A może Urban w Sosnowcu? To byłaby Zagłębia ucieczka do przodu

Autor wpisu: 21 września 2016 17:17

Nic dziwnego, że dziś oburzają się tylko fani z Sosnowca. Legia Legią, prestiż prestiżem, a Zagłębie zostaje osierocone.

Jacek Magiera w Legii – to wciąż nieoficjalne, acz przesądzone. Ciekawe, jak łatwo gros obserwatorów przeszła do porządku dziennego nad tym, że lider pierwszej ligi traci swój być może w tej chwili największy atut – trenera, który nie przegrał meczu i wiedzie zespół do ekstraklasy. Hasło „Urban w Sosnowcu” mogłoby złagodzić ból po rozstaniu z Magierą.

Wszyscy tak bardzo zapętlili się w tego Magierę w Legii, że zapomnieli, iż to kij, który ma dwa końce. Publicznie dostrzeżony i szeroko komentowany jest tylko jeden – przyjście Magiery na Łazienkowską. Ale przyjście na Łazienkowską to odejście ze Stadionu Ludowego, gdzie zostaje pusta ławka.
Nad Zagłębiem mało kto w tej sytuacji się pochyla. Ot, wiadomo – satelicki, przyjacielski klub Legii Warszawa, więc trudno, by mistrzowi Polski robił kłopot z zapełnieniem mu ławki trenerskiej. Zresztą i sam Magiera, i prezes Zagłębia Marcin Jaroszewski nie odżegnują się od bliskich kontaktów osobistych z prezesem Bogusławem Leśnodorskim.
Jedyny głos sprzeciwu padł z ust Andrzeja Strejlaua w Cafe Futbol. „Nie wolno w takim momencie odejść z zespołu, który się przygotowało” – zauważył.
Prezes Jaroszewski też zresztą potwierdza, że drużyna była konsekwentnie budowana z myślą o Magierze już od kwietnia. No i zbudować się ją udało bardzo solidnie – dziś Zagłębie jest liderem pierwszej ligi, w dziewięciu kolejkach nie przegrało meczu, sześć wygrało. Pod wodzą Magiery wyrosło na głównego kandydata do awansu i kandydata na dominatora ligi. Nic dziwnego, że dziś oburzają się tylko fani z Sosnowca. Legia Legią, prestiż prestiżem, a Zagłębie zostaje osierocone. „Teraz wyszło, gdzie ma nas Legia, i gdzie wy macie nas kibiców” – wpisy w takim tonie można przeczytać na niezależnych forach kibiców Zagłębia. „Zadowolony nie jestem, ale też nie mam do nikogo pretensji” – publicznie komentuje prezes Zagłębia, dodając, że Magiera już gdy był zatrudniany, zastrzegł sobie, że może z Zagłębia odejść. Tylko w jednym przypadku. Gdy… zgłosi się po niego Legia.

Magierze można się dziwić lub nie. Zarówno odejście, jak i zostanie mają swoje liczne plusy, jak i nie mniej liczne minusy. Jednak Zagłębie ma szansę w „temacie trenera” na ucieczkę do przodu. Tą ucieczką mogłoby być hasło „Urban w Sosnowcu”. Takowe rzucił w środę na Twitterze dziennikarz stamtąd się wywodzący Jerzy Mucha.

Tak, „Urban w Sosnowcu” to brzmi dobrze. Ba, to brzmi dumnie. I wszystko zostaje w rodzinie, bo przecież Urban jest bliski i prezesowi Leśnodorskimu  („Uważam go za jednego z najlepszych polskich trenerów” – mówił nam niedawno) – niewykluczone zresztą, że to on podrzucił ten pomysł Zagłębiu otwierając pole do wyjścia z twarzą z trenerskiego pata. Do samej Legii Urban pójść nie mógł – to uniemożliwiają przepisy zabraniające podejmowania pracy w dwóch różnych klubach ekstraklasy w tej samej rundzie.
Ale Urban jest i bliski Zagłębiu. Urodził się co prawda nie w Sosnowcu, a w pobliskim Jaworznie, ale Zagłębie było tym klubem, w którego barwach wchodził w dorosłą, poważną piłkę. W Zagłębiu Sosnowiec debiutował w ekstraklasie i w reprezentacji Polski. To byłby powrót sentymentalny, ale też łatwy do przełknięcia dla kibiców Zagłębia – bo dający nazwisko i gwarancję, że wartość zespołu się jeszcze podniesie.

Wymienić Magierę na puste miejsce na ławce to wtopa, wymienić Magierę na Urbana to jak w kieszeni zapomnianej koszuli odkryć zwycięski kupon na loterię. Z nim można nie oglądać się za siebie.

Inne artykuły o: Blogi | I Liga | Zagłębie Sosnowiec

  • Damcio Lemański

    ja też jestem cholernie zły że Legia chce nam zabrać trenera z którym stworzyli naprawdę fajny kolektyw jeśli nasze Zagłębie Sosnowiec Zacznie w lidze spadać w dół to wyłącznie będzie to wina Legi Warszawa która już teraz traktuje nas jak swoją właśność! nie można, tak postępywać z Braćmi z Sosnowca Leśny nie pokazuj się w Sosnowcu

  • Obserwator

    Okej.. Zły z tego powodu możesz być.. Ale nie możesz obwiniać Leśnodorskiego, ani tym bardziej całego klubu za to, że zgłasza się po jednego z lepszych trenerów „młodego pokolenia”. Legia aby dominować w Polsce i zacząć coś znaczyć w Europie (porównam do Bate albo Apoelu), musi przede wszystkim zbierać najlepszych z kraju.
    Jeżeli Zagłębie zacznie spadać to będzie wina tylko władz klubu, że nie znaleźli adekwatnego następcy, ewentualnie samego Magiery, że przystał na propozycję Legii (inna sprawa, że tylko głupiec odrzuciłby tę ofertę lekką ręką).
    Obstawiam też, że tak jak jest w artykule, sam twój „Leśny” macza palce w zakontraktowaniu Urbana, dla którego 1liga i to Zagłębie to będzie jak przechadzka po parku, szczególnie, że ma już ułożony zespół.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli