GKS Tychy: co chuligani popsuli, kibice naprawiają

Autor wpisu: 5 kwietnia 2018 21:51

Ci, którzy zasiadają w sektorach szalikowców, tez mają różne oblicza. Skoro ganimy tych, którzy chuliganią, trzeba docenić gest tych, którzy są w stanie zdobyć się na refleksję – choćby spóźnioną, i naprawić to, co inni spieprzyli. A tak się właśnie dzieje w GKS Tychy.

O wielkiej zadymie podczas ostatniego meczu w Tychach GKS – Ruch Chorzów pisaliśmy sporo (w TYM MIEJSCU). Z grubsza – chodziło o race, przerywanie spotkania, a przede wszystkim o zdemolowaną częściowo trybunę. W kierunku sektora szalikowców Ruchu poleciało ponad 100 wyrwanych krzesełek, a z kolei przyjezdni niszczyli fragmenty ogrodzenia i podpalili część siedzisk.
Ba, trener Ruchu Juan Ramon Rocha skarżył się, że został oblany z trybun… piwem, na co nikt ponoć nie zareagował.
Wyglądało to wszystko żenująco, a w głowie nie mieściło się to, że miejscowi niszczyli swój własny stadion, na co zresztą klub zareagował natychmiast i mocno – zapowiadając, że poniesionymi stratami obciąży stowarzyszenie kibiców.

Reakcja? Godna zauważenia i cieplejszego słowa. Co prawda Stowarzyszenie „Tyski Fan” odcięło się od aktywnego uczestnictwa w sobotnich zajściach – podobno „dymili” na gościnnych występach ci od tzw. „zgody” z GKS Tychy, czyli osoby spod znaku Cracovii, Górnika Wałbrzych i… Ajaksu Amsterdam.
Ale jednocześnie stowarzyszenie włączyło się aktywnie do naprawiania szkód. A spieszyć się trzeba, bo już w sobotę przyjeżdża Chojniczanka.

Oto pełne oświadczenie fanów:

W dniu 31.03.2018 r. podczas meczu derbowego z Ruchem Chorzów, pomimo starań i apeli członków naszego Stowarzyszenia, doszło do niepotrzebnych incydentów i aktów wandalizmu na naszym stadionie. Nie chcemy przepychać się dyskusjami typu „kto sprowokował”, „kto zaczął” itp. Czujemy dumę, gdy nasi kibice wspaniale dopingują i robią fantastyczne oprawy, zbieramy pochwały za nasze akcje, które organizujemy. A dziś nie chowamy głów w piasek, gdy część naszych fanów dała się ponieść niepotrzebnym emocjom i stało się to, co się stało.
Pomimo tego, że żaden z członków naszego Stowarzyszenia nie brał udziału w zajściach, jako gospodarze naszego Stadionu, poczuwamy się w obowiązku pomóc naszemu Klubowi w naprawie zniszczeń oraz dołożeniu się do kosztów z tym związanych.

No i dobrze – być może w Tychach mieliśmy wreszcie przykład tego, jaka może być pozytywna reakcja i ze strony klubu, i ze strony kibicowskich stowarzyszeń, zamiast obustronnej „nawalanki”, przerzucania się odpowiedzialnością i zaostrzania konfliktu, jak to zwykle bywa przy takich okazjach.
Na marginesie – nie obyło się bez kar PZPN. Komisja Dyscyplinarna zamknęła część sektorów na stadionie w Tychach, a ponadto nałożyła zakazy wyjazdowe na kibiców i GKS, i Ruchu.

Inne artykuły o: GKS Tychy | I Liga

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli