Prezes Pajączek zszokowała publiczność. Miliony na akademię

Autor wpisu: 5 marca 2017 13:16

Prezes Miedzi Legnica Martyna Pajączek ujawniła w polsatowskim programie „Cafe Futbol”, że jej klub przeznacza rocznie nawet do czterech milionów złotych na akademię piłkarską dla dzieci i młodzieży.

Martyna Pajączek – prezes nie tylko Miedzi, ale i Nice I Ligi, była gościem programu prowadzonego przez Romana Kołtonia, a tym razem niemal w całości poświęconego właśnie pierwszej lidze. Razem z panią prezes Miedzi do studia zaproszeni byli także prezes GKS Katowice Wojciech Cygan i Olimpii Grudziądz, czyli największego wygranego pierwszej tegorocznej kolejki, Jacek Bojarowski.

Rozmowa zeszła m.in. na kwestie finansowe, a prezesi Katowic i Grudziądza nie wzbraniali się przed mówieniem o konkretach. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że GKS Katowice (klub wielofunkcyjny) na pierwszoligową sekcję piłki nożnej przeznacza rocznie około 7 milionów złotych, co prawdopodobnie czyni z Katowic jednego z najpoważniejszych finansowo graczy ligi.
Olimpia jest skromniejsza, ale różnica to nie przepaść – około 5,5 miliona złotych. – To taki średni pierwszoligowy budżet – ujawnił prezes Bojarowski, zaznaczając, że to cały koszt funkcjonowania spółki. – W tym 600-700 tysięcy to kwota przeznaczana na akademię piłkarską – dodał. Olimpia Grudziądz dziś jest liderem Pro Junior System – projektu PZPN mającego promować wystawianie do składu młodych graczy. Przy czym trzeba pamiętać, że większość punktów dla Olimpii zdobywają dwaj piłkarze wypożyczeni: Jakub Wrąbel ze Śląska Wrocław i Karol Angielski z Piasta Gliwice.

Najwięcej jednak emocji wzbudziły słowa prezes Pajączek.
– Budżet pierwszego zespołu to bliżej 5 milionów złotych – ujawniła dość zaskakująco, bo dla obserwatorów Miedź to jeden z najbogatszych klubów ligi.
– Tylko? Z zatrudnianiem tych zagranicznych piłkarzy. Tych fińskich też? – dopytywał nie dowierzając Roman Kołtoń.
– To mit, że Miedź ma nie wiadomo jaki budżet – potwierdziła pani prezes.

Ale, ale. Właśnie – diabeł tkwi w szczegółach i w tym wypadku to tak rzadkie zjawisko, jak „dobry” diabeł. Bo o ile Katowice czy Olimpia zadeklarowały kwoty na całość funkcjonowania pierwszoligowego futbolu, o tyle prezes Pajączek zaznaczyła, że chodzi o pierwszy zespół.
A do tego dorzuciła ten „szczegół”. Oprócz kosztów pierwszego zespołu Miedź rocznie przeznacza na utrzymanie akademii piłkarskiej dalsze… cztery miliony złotych!
– To wynika z konstrukcji naszego projektu. Mamy bursę na 200 dzieci, piłkarskie gimnazjum, piłkarskie liceum – wyliczała pani prezes. – Oczywiście, na efekty tego wszystkiego trzeba będzie jeszcze poczekać. Zaskakujące, prawda? – dodała widząc opadnięte szczęki współrozmówców.
Miedzi często wypomina się, że zaciąg piłkarzy zagranicznych jest zbyt liczny, a w obecnym zespole z piłkarzy polskich z kolei przeważają ci, nazwijmy to tak, zaawansowani wiekowo. – A… to chciałbym, by ktoś, kto tak mówi, pokazał mi mecz, w którym rywal nas w tej lidze potrafił zdominować. Bo ja nie pamiętam. Wiem, są takie głosy – skoro ktoś zarzuca nam „starość”, to co nam zarzuca? Ta piłkarska „starość” kojarzy się z brakiem siły – do biegania, do skakania, mniej mocy. No to graliśmy z zespołami, które bazują na tym, że przedkładają element walki nad aspekty piłkarskie. Przez trzy czwarte gry to my dyktowaliśmy warunki, strzelaliśmy gole w ostatnim kwadransie – polemizował z tym u nas Ryszard Tarasiewicz (cały wywiad TUTAJ).

Jakkolwiek by dziś nie patrzeć na metryki pierwszego zespołu, po słowach pani prezes Pajączek można mniemać, że docelowo to akademia ma zasilać pierwszą drużynę i trzeba przyznać, że to wzorcowy model funkcjonowania klubu w naszych warunkach.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli