Pierwsza liga: była kolejka, nie ma kolejki. Przełożonych już… 17 meczów!

Autor wpisu: 20 marca 2018 11:57

Pierwsza liga w najbliższy weekend nie zagra. To efekt przekładania meczów z powodu powołań do reprezentacji narodowych piłkarzy z pierwszoligowych klubów, a także turnieju U-17, który gości na Dolnym Śląsku. Cała kolejka została ogołocona do… jednego rodzynka. Odra Opole (stan na dziś) spotka się z GKS Katowice. W niedzielę.

No tak, jeśli czekaliście na pierwszoligowe emocje w najbliższy weekend musicie obyć się smakiem i zastąpić je ewentualnym pofatygowaniem się na mecze sparingowe zamiast tych ligowych.
Kolejki, która miała zostać rozegrana w najbliższy weekend, po prostu nie ma. Aby być precyzyjnym ostał się jeden jedyny mecz: Odra Opole – GKS Katowice, choć do końca nie jest jasne, kiedy zostanie rozegrany. Według programu Polsat Sport – w niedzielę (transmisja od 17.30). Tak czy siak – oni akurat mają grać i to jedyna dobra wiadomość, bo przynajmniej mecz zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

No dobrze, ale co z pozostałymi? Otóż:
Ruch – Chojniczanka, Podbeskidzie – Tychy, Stomil – Olimpia, Drutex-Bytovia – Górnik, Stal – Miedź, Wigry – Puszcza, Zagłębie – Raków – wszystkie zostały przeniesiona na środę 11 kwietnia z powodu powołań piłkarzy z większości tych klubów do reprezentacji narodowych różnych kategorii wiekowych.
Formalnie powodem przeniesienia także na 11 kwietnia meczu Chrobry – Pogoń jest turniej reprezentacji U-17, który w najbliższych dniach rozgrywany jest na dolnośląskich obiektach, także na stadionie w Głogowie.

Czyli – kolejka Nice 1. Ligi nam zniknęła z weekendu, a za to pojawiła się 11 kwietnia w środę, co umówmy się – jest terminem daleko gorszym. I dla klubów, i dla kibiców.
Niedawno, widząc nadciągające problemy na horyzoncie, pisaliśmy o tym, jaki jest sens upierania się przy takim ustawianiu terminarza Nice 1. Ligi, by kolidował on z meczami reprezentacji. Wszyscy wiedzą, że terminy FIFA/UEFA dotyczą nie tylko reprezentacji pierwszych, ale także młodzieżowców, U-20, U-18, U-17… I wszyscy wiedzą, że w klubach Nice 1. Ligi jest spora grupa piłkarzy powoływanych do tych grup wiekowych. To po co ta kolizja? Chyba tylko po to, by było co przenosić…

Przeniesienie jednej kolejki meczów można byłoby jeszcze jakoś przełknąć, choć i tak zdecydowanie to konstrukcja niepotrzebna.
Ale, ale… Pamiętajmy, że tej „wiosny” to niestety kolejny element zamieszania terminarzowego. Bo z zaległości „pogodowych” mamy jeszcze do nadrobienia:
* Chojniczanka – Katowice
* Raków – Odra
* Górnik – Chrobry
* Stomil – Ruch
* Drutex-Bytovia – Tychy
* Chojniczanka – Raków
* Puszcza – Katowice
* Olimpia – Stal
* no i rekordzista – wciąż nierozegrany mecz z jesieni Stomil – Wigry!

Jasno z tego wynika (zważywszy także na te mecze z najbliższej kolejki, która jest już kolejką z 11 kwietnia), że na przykład Chojniczanka, Raków czy Stomil będą mieć w kwietniu po… trzy dodatkowe terminy w środku tygodnia, wiele klubów po dwa. Nice 1. Liga grająca co trzy dni (można powiedzieć – regularnie co trzy dni)? No, w przypadku niektórych klubów na to wychodzi.
Zważywszy na to, że Raków czy Chojniczanka walczą o czołowe lokaty, wyzwanie przed Markiem Papszunem i Krzysztofem Brede gigantyczne – raczej zimą nie brali pod uwagę takiego maratonu!

A Wigry? O ile Chojniczanka, a przede wszystkim Stomil mają kłopoty przez nienadające się do gry murawy, akurat Wigry w sposób absolutnie przez siebie niezawiniony póki co wyglądają tak: 7 kwietnia (sobota) z Katowicami u siebie, 11 kwietnia (środa) z Puszczą u siebie, a potem dzień na podróż przez Polskę i 13 kwietnia (piątek) z Odrą w Opolu.
Uwaga: z Odrą, która w tygodniu poprzedzającym mecz z Wigrami grać nie będzie! Będzie odpoczywać, bo szczęśliwie dla siebie mecz z Katowicami tej najbliższej kolejki gra w ten weekend! I to mają być równe szanse?

Nie, terminarz Nice 1. Ligi posypał się w sposób tragiczny, a najgorsze to, że wielu tych kłopotów można było uniknąć.

Inne artykuły o: I Liga

  • Staszek Anioł

    Ostatni dzwonek dla PZPN, żeby wreszcie zauważyć oczywisty od dwóch sezonów problem. Jeśli reguły gry (zabójcza kombinacja: mecze ligowe w terminach FIFA + obowiązek wystawienia młodzieżowca + zasady Pro Junior System) pozostaną niezmienne także w przyszłym sezonie, decydentom z centrali trzeba będzie nadać tytuł „permanentnych idiotów”.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli