Moda na Finów dotarła do Puław. Toni Kolehmainen ma być nie gorszy od Forsella!

Autor wpisu: 16 lutego 2017 14:08

Kto „Fińczyka” ma, temu „Fińczyk” gra… Moda na Finów na zapleczu ekstraklasy zatacza coraz szersze kręgi. Pozyskaniem reprezentanta tego kraju pochwalili się właśnie w Puławach. To 28-letni pomocnik Toni Kolehmainen.

I kto by pomyślał rok temu, że Petteri Forsell zrobi w pierwszej lidze taką renomę fińskiej piłce… Miał być co najwyżej legnicką maskotką, a okazało się, że 90 procent pomocników w tej klasie rozgrywkowej przewyższa o klasę albo i dwie. Dzięki czemu Miedź może poważnie myśleć o walce o ekstraklasę, a Petteri wrócił do reprezentacji. Zimą do Miedzi dołączył kolejny Fin – zresztą dobry kolega Forsella – Petteri Pennanen, którego Ryszard Tarasiewicz zdążył już „ochrzcić” mianem drugiego Morioki. – To taki niby skrzydłowy, ale jednak bardziej ciągnie go do środka pola. Zawodnik kreatywny, dobrze operujący piłką. Dobra wizja gry. Czy drugi Forsell? Z mniejszą mocą i nie z takim uderzeniem. Ale za to zachowujący dużo rozsądku w grze. Gdyby szukać jakichś porównań, to można powiedzieć, że taki Morioka i to w dobrej formie – mówił nam niedawno „Taraś”.
Teraz fińskim tropem poszli w Puławach. Kontrakt z Wisłą (na razie do końca sezonu) podpisał Toni Kolehmainen. To też pomocnik. – Gdy dowiedziałem się, że Wisła się mną interesuje, to w pierwszej kolejności zadzwoniłem do Petteriego Forsella i Kaspara Hamalainena, żeby się dowiedzieć, jak generalnie wygląda polska piłka, bo nigdy nie miałem z nią do czynienia. Od nich dowiedziałem się, że tempo w Polsce jest dużo szybsze niż w Finlandii – powiedział na dzień dobry nowy piłkarz pierwszoligowego beniaminka.
Ale znajomość z Forsellem i Hamalainenem to nie jedyny jego atut. Po pierwsze, karierę zaczynał w młodzieżowej drużynie Blackburn Rovers, był również graczem holenderskiego AZ Alkmaar. Po drugie, ma na koncie 10 występów w reprezentacji i trzy gole. W zakończonym sezonie fińskiej ekstraklasy rozegrał 15 spotkań w HJK, z którym rok temu wywalczył tamtejszy puchar ligi (wcześniej taki sam puchar, a także Puchar Finlandii zdobył w barwach Turuna Palloseura). Po trzecie wreszcie, ma być wcale nie gorszy od Forsella, a już na pewno bardziej uniwersalny.
– Petteri gra kapitalnie jako dziesiątka, Toni sprawdza się na kilku pozycjach. Może występować na szóstce, przed stoperami, gdzie będzie czyścił środek boiska i stamtąd rozgrywał, można go ustawić dużo wyżej – na ósemce albo nawet dziesiątce – i tam też będzie sobie radził, bo to bardzo kreatywny i świetnie wyszkolony technicznie zawodnik, z równie dobrym jak u Forsella uderzeniem z dystansu. Nie ma też w razie czego kłopotów z grą na boku pomocy. Można powiedzieć, że do drugiej linii pozyskaliśmy człowieka-orkiestrę, ale właśnie na tak uniwersalnym zawodniku nam zależało – opowiada nam drugi trener Wisły Robert Złotnik.
Kolehmainen z Patejukiem w środku pola – to brzmi już faktycznie przekonująco dla tych, którzy wierzą w skuteczną walkę Wisły o utrzymanie. – Mamy kilka pomysłów na wykorzystanie środka pola. Mamy przecież świetnego w odbiorze Arka Maksymiuka, jest Adrian Cierpka, który ma już duże doświadczenie na poziomie pierwszej ligi, doszedł Toni, jest też Konrad Szczotka, który jest zawodnikiem bardzo kreatywnym, choć jeszcze niezbyt doświadczonym. Tak więc możliwości jest dużo. A w takim układzie Sylwka można ustawić tam, gdzie nam się spodoba, bo akurat on wszędzie sobie poradzi – dodaje Złotnik.

Inne artykuły o: I Liga | Wisła Puławy

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli