Można się wypromować w pierwszej lidze? Można! Forsell przebił Hamalainena!

Autor wpisu: 15 marca 2017 13:09

Podkreślaliśmy to na Futbolfejs.pl nie raz i nie dwa – Nice 1. Liga po latach zastoju rośnie w siłę. To widać m.in. po poziomie sprowadzanych doń piłkarzy. Petteri Forsell właśnie został powołany na mecze reprezentacji Finlandii – także w eliminacjach MŚ 2018, w której miejsca zabrakło m.in. dla Kaspera Hamalainena!

Forsell to oczywiście gwiazda Nice 1. Ligi. Ale też gwiazda, która w Miedzi Legnica pod ręką Ryszarda Tarasiewicza przeszła bardzo pozytywną metamorfozę. Wszyscy pamiętają zdumiewającego „grubaska”, który zjawił się w Legnicy, ale mało kto zauważył, że ten „grubasek” do Miedzi trafił ze… styczniowego zgrupowania reprezentacji Finlandii. Bo Forsell i zimą 2016 roku był powołany na bliskowschodnie minitournee Finów. Zapytany o to trener Tarasiewicz tylko kręcił głową: – Nie mogę zrozumieć, jak to się stało, że piłkarz w normalnym treningu mógł być tak „zapuszczony” fizycznie. I nie wiem, jak to się stało, że on wtedy dostał to powołanie. Jak do nas przyszedł ważył jakieś 82 kg. Teraz zszedł do 76.

No, ale jak wiemy Forsell pod okiem Tarasiewicza parę rzeczy przepracował, a kilka innych zrozumiał. – Często rozmawialiśmy ze sobą o wielu aspektach. Zaczął też obserwować innych zawodników, zrozumiał, co zaniedbał w – powiedzmy – swojej diecie. To charakterny i butny chłopak. Trzeba mieć do niego podejście. Tylko przysłowiowym „batem” nie da rady. A to jest chłopak z ogromnym potencjałem i sądzę, że tegoroczny wyjazd na kadrę dobrze mu zrobi – wyjaśniał nam „Taraś” przed startem wiosennej części rozgrywek.

Powołanie Forsella w styczniu tego roku do reprezentacji Finlandii znów na bliskowschodni wyjazd już takim zaskoczeniem być nie mogło. To była taka trochę z konieczności rezerwowa kadra, bo oczywiście oparta o piłkarzy z lig mających dłuższe przerwy w rozgrywkach. Finowie wygrali z Maroko 1:0, Forsell zagrał w pierwszej jedenastce i asystował przy golu. Ale co ważniejsze, tym razem bez trudu przekonał selekcjonera reprezentacji Markku Kanervę, że jest w bardzo dobrej dyspozycji.
Dzięki temu teraz Kanerva powołał go już nie na testowy wypad na Bliski Wschód, a na poważne granie. Finowie 24 marca zmierzą się w eliminacjach MŚ 2018 z Turcją na wyjeździe, a cztery dni później zagrają towarzysko z następnym bardzo mocnym rywalem – Austrią.
W kadrze znalazł się także m.in. były gracz Lecha Poznań (a dziś Broendby) Paulus Arajuuri, ale nie ma w niej… Kaspera Hamalainena, czyli piłkarza którego można przymierzać na podobne pozycje jak Forsella.

Tym samym Miedź Legnica znalazła się w jednym szeregu z takimi klubami jak wspomniane Broendby, Bayer Leverkusen, Werder Brema, Twente Enschede, Panathinaikos, Genk, Eintracht Frankfurt czy Fulham – które także dają swoich piłkarzy do reprezentacji Finlandii.
Aby sobie jeszcze lepiej uświadomić poziom, na jaki wspiął się Forsell można dodać, że jednym z jego bezpośrednich konkurentów do miejsca w składzie jest m.in. Robin Lod, który w tym sezonie dla Panathinaikosu rozegrał 37 meczów w greckiej ekstraklasie, Lidze Europy i Pucharze Grecji.

Finowie w eliminacjach MŚ 2018 są w bardzo trudnej grupie z Chorwacją, Ukrainą, Islandią, Turcją i Kosowem. Na razie w czterech meczach ugrali tylko 1 punkt.

Inne artykuły o: I Liga | Miedź Legnica

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli