Media społecznościowe w I lidze – nasz ranking. Na czele Górnik, Podbeskidzie i Katowice

Autor wpisu: 19 stycznia 2017 18:28

Wyniki sportowe nie zawsze idą w parze z tymi medialnymi. Szczególnie w pierwszej lidze. Tabelę piłkarską po jesieni otwiera Chojniczanka, ale w mediach społecznościowych górą są niedawni spadkowicze z ekstraklasy. Absolutnym liderem naszego rankingu Górnik Zabrze.

Zabrzan będzie niezmiernie trudno wyprzedzić w rankingu popularności, no chyba że Górnik naprawdę spręży się na wiosnę i szybko z powrotem… awansuje do ekstraklasy. W przeciwnym wypadku jeszcze długo będzie prowadził w klasyfikacji najpopularniejszego pierwszoligowego klubu w tzw. nowych mediach. Zresztą pisanie o „nowych mediach” trzeba już chyba schować do szuflady. Przede wszystkim Facebook, ale także Twitter to już stały element komunikacji na linii klub – kibice. Stały i powszechny, również w naszej pierwszej lidze. Coraz popularniejsze stają się również Instagram i kanał na YouTube, ale w związku z tym, że nie w każdym klubie są one wykorzystywane, w rankingu wzięliśmy pod uwagę jedynie Facebooka i Twittera.
Górnik Zabrze ma blisko 125 tysięcy obserwujących na FB i 11 tysięcy na TT (wszystkie dane na 18.1.). Wynik na przyzwoitym ekstraklasowym poziomie. Podbeskidzie na razie trzyma się na drugim miejscu, choć po piętach depcze mu GKS Katowice. GieKSa sportowo (po jesieni) wyprzedza „Górali”, ale i w mediach społecznościowych może niedługo ich przeskoczyć.

W porównaniu do naszego ostatniego rankingu sprzed ponad roku jest trochę zmian. Brakuje oczywiście drużyn, które awansowały do Lotto Ekstraklasy i spadkowiczów. Zniknął przede wszystkim niepodzielny lider – Zawisza Bydgoszcz. Wniosek nasuwa się zasadniczo jeden – drużyny odnotowują wzrosty followersów i nie ulega wątpliwości, że właśnie ta forma komunikacji będzie nadal na topie w przyszłości i stale będzie się rozwijać.
Co do osób bezpośrednio związanych z I ligą… Przepadł Król Twittera Marcin Krzywicki (obecnie GKS Bełchatów) i na razie nikt nie może zająć godnie jego miejsca. Niektórzy oczywiście korzystają z mediów społecznościowych, ale nie mają takiego zasięgu jak „Krzywy”.
Dość niespodziewanie, przynajmniej dla nas, spore grono obserwujących ma Wojciech Pawłowski, rezerwowy bramkarz Górnika Zabrze – ponad 4800 followersów na TT i 5700 na FB (oficjalny fanpage). Dość aktywni na Twitterze są zawodnicy GKS Katowice – Bartłomiej Kalinkowski blisko 3 tysiące na TT, Grzegorz Goncerz ponad 1850. Po kilkuset obserwujących mają bracia Mandryszowie – Paweł z GieKSy i Robert z Druteksu-Bytovii.
Z trenerów udzielają się czasem Dominik Nowak z Wigier i Marcin Brosz z Górnika. Pierwszoligowy Twitter ucierpiał po „awansie” do Lotto Ekstraklasy Macieja Bartoszka i przede wszystkim Jacka Magiery, którzy także mają swoje konta.

W zestawieniu Facebooka wzięliśmy pod uwagę liczbę obserwujących dany profil, a nie liczbę osób, które go „lubią”

ranking mediow spolercznosciowych - pierwsza liga

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli