Los Kafarskiego przesądzony? Drutex-Bytovia idzie na dno

Autor wpisu: 14 marca 2017 10:26

Miała być walka o awans, ale zamiast tego za chwilę będą musieli się w tym Bytowie zacząć modlić o to, by nie spaść. Co dalej z Tomaszem Kafarskim? Niby mecz ze Stalą ma być dla niego ostatnią szansą, ale podobno formuła współpracy – jak to się ładnie mówi – już się wyczerpała i los trenera jest w zasadzie przesądzony.

Jeden z miejscowych dziennikarzy, Przemysław Gawin, zapytał w zimowej przerwie prezesa Drutexu-Bytovii Janusza Wiczkowskiego, czy wiosną zespół będzie miał o co grać. – Zawsze można spaść – usłyszał w odpowiedzi. Pewnie miał być to żart (suchar, ale jednak żart), ale niewykluczone, że Wiczkowski niechcący wywołał wilka z lasu.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Drutex-Bytovia to absolutnie największe rozczarowanie w tym sezonie w pierwszej lidze. Plany były ambitne, ale nikt się z tych planów nie śmiał. Bo choć to klub z niedużego miasta, to przecież z porządnym sponsorem, młodym, ambitnym i znanym już w środowisku trenerem, no i z przyzwoitymi piłkarzami. Latem Bytovię stawiano w jednym gronie z Zagłębiem, Katowicami, Miedzią, Górnikiem i Podbeskidziem, czyli wśród drużyn mających walczyć o ekstraklasę. Klub nie szczędził kasy, przewietrzono szatnię, sprowadzono piłkarzy, którzy mieli zagwarantować Kafarskiemu komfort i rywalizację na każdej pozycji.

– Co prawda nikt u nas nie zakłada i nie mówi: „Ekstraklasa albo śmierć”, ale z drugiej strony z sezonu na sezon kadra staje się coraz mocniejsza, z sezonu na sezon ten zespół staramy się budować na tyle, by właśnie realnie walczył o najwyższe cele – mówił nam w sierpniu Kafarski.
– To co, ma pan już drużynę gotową do walki o awans, czy jeszcze nie?
– Na dziś jesteśmy w tabeli na 12. miejscu, więc wychodzi na to, że nie mam.

Od tego czasu minęło ponad pół roku i Bytovia już jest na miejscu 14. A przecież zimą do kadry dołączyli jeszcze m.in. Jakub Wilk, Filip Modelski oraz hiszpański obrońca Fran Gonzalez – cała trójka od razu gotowa do gry i jak na warunki pierwszej ligi – bardzo, bardzo przyzwoita. Wszystko po to, by spróbować dołączyć do szerokiej grupy walczących o „najwyższe cele”, co przy tak płaskiej tabeli wcale nie było takie nierealne. No, ale zamiast tego jest ciągła zapaść i pogrążanie się w chaosie. Bilans Kafarskiego w siedmiu ostatnich meczach to sześć porażek. Krótko mówiąc, na 21 możliwych do zdobycia punktów jego zespół zdobył 3.

Tak na pierwszy rzut oka trudno wytłumaczyć, co się z tą drużyną dzieje. Potrafi pokonać u siebie Miedź i Katowice, rozegrać znakomite spotkanie w Sosnowcu z Zagłębiem (3:3), ale potrafi też tracić punkty po meczach z ligowymi outsiderami, w których zaprezentowała się kompletnie do d… Kafarski mówi, że gdzieś tam znów zabrakło szczęścia, że chłopaki walczyli, za co jest im wdzięczny, ale punktów od tego nie ma. Tajemnicą poliszynela jest, że w zespole siadła kwestia mentalna i już nie widać nikogo, kto byłby gotów „umrzeć” za trenera. A to jest zazwyczaj główny powód tego, że jak nie idzie, to się zmienia szkoleniowca. Czy ewentualne zwycięstwo ze Stalą w najbliższy weekend może coś w tym temacie zmienić? Po pierwsze, to trzeba wygrać, co będzie piekielnie trudne, bo Stal pod wodzą Zbigniewa Smółki przeszła metamorfozę i punktuje naprawdę świetnie – w dodatku jest podbudowana dwoma wiosennymi zwycięstwami, no i cały czas walczy o życie (jak to mówi Smółka „lód na głowę, bo do czerwca będziemy musieli o to życie walczyć”). A po drugie, nawet jakby się udało, to – jak mówią w Bytowie – musiałby się wydarzyć cud, by ten zespół zaczął grać na miarę oczekiwań i możliwości.

Inne artykuły o: Drutex Bytovia Bytów | I Liga

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli