wszystko przypuszczamy jednak, że jeśli jest to dobra wiadomość, to raczej dla rywali Stomilu – i tych, którzy z tym zespołem będą jeszcze grać, jak i tych, którzy walczą z nim o utrzymanie. Pierwszy mecz w nowej lokalizacji już dziś o godz 18.00 – zaległy z jesieni z Wigrami. No i chyba wreszcie się odbędzie. W końcu – jak to mówią – do trzech razy sztuka…

Cyrk z odwoływaniem spotkań w Olsztynie musiał się tak skończyć, nie było innego wyjścia. Zresztą działacze, piłkarze, trenerzy i kibice Stomilu powinni się cieszyć, że skończyło się „tylko” na tym, bo przy trochę mniej sprzyjających okolicznościach mogło być dużo gorzej, czyli Stomil zafundowałby sobie dwa walkowery, co jeszcze bardziej zagmatwałoby i tak przecież skomplikowaną sytuację też drużyny. Tak więc sezon trzeba będzie dograć w Ostródzie – nie ma innego wyjścia. To decyzja Komisji Liencyjnej, która zobowiązała Stomil do wyznaczenia do 30 marca stadionu zastępczego.

Stadion i murawa w Olsztynie jakie są, każdy, kto był, widział i wie. A kto nie był, może się domyślić i raczej daleki od prawdy nie będzie. Nie jest to jednak żadna tajemnica ani sprawa, która wypłynęła nagle, nie wiadomo dlaczego. Już w ubiegłym sezonie odwołano tam spotkanie z Kluczborkiem, a latem Stomil dostał licencję na grę w obecnych rozgrywkach między innymi dlatego, że zobowiązał się do rozgrywania spotkań w Ostródzie. To był jeden z warunków przyznania Stomilowi pozwolenia na grę w pierwszej lidze przez Komisję Odwoławczą (Komisja Licencyjna – jak pamiętamy – licencji olsztynianom nie przyznała, uzyskali ją dopiero w kolejnej instancji). Potem jednak nastąpiły różne „cudowne prace modernizacyjne” i koniec końców okazało się jednak, że boisko w Olsztynie nadaje się na pierwszą ligę, więc Stomil może grać w swoim mieście. Decyzja oczywiście ucieszyła wszystkich w klubie, a ówczesny szkoleniowiec tej drużyny Tomasz Asensky mówił wprost, że to będzie największy atut jego piłkarzy – mecze na własnym stadionie, przy olsztyńskiej publiczności.

I trzeba powiedzieć, że wiele się nie pomylił, bo jeśli Stomil punktował,  to przede wszystkim u siebie. Długo był tam niepokonany, odniósł dwa prestiżowe zwycięstwa nad ówczesnymi liderami, czyli Odrą i Miedzią, a w sumie jesienią uzbierał tam 15 punktów – to jakieś 80 procent całego dorobku z rundy. Krótko mówiąc, gdyby nie mecze w Olsztynie, być może już po rundzie jesiennej nie byłoby co tam zbierać.

Tak czy inaczej, trzeba było dwóch odwołanych spotkań (jednego nawet dwa razy), wniosku Ruchu o przyznanie walkowera, trochę zamieszania i wściekłości kibiców, by Komisja Licencyjna naprawiła decyzję Komisji Odwoławczej i wyprowadziła Stomil z Olsztyna. Boisko w Ostródzie ładne, daleko od Olsztyna tam nie jest, więc jakaś wielka krzywda Stomilowi się nie dzieje. Natomiast nie zmienia to faktu, że jeśli ten klub z powrotem chce być poważnie traktowany przez resztę pierwszoligowej stawki, musi przekonać, kogo tam w tym Olsztynie trzeba, że z tym stadionem trzeba coś zrobić. Im szybciej, tym lepiej. Bo na takich „cudownych pracach modernizacyjnych” i innych tego typu prowizorkach daleko się nie zajedzie. Nawet w pierwszej lidze.

Inne artykuły o: I Liga | Stomil Olsztyn

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli