Stomil bez licencji. Ale jest jeszcze światełko w tunelu

Autor wpisu: 5 czerwca 2017 19:27

Taktownie jest, by w domu wisielca nie rozmawiać o sznurze, ale w tym przypadku przyzwoitość i takt trzeba odłożyć na bok i o sznurze jednak pogadać. Tym bardziej że na tym sznurze zawisła przyszłość Stomilu Olsztyn. Klub nie dostał licencji, ale jest jeszcze nadzieja, że nie pójdzie na dno.

– Rozumiem, że jednak nie było podstaw do tego, by Stomilowi licencję przyznać? – pytamy Jarosława Ostrowskiego, wiceprzewodniczącego Komisji Licencji ds. Klubów.
– Gdyby były, to na pewno byśmy tę licencję przyznali. Ciągniemy kluby za uszy, jak tylko możemy, za co swoją drogą często się nam dostaje, ale w tym przypadku nie mieliśmy jak. Niespłacone zobowiązania finansowe, w międzyczasie pojawiły się nowe roszczenia po wyroku Sądu Polubownego, o których klub nas nie poinformował. Stomilowi po prostu licencja się nie należała.

Ktoś jest zaskoczony? My nie, bo o kłopotach Stomilu pisaliśmy ostatnio nie raz i nie dwa. Również o tym, że będzie miał ogromne problemy z licencją. I wbrew optymistycznemu podejściu do tematu prezesa klubu Mariusza Borkowskiego, który wiele razy zapewniał, że ma wszystko pod kontrolą, sprawdził się nasz, a nie jego scenariusz. Niestety dla Stomilu – czarny scenariusz.

Co teraz? Teraz trwa z Olsztyna exodus. Rezygnację złożył już trener Adam Łopatko (Jak długo można kopać się z koniem – mówi nam), w jego ślady zamierzają pójść piłkarze. – Klub wciąż ma wobec nas zaległości finansowe, nie wszystko zostało wypłacone na czas. Poza tym na dziś wszystko wskazuje na to, że Stomil wyląduje w czwartej lidze. Dziwicie się, że szukamy ofert i rozglądamy się za nowymi klubami? – mówi nam jeden z piłkarzy pierwszoligowca. Nie dziwimy się.

Ale to nie musi być koniec. Jest jeszcze szansa, by sznur, na którym wisi Stomil, w ostatniej chwili odciąć. Klub ma na to kilka dni. – Teraz działaczom Stomilu pozostało skierowanie wniosku do Komisji Odwoławczej. Jeśli w tym czasie klub spłaci zaległości, a nie jest ich tak dużo, by było to niemożliwe – chodzi o około 150 tys. zł – to jest bardzo duża szansa, by Komisja Odwoławcza licencję na grę w pierwszej lidze udzieliła. Z jakimiś sankcjami co prawda, ale jednak – zaznacza Ostrowski.

– A jeśli tak się nie stanie?
– To Stomil nie dostanie licencji nie tylko na pierwszą, ale i na drugą, a także na trzecią ligę, bo tu zasady odnośnie zaległości finansowych, są jednakowe – dodaje przedstawiciel Komisji ds. Licencji Klubów.

Na odwołanie klub ma pięć dni. Potem jeszcze Komisja Odwoławcza będzie potrzebowała czasu na jego rozpatrzenie, w związku z czym robi się mały bałagan z terminami, bo już na najbliższy weekend (11 czerwca) zaplanowano pierwsze spotkanie barażowe o pierwszą ligę: Drutex-Bytovia – Radomiak. A przecież w przypadku braku licencji dla Stomilu, baraż miałby zostać odwołany – i oba kluby zagrałyby w przyszłym sezonie na zapleczu ekstraklasy (oprócz Stomilu spadłyby jeszcze MKS Kluczbork, Znicz Pruszków i Wisła Puławy).
Do tego wciąż jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie licencji dla Ruchu (na ekstraklasę nie dostał, ale na licencję dotyczącą gry w pierwszej lidze wciąż czeka, bo dostał od Komisji ds. Licencji Klubów warunek dotyczący spłaty zaległych premii). Gdyby Ruch również nie dostał licencji, wtedy przed spadkiem uratuje się Wisła.

sklep vitasport.pl
forBET

Inne artykuły o: I Liga | Stomil Olsztyn

  • Staszek Anioł

    Pozwolę sobie na korektę – od kilku lat odpowiednia uchwała PZPN stanowi, że drużyny bez licencji nie przesuwa się na ostatnie miejsce (czyli Stomil zostanie na 13. pozycji, tak jak Zawisza na 5. w poprzednim sezonie). Oczywiście co do ewentualnych awansów i spadków nic to nie zmienia.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli