Oburzamy się, gdy trenerzy kopani są w d… A jak po d… dostają kluby? Skowronek w Stali

Autor wpisu: 8 czerwca 2018 20:41

No i tak sobie można popłakać nad ciężkim, trenerskim losem, a na końcu człowiek dostaje obuchem

Artur Skowronek w jeden dzień przeniósł się z Suwałk do Mielca. W sumie się dziwię, bo zmienia klub lepszy na gorszy. Ale pewnie w jego przekonaniu na „większy”, cokolwiek by to nie znaczyło. Wigry, które tak umiejętnie budował przez cały, trudny sezon, zostały osierocone. Taka, powiedzmy sobie, swoista kara za niepoddanie się ogólnemu trendowi zwalniania szkoleniowców jak i gdzie popadnie lekką ręką.

Niecierpliwość prezesów, zatrważająco krótki czas pracy, niemożność konstruowania polityki szkoleniowej nawet w perspektywie całego sezonu, a co dopiero lat – nie ma trenera, który by o tym nie wspominał, gdy rozmowa trwa dłużej niż 5 minut.
My też nad tym ubolewamy. Na Futbolfejs.pl nie raz i nie dwa broniliśmy trenerów, gdy ich przełożeni nie potrafili zdzierżyć serii trzech, czterech słabszych meczów. Gdy pół sezonu nie mijało, a w lidze więcej było trenerskich roszad niż klubów. Skóra cierpła, ręka świerzbiła, klawiatura się gotowała, gdy jedynym pomysłem na prowadzenie klubu i momenty kryzysowe okazywało się absurdalne tempem i nieprzemyśleniem zwalnianie i zatrudnianie.

No i co? No i tak sobie można popłakać nad ciężkim, trenerskim losem, a na końcu człowiek dostaje obuchem. Na przykład takim, że Artur Skowronek, wobec którego w Wigrach wykazano się wręcz wzorcową cierpliwością i obdarzono tak pożądanym zaufaniem, mówi: „pas”. Bo dostał lepszą ofertę. Nie z ekstraklasy, nie z reprezentacji Polski, nie z Serie A. Tylko z klubu, który w ostatnich sezonach oglądał plecy Wigier. Regularnie. Stąd wniosek – z klubu (z całą ogromną sympatią dla Stali!!!) słabszego:
* sezon 2012/13: Wigry w drugiej lidze, Stal w trzeciej lidze;
* sezon 2013/14: Wigry – 1. miejsce w drugiej lidze, Stal – 7. miejsce w drugiej lidze;
* sezon 2014/15: Wigry w pierwszej lidze, Stal w drugiej lidze;
* sezon 2015/16: Wigry w pierwszej lidze, Stal w drugiej lidze;
* sezon 2016/17: Wigry 9. w pierwszej lidze, Stal 10. w pierwszej lidze;
* sezon 2017/18: Wigry 6. w pierwszej lidze, Stal 8. w pierwszej lidze!

Szczerze mówiąc nie chce mi się sprawdzać głębiej, ale jak widać powyżej przez ostatnich sześć sezonów Wigry robiły lepszy wynik od Stali. Czasami diametralnie lepszy.
Stal też została osierocona. 20 miesięcy i koniec, choć przecież można było dzieło kontynuować, projekt rozwijać, wzbogacić o doświadczenia. O taką możliwość, do cholery, trenerzy wciąż apelują! A jak ją już dostaną… Ech.
Ale mimo wszystko Zbigniew Smółka – choć nie ukrywałem, że też zrobił przykrość na koniec – przenosi się klasę wyżej. Dostał bilet na windę do góry. Skowronek nie – przepraszam Mielec, że się tego czepiam, ale takie są liczby i fakty.

Wiem, wiem, to nie jest sytuacja czarno-biała. Każdy ma prawo tęsknić do pracy, którą uważa za lepszą dla siebie. Stal osiąga gorsze wyniki od Wigier, ale pewnie trenerowi Skowronkowi zdaje się miejscem bardziej dziś stabilnym, o większych możliwościach i z wielu powodów bliższym… ekstraklasy. Choć przecież z Wigrami od tej ekstraklasy wcale dalej od Stali nie był. To właśnie ten paradoks. Sam udowodnił, że mimo kadrowej rewolucji i mimo trochę innej półki finansowej, można skutecznie walczyć. Bo jednak różnica między Stalą, która niewątpliwie na więcej może sobie pozwolić (jak się ma takiego sponsora jak PGE to oczywistość), a Wigrami piłkarsko nie jest nie do zasypania.

Dlatego wciąż życzę trenerowi Skowronkowi powodzenia. Niech mu się w tej Stali wiedzie. Ale jakoś trudno zapomnieć o tym, że Wigry stały za Skowronkiem murem wtedy, gdy w siedmiu meczach drużyna zdobyła dwa punkty. Uwierzono w jego wizję, w jego wyjaśnienia, zaufano, że wie, co robi. I okazało się, że wiedział! Satysfakcja była obopólna. Zgodnie z życzeniem dorzucono na koniec okienka transferowego doświadczonych ofensywnych piłkarzy: Serhija Pyłypczuka i Laurentiu Iorgę. Zimą utrzymano siłę: za Kościelnego przyszedł Żyro, za Budziłka – Węglarz. Wreszcie wiosną bez zwlekania przedłużono kontrakt – by i trener, i drużyna wiedzieli, że sezon 2018/19 to będzie kontynuacja.
Ale nie będzie.
Dlatego życzę wygranych i powodzenia z nowym klubem, ale gwoli takiej podstawowej piłkarskiej sprawiedliwości… jednak za plecami Wigier.

Inne artykuły o: Blogi | I Liga | Stal Mielec | Wigry Suwałki

 • Robert Pietryka

  Panie redaktorze. Oczywiście Wigry były wyżej przez kilka sezonów. Ale to na wszystko na co stać ten klub. Z całą sympatią. To jest top co może osiągnąć. Jeśli ktoś chce mimo wszystko zrobić choć krok do przodu, pomarzyć o EX to musi znaleźć klub pokroju Stali. W Mielcu jest tradycja, jest środowisko znające się na piłce, są kibice w ilości powyżej 1,5 tys. Spójrzmy nawet na ilość transmisji telewizyjnych z Mielca a z Suwałk. To jest twardy wyznacznik co chce się oglądać i gdzie chce się być! Oczywiście przyjmuję z dozą nieufności poczynania trenera Skowronka, miesiąc temu nowy kontrakt i nagle zmiana zdania. Czasami trzeba zaryzykować i wskoczyć do odjeżdżającego pociągu bo szansa może nie wrócić. Miło natomiast, że Stal przyrównał Pan do Serie A. Dziękuję

 • pan wiedzacy

  Panie Redaktorze… najgorsze jest Oceniać trenera …. nie znając tematu wewnętrznych „rozmów” z władzami i wyciągać chore wnioski…. trener zachował się tak jak powinien i zapewne każdy byłby tak postąpił będąc w podobnej sytuacji… (oczywiście wiadomej i znanej przez obie strony)… strata dla Wigier Ogromna ale to wina wyłącznie „włodarzy”….

 • GerardBukowski

  Wstyd Skowronek Wigry wyciągnęły pana z dna. A pan ot tak w jeden dzień za srebniki odchodzi.

 • Wojtek Szkudlarek

  Sprzedawczyk…..

 • Wojtek Szkudlarek

  Sprzedawczyk….!wyciagniety z niebytu. Sprzedal sie za srebrniki. Zycze porazki. Abys spadl na dno…

 • SHELBY3001

  Najslabszy, wrecz beznadziejny artykul jaki czytalem tu od miesiecy. Pan redaktor Kalita okazal sie tendencyjny i subiektywny choc zapewne nie zna nawet kulis przeprowadzki trenera Skowronka. Oceniajac oba kluby i jednoznacznie je definiujac ktory jest lepszy a ktory gorszy na podstawie kilku ostatnich sezonów zakrawa o jakas redaktorksa kpine. Stal Mielec jest na zupelnie innym etapie rewitalizacji a miejsce tego zasluzonego klubu docelowo jest wylacznie w ekstraklasie, co w przypadku Wigier jest az nadto watpliwe. Gratuluje Panie Kalita, wstyd mi za takie dziennikarstwo.

  • Marek Marecki

   A z jakiej to niby racji miejsce Stali jest wyłącznie w ekstraklasie? Za zasługi które miała ponad 40 lat temu? Zupełnie inne to były czasy, inny system wtedy panował. Co ciekawe po upadku tego systemu Stal dołowała całkowicie. I nie rozumiem dlaczego odbierasz takim Wigrom prawa do walki o ekstraklasę? Mniejszy potencjał? Dla Twojej wiadomości Suwałki mają więcej mieszkańców od Mielca, więc i potencjał jakiś jest. Ciekawe też jakbyś oceniał ten artykuł gdyby to trener Stali opuścił klub w podobnej sytuacji jak to uczynił Skowronek?

   • SHELBY3001

    Zmiany ustrojowe w Polsce zniszczyly ten piekny klub i mówimy o latach 90tych a nie 70tych po czym klub zmuszony byl odradzac sie od podstaw.
    I robi to sukcesywnie. Na szczescie Pan Skowronek nie mial watpliwosci co do slusznosci wyboru. Wigry z calym szacunkiem wiekszosci Polakom kojarzy sie z polskim jeziorem badz rowerem z dawnej epoki. A Suwalkom zycze zdwojonej dzietnosci w stosunku do obecnej populacji, to nie ma nic do rzeczy.

    • Marek Marecki

     Jezioro Wigry ma tyle wspólnego z Mazurami co Mielec z Wielkopolską. Radzę pogłębić co nieco swoją wiedzę geograficzną.

     • SHELBY3001

      zacznijmy od futbolu i podstawowej wiedzy z która niektórzy sa wciaz na bakier.

 • Krzysztof

  Ze Stali odszedł pupil tego portalu Zbyszek Smółka to i opinie o klubie zmieniły się diametralnie.

 • czacha81

  hmmm. Smółka oczywiscie przeniósl sie do EX,gdzie byc moze trafiłby razem z Stalą ,gdyby w ostatnich kluczowych meczach (Stal byla wtedy na miejscu premiowanym) nie zaczął jezdzic do Gdyni uzgadaniac kontrakt…pełna profesja, gdy w klubie jest sie tylko ciałem ,i to nie zawsze.Autor tekstu wylał pomyje na Skowornka,a najwidoczniej zapomnial o swoim pupilu Smółce któremu Stal zapewniala m.i.n staże w Chelsea , Bayernie,a którą w takim momencie pozostawił.

 • czacha81

  *profesjonalizm

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli